Франция и нейните европейски партньори, които се борят с ислямистките екстремисти в Мали, ще започнат военното си изтегляне от страната и до юни ще съставят план за това как ще продължат операциите си в региона, се казва в съвместно изявление, цитрано от Reuters.

Отношенията между Франция и Мали се влошиха, след като военната хунта се отдръпна от споразумение за организиране на избори през февруари и предложи да остане на власт до 2025 г. Военните също така разположиха руска частна военна компания, което според някои европейски държави считат за несъвместимо с европейската ангажираност.

"Поради множество препятствия от страна на преходните власти в Мали, Канада и европейските държави, действащи заедно с операция "Бархане" и в рамките на Оперативната група "Такуба", считат, че политическите, оперативните и правните условия вече не са изпълнени, за да продължат ефективно сегашния си военен ангажимент в борбата срещу тероризма в Мали“, се казва в изявлението.

Последователните преврати в Мали, Чад и Буркина Фасо - всички бивши френски колонии - отслабиха западноафриканските позиции на Франция, насърчиха джихадистите, които контролират големи територии и отвориха вратата за Русия да запълни вакуума.

Дипломати предупреждават, че спираловидното насилие може да даде нов тласък на миграцията от Западна Африка към Европа. То застрашава международните дейности и стабилността в стратегическите френски партньори като Кот д'Ивоар и Сенегал.

Френският президент Еманюел Макрон каза, че Нигер се е съгласил да приеме европейски сили, борещи се с ислямистките екстремисти.

Франция има войски в Мали от 2013 г., когато се намеси, за да прогони ислямистките бойци, които настъпваха към столицата. Оттогава ислямистите се прегрупираха и оказват все по-ожесточена съпротива.

Френски военни източници казаха, че изтеглянето от Мали ще отнеме няколко месеца и ще даде време за прецизиране на плановете за сигурност за останалата част от региона на Сахел.

Превод и редакция: Юлиян Марков