Съединените щати са готови да намалят мащаба на редица учения в Европа, ако Русия отвърне на реципрочна основа. Това заяви говорителят на Пентагона Джон Кърби в интервю с американската журналистка Грета ван Състърн, което ще бъде показано в неделя. Откъси от този разговор публикува американския вестник The Hill

Кърби коментира преговорите с Русия по предложенията на Москва за гаранции за сигурност. "Когато започнахме тези разговори с него (руския президент Владимир Путин - бел. ред. ), ние бяхме готови да предложим нещо, ако Русия отговори със същото. Например, да намалим, може би, размера и обхвата на някои от нашите учения на континента, но това ще изисква реципрочност от Русия. Те (Русия) не желаеха да го направят", каза той. "Така че, отново, ние не затваряме вратата за преговори. Държавният департамент даде да се разбере, че все още има място за това , но трябва да погледнем до какво ще доведе ."

Говорителят добави, че по подобни предложения Вашингтон е готов да работи с Москва, но не е съгласен да се приеме забарана за влизането на Украйна в НАТО. "Владимир Путин не може да налага вето дали дадена страна се присъединява към НАТО или да кандидатства за членство в която организация иска. Не е право на Владимир Путин да решава, че нейният суверенитет може да бъде нарушен толкова лесно. Следователно очевидно има определени принципи, според които ние не планираме да правим компромис,“, добави Кърби. Той заявява, че Русия "продължава да натрупва сили на границата с Украйна и около нея, както и в Беларус".

***

Киев/Москва. От пресслужбата на Западния военен окръг на Руската федерация съобщиха, че планираната проверка на бойната готовност е приключила. Войските и самолетите се завръщат в своите бази, пише украинското издание “Главред“.

"Всички задачи, които стоят пред войските в рамките на проверката на бойната готовност, са завършени в пълен обем. Продължаваме планираните учебно-бойни дейности на полигоните", съобщиха от пресслужбата на Западния военен окръг.

По данни на Щаба на окръга в пунктовете на постоянното си дислоциране пристигат бригади за свръзка, предни отряди на инженерни части, както и войски за радиационна, химическа и биологична защита (РХБЗ).

Самолетите, участващи в проверката, също са се върнали в базовите си летища“, съобщиха от пресслужбата.

Те допълниха, че при завръщането им е организирана поддръжка и ремонт на въоръжението и бойната техника - попълват се необходимите запаси от горива и смазочни материали, ракети и боеприпаси, изразходвани по време на тактическите учения.

Както съобщи "Главред“, на 19 януари журналисти от CNN, позовавайки се на Министерството на отбраната на Украйна, съобщиха, че Русия завършва концентрацията на войски близо до границите на Украйна и вече събрала над 127 000 около украинските граници. Министерството на отбраната призна, че руснаците могат да предприемат ракетни атаки срещу стратегически важни цели.

Президентът на Украйна Владимир Зеленски се обърна към хората и ги призова да не се паникьосват. Той припомни, че ситуацията остава сложна от 2014 г. насам. Рискът от военна инвазия на Русия не се е увеличил, но има повече "шум“. Президентът увери, че държавата работи за мирно уреждане на конфликта, като обаче уточни, че трябва да има и готовност за защита на страната.

Ню Йорк. Новият пакет от антируски санкции, които се подготвят във Вашингтон във връзка с възможна руска "военна инвазия“ в Украйна, може да засегне банките, високотехнологичния износ и сделките с държавни дългове, пише The Wall Street Journal, като се позовава на неназовани източници от Белия Дом.

В същото време се отбелязва, че този пакет не включва санкции, които биха засегнали износа на енергийни ресурси или изключването на Русия от международната междубанкова система (SWIFT).

Администрацията на Байдън стеснява списъка с мишени за икономически санкции срещу Русия, ако тя нахлуе в Украйна, като удари големи банки и държавни компании“, съобщава изданието.

ВТБ беше посочена сред банките, за които се предвиждат ограничения. Изданието обаче отбеляза, че списъкът може да се промени с финализирането на санкциите.

В същото време се подчертава фактът, че тази стратегия е изправена пред същите пречки, които предотвратяваха предишни кампании за натиск върху Русия.

Преди това Bloomberg съобщи, че САЩ и Европейският съюз са близо до финализирането на разработването на антируските санкции, които могат да бъдат въведени в случай на влошаване на ситуацията около Украйна.

Беше съобщено също, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е провела разговори с представители на най-големите американски банки. Обсъдени са негативните последици от потенциалните антируски санкции за световната финансова система.