Със заседанието на Работната група по икономика, търговия и иновации на представители на Република Северна Македония и България, което се провежда в понеделник и вторник в Скопие, започна практическото прилагане на новия подход в отношенията между двете страни, съобщиха премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски.

Засилването на практическото сътрудничество в области, които са важни за ежедневието на гражданите на двете страни и по този начин стопяването на леда по по-трудните въпроси е нещо, което Петков и Ковачевски популяризираха в Скопие и София на междуправителствената сесия, която трябва да бъде в крайният резултат и да доведе до компромис по спора и премахване на българското вето върху началото на преговорите между РСМ и Европейския съюз.

Двете правителства създадоха четири работни групи - по икономика, търговия и иновации, по инфраструктура, транспорт и комуникации, по европейска интеграция и зелени политики и по култура, наука и образование. Историческите въпроси ще бъдат разглеждани от вече съществуващата Българо-македонска смесена комисия по исторически и образователни въпроси. Предвижда се всяка седмица да се провежда среща с една от тези групи, които всяка в своята сфера трябва да допринесе за засилване на сътрудничеството между двете страни.

Вчера и днес Министерството на финансите на западната ни съседка е домакин на българска правителствена делегация, водена от министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер, който заедно с министъра на финансите на РСМ Фатмир Бесими беше съпредседател на първото заседание на работната група по икономика, търговия и иновации.

В понеделник Ковачевски заяви, че е въведена нова динамика в преговорите с България и е договорен нов подход в разговорите, насочен към реални теми, като добави, че всички комуникации между двете външни министерства са във фаза на работни документи.

"Всички комуникации, които нашето МВнР има с МВнР на България, са във фаза на работни документи, но ако се стигне до решение, което ще бъде приемливо и за двете страни, то нормално ще бъде съобщено, в съответствие с процедурите, законите и Конституция на страната при нас“, поясни Ковачевски, като посочи, че първият дипломат на Скопие Буяр Османи е изнесъл реч за преговорите с България пред комисията по външни работи в парламента.

При необходимост ще има и комуникация между министерствата, каза Ковачевски, особено между министерствата на отбраната, тъй като и Северна Македония, и България са членове на НАТО.

Междувременно докладчикът на Европейския парламент за Северна Македония Илхан Кючук каза, че новото правителство в София е започнало добър процес за сближаване на Скопие и София. Според Кючук, който е и съпредседател на либералната партия АЛДЕ, евродепутат от ДПС/Обнови Европа, има напрежение на историческо, но не и на политическо ниво. Той каза, че е работил с тези хора от много години и вече има тяхното доверие.

Иван Христов