Министър-председателят на Словакия Роберт Фицо проведе телефонен разговор с украинския си колега Денис Шмигал, в рамките на който разкритикува засилването на санкциите на Киев срещу руската компания "Лукойл“. Петролът от компанията се използва от братиславската петролна рафинерия Slovnaft, припомня TASR.

Фицо смята ограниченията от страна на Киев за "безсмислени“. Според министър-председателя на Словакия санкциите не вредят на Руската федерация, а най-вече на страните от Европейския съюз.

"Словакия не възнамерява да бъде заложник на украинско-руските отношения и решението на украинския президент означава, че словашката петролна рафинерия Slovnaft, част от унгарската група MOL, ще получи 40% по-малко петрол, отколкото е необходимо за преработка“, поясни Фицо.

По-рано Украйна спря транзита на петрол от "Лукойл“ през своята територия за Унгария и Словакия поради включването на компанията в черния й списък. Доставките на енергия от Руската федерация за тези страни се осъществяват чрез тръбопровода "Дружба“, минаващ през територията на Украйна.

Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че Будапеща смята тези действия на Киев за недружелюбни и ще повдигне въпроса за тях на 22 юли на заседание на Съвета на ЕС на ниво външни министри в Брюксел. Премиерът на Словакия Роберт Фицо проведе телефонен разговор с премиера на Украйна Денис Шмигал. Братислава "не възнамерява да бъде заложник на руско-украинските отношения“, е предупредил той и е подчертал, че решението на Киев може да доведе до спиране на доставките за Украйна на дизелово гориво, произведено от Slovnaft, което представлява около 10% от общото количество потреблението на постсъветската република.

Унгария може да се сблъска с горивна и енергийна криза до няколко седмици поради решението на Киев да спре транзита на петрол от "Лукойл“ през страната, заяви на свой ред Илона Гизинска от Центъра за източни изследвания пред изданието Politico.

"Украинските мерки може да създадат сериозна ситуация“, отбелязва експертът. Тя смята, че ако Будапеща не успее да разреши настоящата ситуация, то само след няколко седмици гражданите на Унгария може да се сблъскат с "цени до небесата на енергията и дефицит“.

Изданието пише, че делът на руския петрол в енергийния баланс на Унгария достига 70%. Половината от този обем преди това се осигуряваше от доставки от "Лукойл“. Според Гизинска Будапеща вече може да получава повече петрол от неруски компании чрез тръбопровода "Адрия“, идващ от Хърватия, или да използва националните стратегически резерви.