Reuters: Финансовите санкции на САЩ удариха турско-руските търговски отношения
©
Изпълнителната заповед на САЩ от декември не е насочена изрично към енергетиката, но тя е усложнила някои турски плащания за руски суров петрол, както и руските плащания за по-широк кръг турски експортни стоки, твърдят източниците на британската агенция.
Санкциите на САЩ имат за цел да намалят приходите на Кремъл и да прекъснат войната му в Украйна, без да прекъсват руските петролни потоци към световните пазари, за да се избегне политически чувствителен скок в цените на бензина в САЩ.
Според търговците на петрол обаче проблеми с плащанията, подобни на тези, с които сега се сблъсква Турция, вече са нарушили доставките на руски петрол за Индия и са усложнили тези за Обединените арабски емирства и Китай.
Русия е най-големият износител на суров петрол и дизелово гориво за енергийно бедната членка на НАТО Турция, като през 11-те месеца до ноември е доставила 8,9 млн. тона суров петрол и 9,4 млн. тона дизелово гориво на черноморската си съседка.
Според четирима от източниците възникналите проблеми с плащанията се дължат на това, че турските банки преразглеждат дейността си и затягат спазването на изискванията към руските клиенти. Те не са нарушили доставките на суров петрол за Турция, като са забавили само малък брой товари, твърдят двама източници от петролната индустрия.
Източник от руска петролна компания твърди, че руските износители на петрол не са получавали плащания от Турция от две до три седмици.
"Стана трудно да се извършват някои енергийни плащания към Русия, особено след новите санкции (заплаха) в края на декември. Някои плащания са прекъснати", заяви турски източник, запознат с въпроса за плащанията.
"Първоначално договореният метод трябваше да бъде променен или плащането да бъде отложено, но доставката продължи. Възможно е да има проблеми при всеки отделен товар", посочва източникът на британската агенция.