Reuters: САЩ изпращат бронебойни снаряди с обеднен уран на Украйна
©
Снарядите, които биха могли да помогнат за унищожаването на руски танкове, са част от нов пакет военна помощ за Украйна, който ще бъде представен през следващата седмица. Боеприпасите могат да се изстрелват от американски танкове Abrams, които според запознати с въпроса се очаква да бъдат доставени на Украйна през следващите седмици.
Едно от официалните лица е заявило пред британската агенция, че предстоящият пакет от помощи ще бъде на стойност между 240 и 375 млн. долара (438 и 684 млн. лева) в зависимост от това какво е включено в него.
Стойността помоща все още се уточняват, са допълнили служителите.
Въпреки че Великобритания изпрати боеприпаси с обеднен уран на Украйна по-рано тази година, това ще бъде първата американска пратка с тези боеприпаси и вероятно ще предизвика полемика. Тя следва по-ранното решение на администрацията на Байдън да предостави касетъчни боеприпаси на Украйна, въпреки опасенията относно опасностите, които тези оръжия представляват за цивилното население.
Употребата на боеприпаси с обеднен уран е предмет на ожесточени дебати, като противници като Международната коалиция за забрана на урановите оръжия твърдят, че има опасни рискове за здравето при поглъщане или вдишване на прах от обеднен уран, включително рак и вродени дефекти.
Обедненият уран, който е страничен продукт от обогатяването на уран, се използва за боеприпаси, тъй като изключителната му плътност дава възможност на снарядите лесно да пробиват бронираните покрития и да се самозапалват в разпалващ се облак от прах и метал.
Макар че обедненият уран е радиоактивен, той е значително по-малко радиоактивен от естествения уран, въпреки че частиците му могат да се задържат дълго време.
Съединените щати използваха боеприпаси с обеднен уран в огромни количества по време на войните в Залива през 1990 и 2003 г. и при бомбардировките на НАТО над бивша Югославия през 1999 г.
Международната агенция за атомна енергия, ядреният надзорен орган на ООН, заявява, че проучванията в бивша Югославия, Кувейт, Ирак и Ливан "показват, че наличието на остатъци от обеднен уран, разпръснати в околната среда, не представлява радиологична опасност за населението на засегнатите региони".
Въпреки това радиоактивният материал може да допринесе за огромното предизвикателство на Украйна, свързано с почистването след войната. Части от страната вече са осеяни с невзривени боеприпаси от касетъчни бомби и други боеприпаси, както и със стотици хиляди противопехотни мини.
В средата на юни The Wall Street Journa съобщи, че САЩ обмислят да изпратят на Украйна снаряди с обеднен уран.
Неотдавнашните пакети с оръжия за Украйна включваха артилерия, ракети за противовъздушна отбрана и сухопътни превозни средства, тъй като украинската контраофанзива продължава. Агенция Reuters не е успяа да установи какво друго съдържа пакетът освен снаряди с обеднен уран.
Разрешението за финансиране на пакета с помощ идва чрез президентския орган за намаляване на средствата, който дава право на президента да прехвърля изделия и услуги от запасите на САЩ без одобрението на Конгреса при извънредни ситуации. Материалите ще бъдат взети от излишните запаси на САЩ.
Помощта за сигурността на Украйна след пълномащабното руско нахлуване през февруари 2022 г. е над 43 млрд. долара (млрд. лева).