"Рискове за сигурността и здравето на децата": САЩ трябваше да се откаже от TikTok
©
"Фокус" представя превод на материала без редакторска намеса и съкращения, и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му
На 17 януари от Върховния съд на САЩ единодушно потвърдиха закона за забрана или принудителна продажба на приложението, който влезе в сила на 19 януари. На следващия ден главният изпълнителен директор на TikTok Шу Зи Чу бе настанен в почетните редици при встъпването на длъжност на президента Тръмп. Същия ден новопостъпилият президент подписа изпълнителна заповед, с която инструктира Министерството на правосъдието, да забави изпълнението на забраната с поне 75 дни.
Председателят на Сенатската комисия по разузнаването, Том Котън, заяви, че "няма правно основание за каквото и да е удължаване".
Върховният съд взе правилното решение, почивайки на правен прецедент. Забраната на Tik Tok или принудителното му освобождаване от китайски контрол е подарък за Америка. Най-добре е това да се случи възможно най-скоро.
Нашите нации не са в равни позиции.
Китай поддържа дигитална, желязна завеса
Страната блокира всяка голяма технологична платформа на САЩ, включително Meta, Google и X, като същевременно свободно пробива мястото, а с това и влиянието си в американските домове. Това едностранно споразумение дава на Пекин безпрецедентен достъп до американското общество, като същевременно отказва на американските компании достъп до китайските пазари.
Америка има правен и исторически прецедент да предприеме действия срещу този дисбаланс на силите. Когато китайската собственост на приложението за запознанства Grindr предизвика опасения за сигурността, регулаторите принудиха продажбата му.
Това е в съответствие с дългогодишния закон на САЩ, ограничаващ електронните медии от чуждестранен контрол, който "може да представлява риск за националната сигурност". Логично е, че същите принципи, които предпазват нашите телевизии и радиостанции от китайско или руско влияние, се прилагат и за цифровите платформи, които днес служат като наши основни източници на медии.
Още от 2022 година се наблюдават доста обезпокоително практики свързани със споделянето на данни на потребителите на TikTok. Още тогава служителите на ByteDance, китайската корпорация, която е собственик на платформата, са хванати да шпионират американски репортери, които отразяваха компанията, използвайки данни от акаунтите на журналистите в Tik Tok, за да разкрият техните източници и да "проследят физическите движения на репортерите". Година по-късно служители на Tik Tok в САЩ бяха отново уловени в крачка, да публикуват частни американски потребителски данни, включително шофьорски книжки и адреси, в чат стаи на служителите на ByteDance в Китай с "хиляди на членовете на корпорацията".
Според Закона за националното разузнаване на Китай, китайските компании трябва да предадат всички данни, изисквани от правителството, включително лична информация за американци. Това бе и причината, поради която Белият дом забрани Tik Tok да се използва от правителствени устройства през 2023 година.
Причините на Китай за събиране на данни са пределно ясни
В края на 2024 г. официални представители на САЩ съобщиха, че китайското правителство е отговорно за нарушаване на сигурността на големи американски телекомуникационни компании и правителствени агенции, включително Министерството на финансите.
Доказателствата показват, че Пекин често използва TikTok като оръжие за пропагандни и дезинформационни кампании. Например, през 2022 година бившият директор на ФБР Кристофър Рей предупреди, че китайското правителство може да използва Tik Tok, за да "въздейства на американските потребители или да контролира техните устройства". Това е изключително важно разграничение. Meta и платформата X могат да разширяват токсичното си съдържание, но те не са в принадлежност на враждебно правителство, насочващо кампании за влияние, срещу американските потребители.
Влияние върху децата
TikTok има над 170 милиона потребители в САЩ, една трета от които са на подрастващи на възраст около 14 години или по-млади. Това означава, че платформата освен че събира информация за тях, същевременно и влияе на умовете на близо 60 милиона американски деца. При скорошни разкрития на дузина главни прокурори, изправили се срещу TikTok в съдебни дела, се е установило, че алгоритъма на платформата може да накара децата да почувстват "безпокойство, депресия и телесна дисморфия". И все пак, компанията пренебрегна тези констатации.
Страх от неизвестното
Разбира се, има основателни страхове на собствениците на малки и средни бизнеси, които използват платформата, като реклама за бизнеса си. Близо седем милиона малки предприятия в САЩ съобщават, че използват TikTok, за да стимулират растежа и следователно приходите си. Мнозина смятат, че прехраната на доста хора, зависи от съществуването на приложението.
Все пак в случай на забрана или ако Tik Tok се оттегли от САЩ, историята на социалните медии помни забележителната адаптивност на потребителите. Не е трудно да си припомним, че мнозина от потребителите на MySpace масово мигрираха към Facebook.
Същото явление бе и при потребителите на Vine, които се преместиха в YouTube и след това в Tik Tok. Потребителите на Skype преминаха към Zoom. Отново и отново, потребителите на социални медии показват, че могат успешно да се адаптират, преместват и процъфтяват на нови платформи.
Какво следва
Всичко досега показва, че драмата с Tik Tok е към своя край. В момента вървят преговори и вероятно до месеци, платформата да има нов собственик. По всяка вероятност TikTok ще стане американска собственост и тези "театралности" ще приключат. Слава на Върховния съд за поддържането на двупартийния закон на страната. Решението му е подарък за американската сигурност, демокрацията и безопасността на децата ни.
Борислава Благоева