При минусови темератури студенти вървят 4 дни, за да протестират: Гневът срещу корупцията в Сърбия нараства
![При минусови темератури студенти вървят 4 дни, за да протестират: Гневът срещу корупцията в Сърбия нараства](https://i.id24.bg/i/2450169.webp)
© Reuters
През трите месеца, откакто 15 души бяха убити, когато покривът на наскоро реновираната жп гара в град Нови Сад се срути, масовите демонстрации прераснаха в най-голямото протестно движение в Сърбия от години и в най-сериозната заплаха за десетилетната власт на популисткия президент Александър Вучич.
В събота сутринта при почти минусови температури студенти пристигнаха в Крагуевац от цяла Сърбия, с автобуси и дори пеша от столицата Белград на около 140 км, биейки барабани, надувайки свирки и вдигайки знамето на страната. Местните ги посрещнаха с усмивки и възгласи.
Протестиращите планираха да блокират един от главните булеварди в града за 15 часа и 15 минути, в знак на символична почит към жертвите. Те запазиха 15 минути мълчание.
"Тук сме, за да се борим за по-добро утре, срещу корупцията“, заявява пред британската медия 20-годишният Йован, който шофира от Белград с група приятели.
До обяд всички пътища, водещи към Крагуевац, бяха задръстени.
Към студентите се присъединиха учители, фермери, младежите се радват на подкрепа от широката общественост, като много сърби обвиняват за трагедията в Нови Сад корупцията и непотизма в правителството на Вучич, обвинения, които властите отричат.
С нарастването на броя на протестиращите в Крагуевац местните донесоха на протестиращите домашно приготвени сладкиши и горещ чай, за да ги поддържат.
Верика, 52-годишна професорка от града, се включи в протеста с дъщеря си тийнейджърка.
"Отдавна не съм била толкова щастлива и горда“, споделя тя. Гордея се с тяхната упоритост.
"Наистина, наистина вярвам, че е дошло времето".
С нарастването на общественото недоволство се очаква Вучич да изнесе реч пред своите поддръжници в северозападния град Сремска Митровица в събота вечерта.
Стидентските искания
Премиерът Милош Вучевич и двама други министри подадоха оставки заради протестите, а прокурорите повдигнаха обвинения срещу 13 души за бедствието, но това не помогна много за потушаването на демонстрациите.
След инцидента студентите организират ежедневни протести, превземат университетски сгради и блокират магистрали и площади.
"Ще останем тук, докато блокадата приключи“, заявява Джордже Вуйович, 22-годишен, студент по машинно инженерство.
"Искаме да можем да продължим обучението си, но само когато изискванията ни бъдат изпълнени“, заявява той.
Студентите настояват властите да публикуват документи, свързани със срутването на покрива на гарата, наказания за отговорните, отхвърляне на обвинения срещу протестиращи студенти и по-голям бюджет за висше образование.
Иван и Ивана, 23-годишни студенти по математика, са сред група от около 400 души, които вървяха четири дни, за да стигнат до Крагуевац от Белград.
"Искахме да покажем на хората, които живеят в страната, че ги подкрепяме“, подчертава Иван.