Президентът на Иран пристигна на визита в Москва след арабското турне на Путин
©
Президентът на Иран ще бъде придружен от министъра на петрола по време на визитата, която става факт след покана на Путин.
Агенцията уточнява, че предмет на преговорите между двамата президенти ще бъдат въпроси на двустранните отношения, включително икономическите връзки, както и регионалния и международния дневен ред. Основната тема на еднодневното посещение на Раиси в Москва, твърди ИРНА, ще бъде палестинско-израелският конфликт и ситуацията в ивицата Газа.
На 7 октомври Израел беше подложен на безпрецедентна по мащаб атака от Ивицата Газа в рамките на операция "Наводнение Ал-Акса“, обявена от групировката ХАМАС. След това бойците на организацията навлязоха в граничните райони в Южен Израел, където откриха огън както по военни, така и по цивилни, а също така взеха повече от 200 заложници. В Израел по последни данни на властите са загинали около 1200 души, като това число включва цивилни, войници, чужди граждани и работници, а също така се съобщава за над 5 хиляди ранени.
В отговор израелските отбранителни сили започнаха операция "Железни мечове" срещу ХАМАС в Ивицата Газа. В рамките на няколко дни израелските военни поеха контрола над всички населени райони близо до границата с Газа и започнаха да нанасят въздушни удари по цели, включително цивилни, в Ивицата. Израел също обяви пълна блокада на анклава: спряха доставките на вода, храна, електричество, лекарства и гориво.
В края на октомври започна наземната фаза на израелската операция. Град Газа беше обкръжен от израелските сухопътни сили и анклавът беше ефективно разделен на южна и северна част.
Броят на загиналите в Ивицата Газа от началото на израелските удари надхвърли 16 хиляди души, а над 35 хиляди са ранени. ХАМАС твърди, че в Ивицата Газа има около 200-250 заложници. След края на примирието израелските власти обявиха, че 126 израелтяни и 11 чужденци остават заложници при Хамас, а 110 отвлечени са освободени.
Палестинско-израелският конфликт, свързан с териториалните интереси на страните, е източник на напрежение и битки в региона в продължение на много десетилетия. Решение на ООН с през 1947 г. определя създаването на две държави - Израел и Палестина, но се създава само израелската, след като арабите не се съгласяват с него и тръгват на война, впоследствие загубена от тях.