Русия никога не е отказвала преговори за Украйна и е уверена, че конфликтът рано или късно ще приключи мирно и отношенията между жителите на двете страни ще бъдат възстановени. Това заяви руският президент Владимир Путин в интервю за Тъкър Карлсън, публикувано на сайта на американския журналист.

Руският лидер обясни на събеседника си какво е денацификация, допусна възможността да бъде освободен обвинения в шпионаж американец Евън Гершкович и сподели мнението си за бизнесмена Илон Мъск.

ТАСС събра основните тези на държавния глава.

За преговорите за Украйна

Русия никога не е отказвала диалог за Украйна, но след прекратяването на преговорите в Истанбул през март 2022 г. няма да направи първата стъпка: "Защо трябва да се суетим и да поправяме нечии чужди грешки?“

Трябва да се обсъдят условията на споразумението, включително запазване на ситуацията, както е сега: "Това е предмет на преговори, които никой не иска да води с нас, или по-точно искат, но не знаят как . Знам какво искат, не само го виждам, но знам какво искат, но просто не могат да разберат как да го направят“.

Защо Лондон прекъсна преговорите в Истанбул

"Кой, по дяволите, знае, аз самият не го разбирам. Имаше общо отношение. По някаква причина всички имаха илюзията, че Русия може да бъде победена на бойното поле - от арогантност, от чисто сърце, но не от страхотен ум“.

За бъдещето на отношенията с украинците

На Запад напразно смятат, че боевете в Украйна "завинаги са отделили една част от руския народ от друга“: "Рано или късно ние така или иначе ще се споразумеем. <...> Може дори звучи странно в днешната ситуация: отношенията между народите така или иначе ще бъдат възстановени. Ще отнеме много време, но ще се възстановят".

За границите на Украйна

"Украйна в известен смисъл е изкуствена държава, създадена по волята на Сталин“, включително от унгарски, полски и румънски територии.

Путин никога не е обсъждал с унгарския премиер Виктор Орбан възможността за връщане на унгарските земи, прехвърлени на Украйна по времето на Сталин.

Черноморският регион "всъщност никога не е имал историческа връзка с Украйна“, "просто няма какво да се говори“.

За денацификацията

Русия се стреми да гарантира, че в Украйна вече няма да правят национални герои от онези, които са сътрудничили на Хитлер: "Трябва да се отървем от тези хора, които изоставят тази теория и практика в живота и се опитват да я запазят, това е денацификацията. Успяхме да се договорим за това в Истанбул“.

За отговорността за украинската криза

"Разбирам, може да се каже, че е наша грешка, че ние <...> с помощта на оръжие решихме да сложим край на тази война <...>, която започна през 2014 г. в Донбас.

Но тогава си струва да си припомним разширяването на НАТО в нарушение на обещанията и базите на Алианса на украинска територия: Нека се върнем към факта, че през 2014 г. в Украйна беше извършен преврат. Няма смисъл, нали? Можем да прехвърляме топката напред и назад безкрайно“.

За "руската заплаха"

Всички твърдения за "руската заплаха“ са "просто ужасяващи истории за обикновените хора“: "Ние нямаме интереси нито в Полша, нито в Латвия, никъде. <...> Само заплахи“.

За възможността за разговор с Байдън

Путин многократно е предупреждавал президента на САЩ Джо Байдън, че прави "огромна грешка от исторически мащаб <...> като отблъсква Русия“.

Лидерите не са говорили оттогава, но "имат определени контакти“ "чрез различни отдели“. С тяхна помощ Русия обяснява на Съединените щати, че е необходимо да се спре доставката на оръжие на Киев и "всичко ще приключи до няколко седмици“.

За случая Гершкович

Гершкович несъмнено се е занимавал с шпионаж в Русия. Москва е готова да го освободи само "с контрадействие от <...> партньорите“: "Направихме толкова много жестове на добра воля, че, струва ми се, изчерпахме всички граници“.

Руските и американските разузнавания водят преговори. "Не изключвам <...> г-н Гершкович да се окаже в родината си. Защо не?"

На Запад има хора в затвора, които от гледна точка на Москва "не са свързани с разузнаването“. По-конкретно "човек (може да става дума за предполагаемия руски гражданин Вадим Красиков, осъден в Германия), който по патриотични съображения ликвидира в една от европейските столици бандит“, воювал в Кавказ.

За газопроводите "Северен поток"

Русия не представя на света своите данни за експлозията на "Северен поток“, защото "е много трудно да се победят Съединените щати в пропагандната война“: "<...> Целият свят и така е наясно какво се случи“.

Относно сътрудничеството с Китай

Изявленията, че сътрудничеството с Китай е опасно за Русия, не са нищо повече от сплашваща история. Европа още по-тясно си сътрудничи с него: "Питайте европейците, не ги ли е страх?“

За Русия в НАТО

Москва се е интересувала от възможността за присъединяване към НАТО и е предложила на Вашингтон да изградят заедно противоракетна отбрана. Американските президенти са го подкрепили, но техните администрации са отказали. "В крайна сметка бяхме изпратени. <...> И ние създадохме хиперзвукови системи с междуконтинентален обхват и продължаваме да ги развиваме“.

Съединените щати непрекъснато оказват натиск върху Русия, включително защото в САЩ има твърде много специалисти по борбата срещу Съветския съюз, "образно казано, беше създаден излишен производствен капацитет“. "Трябва да се отървем от това – трябва да има нови, свежи сили, които да гледат в бъдещето и да разбират какво се случва в света“.

За политиката на САЩ

Политиката на Вашингтон не зависи от това кой точно заема президентския пост: "Не става дума за личността на лидера – става дума за настроението на елитите“.

Сега Съединените щати се опитват безуспешно да се адаптират към променящия се свят чрез сила, но "инструментите, които Съединените щати използват, не работят“.

"Светът така или иначе ще се промени – независимо как ще завършат събитията в Украйна. Мястото на Съединените щати също ще се промени, "единственият въпрос е как ще стане това: болезнено, бързо - или нежно, постепенно“.

За развитието на технологиите и Илон Мъск

Човечеството трябва да се споразумее за регулации в областта на изкуствения интелект, генетичните изследвания и други "модерни тенденции, които не могат да бъдат спрени“.

"Сега казват, че в САЩ Илон Мъск вече е имплантирал чип в мозъка на някой човек. <...> Мисля, че [Илон] Мъск не може да бъде спрян - той пак ще прави това, което намери за добре. Но ние трябва да се справим с него по някакъв начин да постигнем споразумение, трябва да потърсим начини да го убедим“.