Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че САЩ ще останат в НАТО. Но при условието обаче, че всички страни от НАТО ще се ангажират с увеличаване на военните си разходи до 5% от Брутния вътрешен продукт (БВП). Той обяви това, след като пристигна в Брюксел заедно с посланика на САЩ в НАТО Матю Уитакър за разговори със съюзниците, съобщава Fox News.

От медията посочват, че пристигането на Рубио идва на фона на нарастваща загриженост в европейските страни и Канада относно желанието на американския президент Доналд Тръмп да поднови руско-американския диалог и сътрудничеството си с Владимир Путин, който от своя страна вижда НАТО като заплаха.

Според медиите ситуацията между съюзниците се е усложнила допълнително поради новите мита, въведени от Тръмп на 2 април. Ден преди пристигането на Рубио, президентът подписа указ, налагащ минимално мито от 10% върху целия внос.

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет предупреди, че основните приоритети за сигурността на САЩ са Азия и собствените им граници, така че Европа очаква разяснения колко мащабно ще бъде изтеглянето на американските войски и колко бързо може да стане.

Европа се готви за "преразпределение на тежестта"

 Европейските страни и Канада вече разработват планове за укрепване на собствената си защита, за да запълнят евентуален дефицит на сигурност в случай на изтегляне на американските войски и оборудване.

Европейските съюзници се надяват Рубио да обясни плановете на администрацията на Тръмп и да представи пътна карта, която ясно очертава графика и следващите стъпки. Това ще позволи на европейските страни да координират плановете си за отбрана и да използват европейските сили, за да компенсират загубите.

Новият посланик на САЩ в НАТО Матю Уитакър от своя страна заяви, че алиансът ще стане още по-силен и по-ефективен под ръководството на Тръмп.

"Жизнеспособността на НАТО зависи от това всеки съюзник да даде своя справедлив дял“, отбеляза той.

 И потвърди ангажимента на САЩ към принципа на НАТО за колективна сигурност, който гласи, ''че атака срещу един съюзник се счита за атака срещу всички''.

По-рано съобщи Фридрих Мерц, бъдещият канцлер на Германия заяви.

"Никога не съм мислил, че ще трябва да кажа нещо подобно по телевизията, но след изказванията на Доналд Тръмп миналата седмица е ясно, че това правителство не го е грижа много за съдбата на Европа“, каза той. 

От медията припомнят, че по-рано Мъск подкрепи оттеглянето на САЩ от НАТО и ООН. Това се случи на фона на искането на Русия от САЩ да изтеглят силите на НАТО от Източна Европа по време на преговорите в Рияд.