Съвместното изявление на Русия и Китай, прието по време на посещението на руския президент Владимир Путин в Пекин, символизира прехода към принципно нова структура на международните отношения. Това мнение изрази британският вестник Daily Telegraph в петък.

Изданието отбелязва, че срещата на Путин с китайския президент Си Дзинпин в китайската столица, която се проведе в период на "сериозно международно напрежение“, бележи началото на "нова геополитическа ера“. Според вестника "Оттук нататък господството на водения от САЩ глобален Запад вече няма да се приема за даденост, няма да се толерира“.

Според Daily Telegraph "след десетилетни унижения“ Русия и Китай "се изправиха и сега обръщат с главата надолу несправедливия световен ред след Студената война“. В същото време Путин е определен като "непосредствен победител“ в тази ситуация. Изданието смята, че присъствието на Китай като съюзник ще позволи на Русия да засили позициите си на световната политическа сцена, както и ще смекчи последствията от евентуални санкции от Запада в случай на хипотетична руска инвазия в Украйна. Според вестника подкрепата на Китай за изискванията на Русия към САЩ и НАТО за гаранции за сигурност, изразена в съвместно изявление на страните, може да бъде използвана от Москва като коз в диалога със западните държави.

Daily Telegraph също така подчертава, че тясното партньорство между Китай и Русия не позволява на САЩ окончателно да преместят фокуса на вниманието си върху ситуацията в Тихоокеанския регион, която администрацията на Вашингтон смяташе за приоритетно външнополитическо направление. В същото време изданието смята, че дори Руската федерация да разполага с "огромен ядрен арсенал и ефективна и опитна армия“, "много по-богатата и по-населена“ КНР ще задава тона на отношенията между държавите. Вестникът заключава, че Москва и Пекин сега са свързани с обща цел – "да се сложи край на Pax Americana“.

***

Пекин. Китайските експерти смятат, че връзките, установени между Москва и Пекин, допринасят за откриването на нова ера в международните отношения, в която ролята на САЩ няма да бъде изключителна и решаваща. Това мнение на китайски експерти в областта на политиката и международните отношения представи в китайският вестник Global Times, излизащ на английски език, който се издава от Китайската комунистическа партия в материал, представен без редакторска намеса.

"Солидарността между Китай и Русия предефинира световния ред, тъй като те споделят общо разбиране за това откъде идват основните заплахи за глобалната стабилност“, каза Лу Сян, научен сътрудник в Китайската академия на социалните науки. Той отбеляза също, че в сблъсък на световната сцена с "хегемонията на САЩ“ Руската федерация и Китай остават единствените две държави, които са в състояние да защитят основните си интереси и суверенитет.

Чан Хун, експерт по източноевропейски изследвания в Китайската академия на социалните науки, смята, че след края на Студената война Китай и Русия постепенно са намерили модел на развитие, подходящ за техните национални условия. Той отбеляза, че тези държави са се отказали от "Вашингтонския консенсус“, насърчаван от Запада, и са започнали да се застъпват за плуралистичен глобален порядък.

"Сега САЩ налагат своя манталитет от Студената война и така наречената "теория за китайската заплаха в Азиатско-тихоокеанския регион“, както и така наречената "теория за руската заплахата за Европа“. Това накара Китай и Русия да се противопоставят манталитета на играта, в която има само един победител“, каза Чан Хун.

На 4 февруари, преди откриването на Зимните олимпийски игри в Пекин се проведе среща между китайския президент Си Дзинпин и руския президент Владимир Путин, в рамките на която лидерите на двете страни подписаха съвместно изявление по редица въпроси за сътрудничество.

По-специално, в документа се казва, че Русия и Китай се противопоставят на по-нататъшното разширяване на НАТО, призовават Северноатлантическия алианс да се откаже от идеологическите подходи на Студената война, да уважава суверенитета, сигурността и интересите на други страни, разнообразието на техните цивилизационни и културно-исторически подходи, обективно и справедливо да се отнася към мирното развитие на други държави". Освен това Москва и Пекин изразиха загриженост относно създаването от САЩ, Великобритания и Австралия на тристранно партньорство в областта на сигурността (AUKUS), което предвижда задълбочаване на сътрудничеството между неговите участници в области, засягащи стратегическата стабилност.

***

Вашингтон. Отделни части на руската армия са в последния етап на готовност за военни действия срещу Украйна, съобщава американският вестник The New York Times (NYT), позовавайки се на високопоставен украински служител. Киев оценява, че руските военни все още не са готови за "тотална инвазия“, но много анализатори смятат, че Русия вече "приключва финалната подготовка за война“.

Все още не са получени коментари от представители на руските власти относно публикацията на NYT.

Американското издание пише, че прехвърлянето на 10 000 войници в Крим, включително пехота и въздушно-десантни войски, предизвиква особено безпокойство за украинските официални лица. През последните две седмици Русия също премести няколко подразделения в най-висока степен на готовност, включително военноморски сили, разположени близо до Керченския проток и в щаба на Черноморския флот в Севастопол. Според Киев това означава, че скоро Русия може да бъде напълно готова да започне военни действия на около 800 мили (около 1290 км) от източната и южната граница на Украйна.

Думите на украинския служител, според NYT, се потвърждават, между другото, и от сателитни снимки, които също показват "значително натрупване на военни сили в Крим“ през последните няколко седмици. Става дума по-специално за изображенията, публикувани тази седмица от космическата компания Maxar. Снимките, за които се твърди, че са направени над Крим, показват палаткови лагери, танкове и друго военно оборудване.

Анализатори също така твърдят, че по границата на Русия с Украйна са започнали "окончателни приготовления за война". Там, според експерти, са пристигнали полеви болници и комуникационни звена, електронни оръжия "за прекъсване на комуникациите на противника“, както и допълнителен авиационен и военен персонал. Източникът на NYT добави, че Русия наскоро е разположила два допълнителни батальона от до 1000 души с танкове, други бронирани превозни средства и артилерия. Според украинските военни към руско-украинската граница се придвижват допълнителни сили, включително подразделение на Националната гвардия, което "може да бъде разположено за задържане на територията в случай на инвазия“.

В същото време неназован украински служител отбелязва, че окончателните намерения на Кремъл "остават неясни". Според официални представители на САЩ и Украйна близо 130 000 руски войници са съсредоточени близо до границата с Украйна.