В понеделник (24 февруари) президентът на САЩ Доналд Тръмп и френският президент Еманюел Макрон показаха сериозни различия в подхода си към Украйна, разкривайки разделението между САЩ и Европа по отношение на предложението на Тръмп за бързо споразумение за прекратяване на огъня с Русия, предава Reuters.

По време на целодневните разговори между двамата лидери Тръмп и Макрон показаха приятелски отношения, основани на дългогодишни добри връзки. Но Макрон даде ясно да се разбере, че не е съгласен с Тръмп по някои ключови въпроси, докато те отбелязваха три години от нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.

Тръмп отказа да нарече руския президент Владимир Путин диктатор, след като миналата седмица нарече президента на Украйна Володимир Зеленски диктатор. Макрон заяви, че е ясно, че Русия "е агресорът“ в конфликта - тема, по която Тръмп се колебаеше миналата седмица.

"Президентът Путин наруши мира“, заяви Макрон на съвместна пресконференция с Тръмп.

Тръмп изрази желание за прекратяване на огъня възможно най-скоро и заяви, че се опитва да уреди такова между Украйна и Русия. Той заяви, че може да отиде в Москва, за да се срещне с Путин, след като бъде постигнато споразумение.

Макрон, от друга страна, призова за по-обмислен подход, като се започне с примирие и след това с мирно споразумение, което включва гаранции за сигурност.

"Ние искаме мир, той иска мир. Искаме бърз мир, но не искаме споразумение, което е слабо“, коментира Макрон пред репортери.

По думите му всяко мирно споразумение трябва да бъде "оценено, проверено и потвърдено“.

Двамата лидери обаче постигнаха съгласие за разполагането на европейски мироопазващи сили, след като евентуално бъде постигнато мирно споразумение.

"Те няма да бъдат на фронтовата линия. Те няма да бъдат част от какъвто и да било конфликт. Те ще бъдат там, за да гарантират, че мирът се спазва“, заяви Макрон по-рано в Овалния кабинет с Тръмп.

Тръмп заяви, че приема тази концепция, както и Путин.

"Да, той ще приеме това“, заяви Тръмп относно позицията на Путин за мироопазващи сили. "Аз специално му зададох този въпрос. Той няма проблем с това.“

Макрон, първият европейски лидер, който посети Тръмп, откакто той се върна на власт преди месец, нарече разговорите си с Тръмп "повратна точка“ в стремежа за по-единен подход.

Макрон се опитва да се възползва от отношенията с Тръмп, изградени по време на първите им президентски мандати. Френският лидер показа как е успял да се справи с непредсказуемия Тръмп, без да го отчужди.

В един момент по време на срещата им в Овалния кабинет Макрон докосна ръката на Тръмп и внимателно коригира твърдението на американския президент, че Европа е предоставила цялата си помощ под формата на заеми.

Тръмп съобщи за напредък в постигането на споразумение с Украйна за споделяне на приходите от украински минерали като начин за възстановяване на разходите за оръжия, внесени в Украйна от предишната администрация на Байдън. Тръмп заяви, че очаква Зеленски да пристигне в Съединените щати тази или следващата седмица, за да скрепи споразумението.

Тръмп и екипът му преговарят с Украйна за споразумение за споделяне на приходите от минерали, за да възстановят част от парите, които предишната администрация на Байдън беше изпратила на Киев под формата на оръжия за отблъскване на Русия.

Миналата седмица Зеленски отхвърли исканията на САЩ за 500 млрд. долара минерални богатства от Украйна, за да се изплати на Вашингтон за военната помощ, като заяви, че досега САЩ не са предоставили почти такава сума и не предлагат конкретни гаранции за сигурност в споразумението.

Тръмп, попитан дали е възможно да се наложи Украйна да отстъпи някаква територия на Русия, отговори: "Е, ще видим“. Макрон заяви, че всяко споразумение трябва да включва суверенитет за Украйна.

Британският министър-председател Кийр Стармър също ще посети Тръмп по-късно през седмицата, на фона на тревогата в Европа от втвърдяването на позицията на Тръмп спрямо Украйна и увертюрите към Москва по отношение на конфликта.