През следващите дни страните от Европейския съюз ще се опитат да представят единен фронт срещу митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, като вероятно ще одобрят първия набор от целенасочени контрамерки за внос от САЩ на стоки на стойност до 28 млрд. долара - от конци за зъби до диаманти, пише Reuters.

Подобен ход би означавал, че ЕС ще се присъедини към Китай и Канада в налагането на ответни мита на САЩ в ранна ескалация на това, което някои се опасяват, че ще се превърне в глобална търговска война, която ще оскъпи стоките за милиарди потребители и ще доведе до прекъсване на икономиките по света.

Блокът от 27 държави е изправен пред 25% вносни мита за стомана и алуминий и автомобили и "реципрочни“ мита от 20% от сряда за почти всички други стоки.

Тарифите на Тръмп обхващат около 70% от износа на ЕС за САЩ - на обща стойност 532 млрд. евро (585 млрд. долара) през миналата година - като вероятно предстоят мита върху медта, фармацевтичните продукти, полупроводниците и дървения материал.

Европейската комисия, която координира търговската политика на ЕС, ще предложи на членовете си късно в понеделник списък с американски продукти, които да бъдат засегнати с допълнителни мита в отговор на митата на Тръмп върху стоманата и алуминия, а не с по-широки реципрочни налози.

Предвижда се той да включва американско месо, зърнени храни, вино, дървен материал и дрехи, както и дъвки, конци за зъби, прахосмукачки.

Един продукт, който получи по-голямо внимание и разкри разногласията в блока, е бърбънът. Комисията е предвидила 50% мито, което накара Тръмп да заплаши с 200 % контрамита върху алкохолните напитки на ЕС, ако блокът продължи да действа.

Износителите на вино Франция и Италия изразиха загриженост. ЕС, чиято икономика е силно зависима от свободната търговия, се стреми да се увери, че има широка подкрепа за всеки отговор, за да поддържа натиска върху Тръмп в крайна сметка да започне преговори.

По-рано в понеделник Люксембург ще бъде домакин на първата политическа среща в целия ЕС след обявяването на мащабните мита от Тръмп, на която министрите, отговарящи за търговията, от 27-те държави членки на ЕС ще обменят мнения за въздействието и за това как най-добре да се реагира.

Дипломатите от ЕС заявиха, че основната цел на срещата е да се излезе с единно послание за желание да се преговаря с Вашингтон за премахване на митата, но и за готовност да се реагира с контрамерки, ако това не успее.

"Най-големият ни страх след Брекзит беше от двустранни сделки и нарушаване на единството, но през три или четири години преговори това не се случи. Разбира се, тук имате различна история, но всички виждат интерес от обща търговска политика“, заяви един от дипломатите на ЕС.

Сред членовете на ЕС има широк спектър от мнения за това как да се реагира. Франция заяви, че ЕС трябва да работи по пакет, който далеч надхвърля митата, а френският президент Еманюел Макрон предложи европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ, докато "нещата не се изяснят".

Ирландия, чиято почти една трета от износа е за САЩ, призова за "обмислен и премерен“ отговор, а Италия, третият по големина износител на ЕС за САЩ, постави под въпрос дали ЕС изобщо трябва да отвърне на удара.

"Това е труден баланс. Мерките не могат да бъдат прекалено меки, за да накарат САЩ да седнат на масата, но не и прекалено твърди, за да доведат до ескалация“, заяви един от дипломатите на ЕС.

Преговорите с Вашингтон до момента не са дали резултат. Ръководителят на търговския отдел на ЕС Марош Шефчович определи двучасовия обмен на мнения с американските си колеги в петък като "откровен", тъй като им е казал, че американските мита са "вредни, неоправдани".

Първоначалните контрамита на ЕС при всички случаи ще бъдат подложени на гласуване в сряда и ще бъдат одобрени, освен в малко вероятния случай, когато квалифицирано мнозинство от 15 членове на ЕС, представляващи 65% от населението на ЕС, се противопостави на тях.

Те ще влязат в сила на два етапа - по-малка част на 15 април, а останалата част - месец по-късно.

Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен ще проведе в понеделник и вторник отделни дискусии с изпълнителни директори от стоманодобивния, автомобилния и фармацевтичния сектор, за да оцени въздействието на митата и да определи какво да се прави по-нататък.