Изборът на новоизбрания президент Доналд Тръмп на Тулси Габард за ръководител на Националното разузнаването на САЩ предизвика "шок" в средите на националната сигурност в страната. Нарастват опасения, че разузнавателната общност на Америка ще се политизира все повече, пише Reuters.

Номинацията на Габард от Тръмп, която няма богат опит в разузнаването и се смята за "умерена“ по отношение на Русия и Сирия, е едно от няколкото назначения на високо ниво, което показва, че Тръмп дава предимство на личната лоялност пред компетентността при изграждането на екипа си за втория мандат, посочват от Reuters.

Един от основните рискове е, че главните съветници могат да дадат на бъдещия президент "изкривена представа“ за глобалните заплахи въз основа на това, което смятат, че ще му "хареса“. Съществува и рискът съюзниците на Америка да не са склонни да споделят важна информация с тях.

Източник от западните служби за сигурност споделя пред агенцията, че след встъпването на Тръмп в длъжност може да има "забавяне“ в обмена на разузнавателна информация, което може да засегне разузнавателния алианс (САЩ, Обединеното кралство, Канада, Австралия и Нова Зеландия). Партньорите на САЩ са обезпокоени, че всички назначения на Тръмп вървят "в грешна посока“.

Особено внимание заслужават възгледите на Габард, която се смята за "симпатизираща“ на Русия във войната ѝ срещу Украйна.

"Тази война и страдания можеха лесно да бъдат избегнати, ако администрацията на Байдън/НАТО просто беше признала легитимните опасения на Русия относно сигурността на Украйна във връзка с присъединяването ѝ към НАТО“, посочва тя в началото на войната.

Тя също се противопоставяше на военната намеса на САЩ в сирийската гражданска война по времето на бившия президент Барак Обама. Като през 2017 се срещна със сирийския президент Башар Асад, с когото Вашингтон прекъсна всички дипломатически отношения през 2012 година.

Радослав Велков