Първото лазерно оръжие срещу дронове: Великобритания обяви успешен тест на DragonFire
©
"Британски военни за пръв път свалиха безпилотни самолети, използвайки лазери за прорязване на приближаващи се цели със скоростта на светлината", написа Грант Шапс на X.
Тестът е проведен на Хебридските острови, западно от Шотландия. DragonFire е толкова точен, че може да уцели монета от 450 грама (паунд) от разстояние един километър, се посочва в изявление на Министерството на отбраната на Обединеното кралство. Максималният му обсег обаче е класифициран като отбранителна тайна.
"Възможно е да бъде монтиран на бъдещи военни кораби, той ще бъде жизненоважно оръжие за Обединеното кралство, тъй като заплахата от войната с безпилотни летателни апарати нараства. DragonFire е само една от потенциално революционните способности, в които инвестираме, за да спечелим предимство пред нашите врагове", заяви министър Грант Шапс в X.
Освен това оръжието е и много евтино. Експлоатацията му струва по-малко от 10 паунда (23.13 лева) на изстрел, което е доста по-малко от хилядите паунда, необходими за прихващане на дрон в Червено море, например.
За британските военноморски сили, които ще могат да използват DragonFire, залогът е голям. Той трябва да отвърне на удара, използвайки противовъздушни средства, най-вече ракети, които са скъпи, срещу дронове или нискокачествени, евтино произведени ракети.
В един асиметричен конфликт тази разлика в разходите винаги се използва от по-слабия противник за източване на средства от по-силния противник. Все по-широкото използване на безпилотни летателни апарати от много въоръжени терористични групи е повод за безпокойство за военните.
Поради това лазерното оръжие би могло да бъде рентабилно решение. Разработването на DragonFire изискваше инвестиция от 100 млн. паунда (231.33 млн. лева), но единичната му цена е много ниска.
Изстрелването на DragonFire в продължение на 10 секунди е равностойно на разходите за използване на типичен радиатор само за един час, посочва Министерството на отбраната на Обединеното кралство, докато разходите за изстрелване на ракета могат да достигнат 200 000 долара (364 820 лева).
Новото оръжие ще започне да функционира от 2029 г. и с него ще могат да се оборудват само най-новите фрегати. "Кралската армия и Кралският флот обмислят използването на тази технология като част от бъдещите си способности за противовъздушна отбрана", се допълва от британското ведомство.