Според заповедта на главнокомандващия Въоръжените сили на Украйна Александър Сирски, издадена на 11 януари, около 50 000 военнослужещи от различни видове въоръжени сили ще бъдат прехвърлени в Сухопътните войски. Това решение има за цел попълване на бойните бригади и стартиране на процеса на ротация. Вече е известно, че процесите на ротация ще бъдат първата подобна стъпка след три години пълномащабна война. Според Украинская правда, която се позовава на източници от Генералния щаб на ВСУ, прехвърлянето ще засегне около 20% от целия украински военен персонал. Всички те в момента са разположени директно на фронта.

"Трябва да направим това, за да стартираме механизма на ротация. Този ресурс, който сега се изучава в учебните центрове, е достатъчен само за минимално попълване на частите, а не за пълноценно осигуряване на бойния компонент. И благодарение на тези движения между войските, както и на набирането на личен състав, ще можем да го направим. Вече има одобрен план за ротация“, отбелязва източникът на изданието.

Движението на личния състав между войските, заедно с набирането на личен състав, ще позволи да се изпълни одобреният план за ротация, надяват се от ВСУ. Източникът на УП съобщава, че инициативата за ротация по никакъв начин не се отнася до евентуални мирни преговори или замразяване на военните действия. Украинските сили могат да осъществяват ротация дори по време на активни военни действия.

По-рано бе съобщено, че от Военновъздушните сили на ВСУ през 2024 - началото на 2025 г. военните масово се прехвърлят към пехотата. Както писа по-рано УП, съгласно заповедта от 11 януари повече от 5 хил. военнослужещи от ВВС вече са изпратени в пехотата.

Така в средата на януари в социалните мрежи и медиите активно се обсъждаше информацията за прехвърлянето на авиационен и зенитно-ракетен технически персонал в пехотата. Тези съобщения предизвикаха голям отзвук в обществото.

По-специално, авиационните техници от 114-та бригада на ВВС съобщават за заповед стотици специалисти да бъдат прехвърлени в частите на Сухопътните войски. В жалбите си те отбелязват, че подобни действия могат да доведат до загуба на боеспособността на стратегическите подразделения, отговарящи за обслужването на изтребителите, особено на МиГ-29. В публикациите се говори и за критичния недостиг на сапьори, инженери и специалисти по противовъздушна отбрана, които осигуряват сигурността на бойното поле, разминирането на територии и поддръжката на бойната авиация.

Въпреки това главнокомандващият на ВСУ заяви тогава, че тесните специалисти няма да бъдат засегнати. Той само потвърди, че мобилизационните обеми не покриват нуждите, намеквайки за пренасочването на въздушния персонал на ВС към механизирани бригади.