Според два източника от европейска разузнавателна агенция и документи, с които се е запознала Reuters, миналата година Русия е започнала да произвежда нов безпилотен самолет с голям обсег на действие, наречен Garpiya-A1 ("Харпия-А1"), като е използвала китайски двигатели и части, които е използвала във войната в Украйна.

Разузнавателните данни - които включват договор за производство на новия дрон, фирмена кореспонденция относно производствения процес и финансови документи - сочат, че компанията "Ижевск електромеханичен завод Купол" дъщерно дружество на руския държавен оръжеен производител "Алмаз-Антей", е произвела над 2500 броя  от "Харпия" от юли 2023 г. до юли 2024 г.

За съществуването на новия руски дрон, включващ китайска технология, не е съобщено по-рано. "Купол" и "Алмаз-Антей" не са отговорили на запитванията за коментар.

Двамата източници от разузнаването твърдят пред британската агенция, че Garpiya е бил използван срещу военни и граждански цели в Украйна, като е причинил щети на критичната инфраструктура, както и цивилни и военни жертви.

Те са споделили с Reuters това, което според тях са снимки от Украйна на отломки от Garpiya, без да предоставят повече подробности. Британската агенция е попаднала на информация, която подсилва това заключение, но не успява да потвърди изображенията по независим начин.

Източниците са помолили да не бъдат идентифицирани нито те, нито тяхната агенция поради чувствителността на информацията. Те също така са помолили да не се съобщават някои подробности, като например дати, свързани с документите, пише европейската медия.

Самуел Бендет, старши научен сътрудник в Центъра за нова американска сигурност, базиран във Вашингтон изследователски център, заявява пред Reuters, че Garpiya, ако се потвърди, ще отбележи отклонение от зависимостта на Русия от ирански проекти за безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие.

"Ако това се случи, то може да означава, че Русия вече може да разчита повече на вътрешни разработки, както и очевидно на Китай, тъй като и двете страни в тази война зависят от много китайски компоненти за производството на дронове", отбелязва той.

Иран, който не е коментирал този материал, е доставил на Русия повече от хиляда дрона "камикадзе" "Шахед" от началото на инвазията през февруари 2022 г., заяви украинският президент Володимир Зеленски през май миналата година.

Те са били използвани за изтощаване на украинската противовъздушна отбрана и за поразяване на инфраструктура далеч от фронтовата линия. Иран многократно е отричал да е изпращал дронове на Русия за използване в Украйна.

Руското министерство на отбраната не е отговорило на молбата за коментар за тази статия. Китайското външно министерство е заявило в изявление за Reuters, че Пекин стриктно контролира износа на изделия с потенциално военно приложение, включително безпилотни летателни апарати.

"Що се отнася до украинската криза, Китай винаги се е ангажирал да насърчава мирните преговори и политическото уреждане", се посочва в изявлението. В него се добавя, че няма международни ограничения върху търговията на Китай с Русия.

ПРИЗИВ ОТ СТРАНА НА НАТО

Миналата седмица генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Китай да спре да подкрепя войната на Русия в Украйна и заяви, че помощта на Пекин е била важен фактор за продължаването на конфликта.

Garpiya "много прилича на "Шахед", но има няколко отличителни черти, включително уникална перка с болтове и двигатели Limbach L-550 E, се посочва в изявление на европейската агенция до Reuters. Двигателят, който първоначално е проектиран и произведен от германска компания, сега се произвежда в Китай от местна фирма - Xiamen Limbach. Дружеството не е отговорило на искането за коментар.

Reuters разгледа договор на стойност над 1 млрд. рубли (10 млн. евро), подписан през първото тримесечие на 2023 г. между руското министерство на отбраната и "Купол" за разработване на фабрика за производство на безпилотни самолети.

Източниците от разузнаването твърдят, че бивша циментова фабрика, намираща се в Ижевск, Удмуртска република, в Западна Русия - която е закупена от "Купол" през 2020 г. - се използва за производството на безпилотните самолети.

Използвайки видеоклип на руски завод за производство на дронове, публикуван в приложението за съобщения Telegram, Reuters успява да идентифицира обекта като фабриката в Ижевск по цвета и дизайна на гредите на сградата и вътрешната архитектура, които съвпадат с файловите снимки на обекта. Местоположението на снимките от файла можеше да се провери по близките сгради, пътища и дървета, които съвпадаха с изгледи от улици и сателитни снимки.

Прототипът на Garpiya е бил пуснат в експлоатация през първата половина на 2023 г., става ясно от съобщенията на компанията. Производството достигна няколкостотин броя през втората половина на 2023 г. и се увеличи повече от два пъти до около 2000 броя през първата половина на 2024 г., съобщи агенцията.

Бендет, анализатор в областта на отбраната, твърди, че 2500 безпилотни летателни апарата годишно биха представлявали значителна част от руското производство. Висшият военен командир на Украйна, Александър Сирски, заяви миналия месец, че Русия е изстреляла близо 14 000 ударни дрона, откакто нахлу през февруари 2022 г., включително иранския "Шахед", както и произведените в Русия дронове "Геран-2" и "Лансет".

Корпоративни документи от второто тримесечие на 2023 г., прегледани от Reuters, показват, че доставчикът ТСК "Вектор" е закупил части от китайски компании за сглобяване на площадката в "Купол", 800 китайски двигателя също е трябвало да бъдат доставени в новия завод, където производствената линия е трябвало да бъде готова до края на тримесечието.

ТСК "Вектор" не е отговорил на молбата за коментар.

Европейската разузнавателна служба посочва в изявлението си, че е обезпокоена от факта, че китайски компании продължават да доставят компоненти, които позволяват руското производство на големи безпилотни самолети камикадзе. "Износът на основни компоненти за Русия трябва да спре", се посочва в съобщението.