Посланикът на Германия в САЩ предупреди, че бъдещата администрация на Тръмп ще лиши американските правоприлагащи органи и медии от тяхната независимост и ще даде на големите технологични компании "съуправляваща власт“, според поверителен документ, видян от Reuters.

Информационният документ, датиран от 14 януари и подписан от посланик Андреас Михаелис, описва програмата на Доналд Тръмп за втория му мандат в Белия дом като програма за "максимални сътресения“, които ще доведат до "предефиниране на конституционния ред - максимална концентрация на властта при президента за сметка на Конгреса и федералните щати“.

"Основните демократични принципи и механизмите за контрол и баланс ще бъдат до голяма степен подкопани, законодателната власт, правоприлагащите органи и медиите ще бъдат лишени от своята независимост и ще бъдат използвани неправомерно като политическа ръка, на големите технологии ще бъде дадена съуправляваща власт“, се посочва в документа.

Преходният екип на Тръмп не коментира веднага оценката на посланика.

Германското външно министерство заявява, че американските гласоподаватели са избрали Тръмп на демократични избори и че то "ще работи в тясно сътрудничество с новата американска администрация в интерес на Германия и Европа“.

Отиващото си правителство на канцлера Олаф Шолц до голяма степен се въздържа от директни публични критики към Тръмп след изборите, но поверителната оценка на посланика предлага острата гледна точка на висш германски служител.

Посланиците не се сменят автоматично при сформирането на ново правителство, освен ако смяната не се счита за необходима по дипломатически или други причини.

Документът посочва съдебната система и особено Върховния съд на САЩ като централен елемент в опитите на Тръмп да прокара своята програма, но посочва, че въпреки неотдавнашното решение на съда да разшири президентските правомощия, "дори най-големите критици приемат, че той ще предотврати най-лошото“.

Михаелис вижда контрола върху Министерството на правосъдието и ФБР като ключов за постигането на политическите и личните цели на Тръмп, включително масови депортации, възмездие срещу предполагаеми врагове и правна безнаказаност.

Той твърди, че Тръмп разполага с широки правни възможности да наложи програмата си на щатите, като посочва, че "дори разполагането на военни в рамките на страната за полицейски дейности би било възможно в случай на обявено "въстание“ и "инвазия“.

Законът Posse Comitatus от 1878 г. забранява на федералните военни да участват в правоприлагането в страната, с някои изключения.

Михаелис също така предвижда "предефиниране на Първата поправка“, като твърди, че Тръмп и милиардерът собственик на X Илон Мъск вече предприемат действия срещу критици и несътрудничещи медийни компании.

"Единият използва съдебни дела, заплашва с наказателно преследване и отнемане на лицензи, а другият манипулира алгоритми и блокира акаунти“, посочва той в документа.

Многократната подкрепа на Мъск за крайнодясната партия "Алтернатива за Германия“ (АзГ) преди националните избори на 23 февруари предизвика гнева на Берлин, но правителството се спря на единодушното напускане на платформата му.

Берлин преживя особено трудни отношения със Съединените щати по време на първата администрация на Тръмп, като се сблъска със скъпоструващи мита и критики заради невъзможността да изпълни целта на НАТО за разходи за отбрана.