Reuters: Турция предлага да посредничи в кризата в БиХ, "за да осигури стабилност"
©
Като част от програмата на посещението си в Сараево тази седмица, Акар се срещна със своя босненски колега, босненския член на Президиума на БиХ и други официални лица, според съобщение от военното министерство в Анкара.
"Ние разглеждаме БиХ като едно цяло. Направихме всичко възможно за нейното единство и стабилност и ще продължим да го правим“, каза Акар пред CNN Turk.
"При желание Турция може да работи като посредник в БиХ“, допълни министърът, без да уточнява допълнителни подробности около предложението.
По-рано този месец в Баня Лука гласуваха за започване на изтеглянето на автономната им Република Сръбска от въоръжените сили, данъчната система и съдебната система на БиХ.
БиХ беше разделена на две автономни области – Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина, доминирана от бошняци и хървати – след войната от 1992-1995 г. Трите институции представляват ключовите стълбове на съвместната сигурност, върховенството на закона и икономическата система.
Турция заяви, че вотът на сръбските депутати е "грешен, опасен“ и може да застраши регионалната стабилност. Германия призова Европейския съюз да санкционира Додик.
Предимно мюсюлманска Турция има силни връзки с БиХ. Президентът Реджеп Тайип Ердоган често е възхвалявал военновременния лидер на БиХ Алия Изетбегович, докато формира приятелски отношения с тристранното междуетническо председателство на страната.
Додик иска да отмени всички реформи, направени след войната, и да се върне към конституцията от 1995 г., според която държавата е представена само от основни институции, а всички правомощия принадлежаха на регионите.
Лидерите на опозицията в БиХ предупредиха, че тези действия може да тласнат страната към нова война. Някои босненски сърби изразиха безпокойство относно действията на Додик, опасявайки се от повторение на хаоса и дори конфликта, докато се борят, за да свържат двата края.
Превод и редакция: Тереза Герова