Премиерът на Албания повдигна факта, че дипломатическият пейзаж за Украйна се е променил фундаментално предвид диалога на Доналд Тръмп с Русия и призова колегите си западни лидери да не пренебрегват новата реалност, предаде Sky news. 

Лидерите обсъждат войната на третата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия. Срещата на върха се провежда в Киев, като други лидери говорят чрез видеовръзка. 

За разлика от повтарящите се обещания за бъдеща военна помощ за Украйна и желанието Киев да се присъедини към ЕС и НАТО, албанският премиер Еди Рама заяви – въпреки че подкрепя всички тези цели – че е жизненоважно да се обърне внимание на факта, че Русия и Съединените щати разговарят отделно.

Албанският премиер Еди Рама подчерта, че лидерите изглежда се държат така, сякаш нищо не се е случило – докато всъщност при новия Бял дом много неща са различни.

"Мисля, че се случи нещо важно, както всички знаете, и въпросът е как Украйна ще бъде подкрепена ефикасно и как… Европа като континент може да бъде ефективна в защитата на себе си и в извличането на най-доброто от нещо, което се случва, преговори между Русия и Съединените щати“, заяви Рама.

"Не съм сигурен, че просто като говорим за увеличаване на военната подкрепа и увеличаване на военните разходи, разбираме цялата точка. Това е моето скромно мнение. Може би греша.“

Той засегна "слона в стаята" – факта, че Вашингтон и Москва са започнали преговори за постигане на сделка и потенциала Украйна да бъде изключена от преговорите и да й бъде наложен несправедлив изход.

"Ние бяхме дълго време на американския автопилот“, допълни албанският премиер.

"Сега автопилотът изглежда изключен. Никой не знае за колко време.

"Време е за по-задълбочен размисъл от това какво ще направим по отношение на военната подкрепа или военните разходи. Със сигурност е много необходимо, но може да не е достатъчно.“

Той повтори, че Албания застава изцяло зад Украйна и нейните съюзници.

Но той каза, че има известни съмнения относно факта, че срещата на върха разглежда само половината от проблема – военната страна – а не новата политическа и дипломатическа реалност.