Присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство е включено в предварителния дневен ред на Съвета по правосъдие и вътрешни работи от 4-5 декември, видя "Фокус". Той е публикуван в официалния сайт на Съвета и може да го видите ТУК.

Правителствени източници в Румъния твърдят, че решението точката да остане в дневния ред, е свързана с дискусиите за отблокиране на австрийското вето, както и с изборите в Холандия в края на ноември, страна, която е против присъединяването на България, пише Digi24.ro. 

Според предварителния дневен ред на Съвета по правосъдие и вътрешни работи (ПВР) една от точките за гласуване е присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство. 

Въпреки това се споменава, че това е "възможна" тема за дискусия. 

Правителствени източници твърдят, че "Румъния ще вземе най-доброто решение" дали да поиска от Испания, която е председател на ЕС, да запази или да премахне точката от дневния ред, ако двете враждуващи страни не бъдат убедени чрез вето Австрия и Холандия. 

Наскоро най-важните европейски политически групи, Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти, поискаха чрез резолюции приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. 

В публикация във "Фейсбук" румънският премиер Марсел Чолаку каза преди две седмици, че "ще направи всичко по силите си, за да убеди сегашното правителство в Холандия, но също и дясното в Австрия, което блокира присъединяването на страната ни на зоната за свободно движение, на правото на Румъния да бъде в Шенген. Преди това той критикува остро австрийския канцлер Карл Нехамер и дори, го призова, ако нещо не му харесва Австрия да напусне ЕС. 

На посещение в Кишинев миналата седмица президентът на Австрия Александър Ван дер Белен заяви, че решението на правителството на страната му да блокира присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство е "погрешно".

По отношение на решението на австрийското правителство да се противопостави на влизането на Румъния и България в Шенген Александър Ван дер Белен отбеляза, че "се надява един ден това решение, взето от изпълнителната власт на страната, да бъде преразгледано".