Според данни на Службата за климатични промени "Коперник" понеделник (22 юли) е бил най-горещият ден, регистриран някога на Земята, откакто се правят метеорологични измервания, като е счупен рекордът, поставен ден по-рано. Предварителните данни, публикувани от "Коперник" в сряда (24 юли) сутринта, показват, че в понеделник е счупен рекорда от предходния ден с 0,06 градуса по Целзий, съобщава The Independent.

Учените твърдят, че светът в момента е толкова горещ, колкото е бил преди 125 000 години, поради предизвиканите от човека климатични промени. "Намираме се в епоха, в която метеорологичните и климатичните рекорди често надхвърлят нивата на търпимост, което води до загуба на живот и препитание", е заявил Рокси Матю Кол, климатолог от Индийския институт по тропическа метеорология.

Предварителните данни от "Коперник" показват, че средната глобална температура в понеделник е била 17,15 градуса по Целзий. Предишният рекорд за седмицата е бил поставен само преди година. Преди това най-топлият ден е бил през 2016 г., когато средната температура е била 16,8 градуса по Целзий. 2024 г. е била изключително топла в целия свят, но причината за рекорда е по-топлата от обичайното зима в Антарктида, според данни на "Коперник". Същото се е случило на южния континент и миналата година, когато топлинният рекорд е поставен в началото на юли. Записите на "Коперник" са от 40-те години на миналия век, но други глобални измервания на САЩ и Великобритания са направени още през 80-те години на миналия век. Учените, които са изследвали тези данни, заедно с пръстените на дърветата и ледниците, твърдят, че миналогодишните рекордни температури са били подобни на тези отпреди 120 000 години.