Путин изпраща директора на Службата за външно разузнаване на Руската федерация Сергей Наришкин в Северна Корея, пише американското издание Newsweek, като се позовава на информация от руски медии.

Кремъл изпрати ръководителя на руската шпионска служба в Пхенян тази седмица за разговори със севернокорейския му колега, според рядко оповестявана информация в държавните медии, което е знак за задълбочаване на връзките между съюзниците от Студената война.

Сергей Наришкин, който оглавява Службата за външно разузнаване на Русия, е провел разговори със севернокорейския министър на държавната сигурност Ри Чан Дае от 25 до 27 март, съобщи официалната Корейска централна информационна агенция в четвъртък (28 март).

Двамата са се информирали взаимно "за настоящата международна и регионална ситуация", заявяват от KCNA, "и широко и задълбочено обсъдиха практически въпроси за по-нататъшно засилване на сътрудничеството за справяне с все по-нарастващите шпионски и заговорнически действия на враждебните сили".

Според информацията това е станало успоредно с разговори на работно ниво между служители на разузнаването от двете страни, като в доклада се посочва, че срещите "са протекли в другарска и приятелска атмосфера".

Наришкин е близък съюзник на президента Владимир Путин, като преди това е бил началник на администрацията на Кремъл, преди да стане председател на долната камара на руския парламент. От 2016 г. той е директор на Службата за външна сигурност.

Чуждестранните пътувания, предприети от висши служители на разузнаването, обикновено не се оповестяват в реално време, освен ако не са с цел изпращане на сингал.

Руското външно министерство и посолството на Северна Корея в Пекин не са отговорили на искането за коментар на американската медия.

Стратегическите връзки между Москва и Пхенян датират още от първите дни на Студената война, когато Съветският съюз първи признава официално Корейската народнодемократична република през 1948 г., а по-късно подкрепя Севера с военни сили по време на Корейската война.

Както Русия, така и Северна Корея продължават да бъдат подложени на строги санкции - първата заради войната в Украйна, а втората - заради ядрената и ракетната си програма.

Съединените щати и техните съюзници обвиниха Северна Корея, че е доставила балистични ракети и хиляди артилерийски снаряди на Русия, за да ги използва срещу силите на Украйна - и двете правителства отричат това обвинение.

В замяна на това, според разузнаването на Южна Корея, Кремъл е изпълнил обещанието си да подпомогне програмата на Севера за разузнавателни сателити и да модернизира военната техника на Пхенян от съветската епоха.

Високопоставени американски служители заявяват, че са "дълбоко обезпокоени" от засилващите се отношения на Путин със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, който миналата есен беше поканен да разгледа главния руски космодрум. Наскоро Ким получи лимузина, произведена в Русия, като личен подарък от Путин.

Пекин, който в миналото се е съревновавал с Москва за влияние в Пхенян, ще следи докъде ще стигнат стратегическите връзки.