Reuters: Турция и Армения ще проведат преговори за нормализация на отношенията в Москва
©
Турция и Армения не са имали дипломатически или търговски връзки от три десетилетия и преговорите са първият опит за възстановяване на връзките след мирното споразумение от 2009 г. Това споразумение никога не беше ратифицирано и връзките останаха напрегнати.
Съседите са в разногласия по различни въпроси, най-вече за клането през 1915 г. на 1,5 милиона арменци в Османската империя.
Армения казва, че убийствата от 1915 г. представляват геноцид. Турция приема, че много арменци, живеещи в Османската империя, са били убити при сблъсъци с османските сили по време на Първата световна война, но оспорва цифрите и отрича, че убийствата са били систематично организирани или представляват геноцид.
По време на конфликта в Нагорни Карабах през 2020 г. Анкара подкрепи Азербайджан и обвини етническите арменски сили в окупация на азербайджанска територия. Турция започна да призовава за сближаване след конфликта, тъй като търсеше по-голямо влияние в региона.
Руската агенция ТАСС цитира външното министерство на Армения, което заяви в четвъртък, че Ереван очаква последните преговори да доведат до установяване на дипломатически отношения и отваряне на границите, затворени от 1993 г.
Със затворени граници Турция и Армения нямат преки търговски пътища. Непряката търговия се е повишила незначително от 2013 г., но е едва 3,8 милиона долара през 2021 г., според официални турски данни.
Томас де Ваал, старши сътрудник на Carnegie Europe, заяви през ноември, че отварянето на границите и обновяването на железопътните линии между Турция и Армения ще има икономически ползи за Ереван, тъй като маршрутите могат да се използват от търговци от Турция, Русия, Армения, Иран и Азербайджан.
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу каза миналата година, че двете страни също ще започнат чартърни полети между Истанбул и Ереван в рамките на сближаването, но че Турция ще координира всички стъпки с Азербайджан.
Полетите трябва да започнат в началото на февруари.
Превод и редакция: Иван Христов