Франция се готви за нов кръг от национални протести и стачки в четвъртък, след като среща между министър-председателя и профсъюзите не успя да постигне разрешение на ситуацията о около силно непопулярния законопроект за увеличаване на пенсионната възраст, който бе приет с едноличен указ от Еманюел Макрон заради липсата на мнозинство в парламента, съобщава Reuters.

Протестите срещу реформата - която вдига възрастта за пенсиониране с две години до 64 - привлякоха стотици хиляди в митинги, организирани от синдикатите от януари насам, и на моменти се стигаше до насилие.

Организираните работници се зарекоха да се умножат усилията си, след като разговорите с премиера Елизабет Борн в сряда - които продължиха само час - не успяха да успокоят ситуацията.

Те настояват, че единственият изход от кризата е законодателството да бъде оттеглено, опция, която Борн категорично отхвърли.

"След тази среща призовавам максимум работници, мъже и жени, да се присъединят към маршовете във Франция утре“, заяви в сряда Лоран Бергер, ръководител на най-големия синдикат в страната CFDT.

Шествията в четвъртък - 11-ият ден на протести през последните три месеца - биха могли да дадат индикация дали проточените митинги губят сила или набират скорост.

Предишният ден на демонстрациите на 28 март привлече по-малко хора, според Министерството на вътрешните работи, със 740 000 души, протестиращи в цялата страна в сравнение с рекордните 1,09 милиона на 23 март.

Операторът на парижкия обществен транспорт RATP прогнозира, че трафикът ще бъде почти нормален в четвъртък. Очаква се влаковете да бъдат по-сериозно затруднени и органите за гражданска авиация поискаха от авиокомпаниите да намалят полетите с 20% в градове като Бордо и Марсилия, но не и на летищата в Париж, както в миналото.

Около 20% от учителите в началните училища също се очаква да се присъединят към стачката, според местните медии, цитирани от синдиката Snuipp-FSU, което е спад от 30% на 28 март.

Стачките все още прекъсват работата на петролните рафинерии и ядрените централи, докато сметосъбирачите обещаха да подновят протеста си от следващата седмица.

Последната вълна от демонстрации представлява най-сериозното предизвикателство за авторитета на президента Еманюел Макрон, който е на държавно посещение в Китай, след бунта на "жълтите жилетки" преди четири години. Проучванията показват, че голямо мнозинство от французите са против пенсионното законодателство и решението на правителството да го прокара през парламента без гласуване.