Група законодатели от Републиканската партия се противопоставиха на включването в окончателния вариант на проектобюджета за отбрана на страната за фискалната 2023 година (която започна на 1 октомври) на разпоредба, според която властите на САЩ могат да предават средства на Киев от продажбата на конфискувани руски активи, съобщава изданието The Washington Post.

От редакцията подчертават, че демократите подкрепят идеята. Според тях, ако тя не бъде включен в окончателната версия на документа, това "ще ограничи способността на администрацията на [президента на САЩ Джо] Байдън да оказва помощ на затруднената икономика на Украйна“. "Републиканците на свой ред твърдят, че поправката не е била одобрена от съответните комисии [в Конгреса на САЩ]“, се отбелязва в статията.

Според републиканците разпоредбата трябва да бъде анализирана от правните комисии на Камарата на представителите и Сената. Освен това противниците на поправката смятат, че тя не е достатъчно обмислена от гледна точка на възможни съдебни спорове. Вместо нея републиканците предлагат допълнителни мерки за ограничаване на енергийните приходи на Русия, се казва в статията.

През юли Камарата на представителите на Конгреса на САЩ одобри проектобюджета за отбрана на страната за фискалната 2023 г. на обща стойност около 840 млрд. долара. Сенатът също ще трябва да одобри своя версия на проектобюджета за отбрана. След това ще бъде свикана комисия, която да съгласува детайлите по двата проекта. И двете камари отново ще трябва да гласуват съгласувания документ, едва след това той ще бъде изпратен за подпис на президента Джо Байдън. Обикновено целият този процес продължава до есента - началото на зимата, но поради междинните избори за Конгрес през ноември може да се забави допълнително.