Reuters: Тръмп ще назначи подставени лица, които да променят политиката на САЩ по отношение на Украйна, Китай и НАТО
©
Резултатът би позволил на Тръмп да направи мащабни промени в позицията на САЩ по въпроси, вариращи от войната в Украйна до търговията с Китай, както и във федералните институции, които осъществяват, и понякога ограничават, външната политика, са заявили сътрудниците и дипломатите.
По време на своя мандат 2017-2021 г. Тръмп се бореше да наложи своята понякога импулсивна и непостоянна визия в сферата на националната сигурност на САЩ.
Той често изразяваше разочарованието си от висшите служители, които бавно се справяха, отлагаха или го разубеждаваха за някои от плановете му. Бившият министър на отбраната Марк Еспър споделя в мемоарите си, че два пъти е повдигал възражения срещу предложението на Тръмп за ракетни удари по наркокартелите в Мексико, най-големия търговски партньор на САЩ. Бившият президент не е коментирал това.
"Президентът Тръмп осъзна, че персоналът е политика", коментира Робърт О'Брайън, четвъртият и последен съветник на Тръмп по националната сигурност. "В началото на неговата администрация имаше много хора, които се интересуваха от прилагането на собствената си политика, а не от политиката на президента."
Наличието на повече лоялни сътрудници ще позволи на Тръмп да постигне по-бързо и по-ефективно своите външнополитически приоритети, отколкото успяваше при предишното си управление, твърдят настоящите и бившите сътрудници.
Сред предложенията си по време на предизборната кампания тази година Тръмп заяви, че ще разположи американски специални сили срещу мексиканските картели - нещо, което едва ли ще получи благословията на мексиканското правителство.
Ако отново се върне на власт, Тръмп няма да губи много време, за да намали помощта за отбрана за Европа и да свие още повече икономическите връзки с Китай, твърдят сътрудници.
О'Брайън, който остава един от основните съветници на Тръмп по външната политика и редовно разговаря с него, заяви, че налагането на търговски мита на страните от НАТО, ако не изпълняват ангажиментите си да изразходват поне 2% от брутния си вътрешен продукт за отбрана, вероятно ще бъде сред политиките, които ще бъдат обсъждани по време на втория мандат на Тръмп.
За разлика от периода преди избирането му през 2016 г., Тръмп е изградил група от хора, с които разговаря редовно и които имат значителен опит във външната политика и личното му доверие, твърдят четирима души, които са разговаряли с него.
Сред тези съветници са Джон Ратклиф, последният директор на Националното разузнаване на Тръмп, бившият посланик на САЩ в Германия Ричард Гренел и Каш Пател, бивш служител на Тръмп, заемал няколко позиции в разузнавателната и отбранителната общност.
Въпреки че конкретните политики на тези неформални съветници се различават в известна степен, повечето от тях са гласовити защитници на Тръмп, откакто той напусна поста си, и изразяват опасения, че Америка плаща твърде много за подкрепа както на НАТО, така и на Украйна.