Прокурорът на Международния наказателен съд (МНС) Карим Хан е първият човек, който ще бъде засегнат от икономическите санкции и санкциите за пътуване, разрешени от президента на САЩ Доналд Тръмп, които са насочени към Трибунала за военни престъпления заради разследвания на американски граждани или съюзници на САЩ, съобщават двама източници, информирани по въпроса, пред Reuters.

Хан, който е британец, е бил посочен в петък (7 февруари) в приложение - все още непубликувано - към изпълнителната заповед, подписана от Тръмп ден по-рано, съобщават за Reuters високопоставен служител на МНС и друг източник, и двамата информирани от американски правителствени служители. Те са говорили при условие за анонимност, за да обсъдят конфиденциален въпрос.

Санкциите включват замразяване на американските активи на посочените лица и забрана те и семействата им да посещават Съединените щати.

Със заповедта се нарежда на министъра на финансите Скот Бесент, съгласувано с държавния секретар Марко Рубио, да представи доклад в срок от 60 дни, в който да бъдат посочени имената на хората, които следва да бъдат санкционирани.

В петък Международният наказателен съд осъди санкциите, като обеща да подкрепи служителите си и "да продължи да предоставя правосъдие и надежда на милиони невинни жертви на жестокости по целия свят, във всички ситуации, с които се сблъсква“. Служители на съда се срещнаха в Хага в петък, за да обсъдят последиците от санкциите.

Международният наказателен съд, който бе открит през 2002 г., има международна юрисдикция да преследва геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления в държавите членки или ако ситуацията бъде отнесена от Съвета за сигурност на ООН.

Десетки държави предупредиха в петък, че санкциите на САЩ могат да "увеличат риска от безнаказаност за най-тежките престъпления и да заплашат да подкопаят международното върховенство на закона“.