Проучване на ICCT: Новите автомобили отделят 14 процента повече вредни емисии от посочените от производителите нива
©
През 2022 година те се различават средно с 14,1% за новорегистрираните в Германия автомобили, установяват изследователите от ICCT. Следователно стойностите в реална експлоатация са по-високи от посочените от производителите на автомобили. През 2018 година разликата е била средно 7,7%.
Ян Дорноф, старши учен в ICCT и съавтор на изследването, предупреждава: "Ако не се предприемат контрамерки, официалните стойности на емисиите на въглероден диоксид все повече ще губят своето значение за действителните емисии“. Тенденцията подкопава усилията на Европейския съюз за намаляване на свързаните с транспорта вредни емисии чрез по-строги изисквания - и се оказва, че потребителите трябва да плащат повече за гориво от очакваното.
Нивата на емисии на нови модели превозни средства се определят в контролирана лабораторна среда. За тази цел през 2017 година в ЕС бе въведена процедурата за тестване WLTP.
За анализа изследователите са сравнили официалните данни за емисиите на CO₂ от Европейската агенция по околна среда (EEA) с данни за реалното потребление от повече от 160 000 автомобила, които служат като мярка за действителните нива на вредни емисии. Данните са от уебсайта spritmonitor.de.
Изследвани са автомобили с вътрешно горене и конвенционални хибридни превозни средства. Изследователите предполагат, че резултатите също са добър индикатор за развитието на ситуацията на ниво ЕС.
От 2010 година Регламентът на ЕС за леки автомобили изисква производителите на автомобили да отчитат емисиите на CO₂ от своите превозни средства и да плащат данъци, ако надвишават определени лимити. Предвижда се до 2035 година новите автомобили да не отделят никакви вредни емисии.
Според авторите на изследването официалните стойности на емисиите на CO₂ са спаднали с около 7,3% между 2018 и 2022 година. При реална експлоатация на пътя обаче остават едва около 2,3%.
За да компенсират това, изследователите предлагат да се използват данните от устройствата за измерване на потреблението, които се изискват в новите превозни средства от началото на 2021 година. "Това позволява да се създаде коригиращ механизъм, за да се гарантира, че официалните стойности на емисиите на CO₂, които производителите трябва да покрият през следващите години, се актуализират, така че те действително да съответстват на първоначално предвидените и законово определени цели за намаляване“, подчерта управляващият директор на ICCT Питър Мок.
Международният съвет за чист транспорт (ICCT) е независима изследователска организация. Тя помогна за разкриването на скандала с емисиите на VW в САЩ през 2015 година, припомнят от редакцията.