Преглед на някои от основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
©
Както отбелязва изданието, тази новина нанася тежък удар върху администрацията на Байдън и Федералния резерв, които доскоро характеризираха покачването на цените като "преходно“ явление, причинено от проблеми с веригата за доставки, предизвикани от пандемията.
В сряда Министерството на труда на САЩ обяви, че индексът на потребителските цени (CPI) – който измерва това, което потребителите плащат за широка гама от стоки – е нараснал с 0,5% миналия месец в сравнение с ноември и 7% в сравнение с декември 2020 г.
Нарастването на цените на жилищата и на употребяваните автомобили и камиони има най-голям принос за инфлацията, съответно с 0,4% и 3,5% в сравнение с ноември. Цените на храните също продължиха да нарастват, въпреки че скокът от 0,5% в цените не е толкова висок, колкото увеличенията, наблюдавани през предходните месеци.
Прекъсванията в глобалната верига за доставки, причинени от пандемията, все още причиняват недостиг и повишават цените на стоките, от автомобили до месо и мебели. През ноември средната цена на употребявано превозно средство в САЩ беше 011 – с 39% повече от само 12 месеца по-рано.
Федералният резерв сега се готви да повиши лихвените проценти, за да ограничи инфлацията, и посочи, че може да повиши лихвите три пъти през 2022 г., може би в началото на март. Фед спря да нарича инфлацията "преходна“ и във вторник председателят Джером Пауъл каза на Конгреса, че е време централната банка да се оттегли от спешните пандемични мерки.
"Това, което имаме сега, е несъответствие между търсене и предлагане. Имаме много силно търсене в области, където предлагането е ограничено“, каза Пауъл.
"Ако видим, че инфлацията се задържа на високи нива по-дълго от очакваното, трябва да повишим лихвените проценти повече с течение на времето, ще го направим“.
На брифинг за пресата в Белия дом във вторник прессекретарят Джен Псаки каза пред репортери, че администрацията очаква повишени цифри в сряда и че очаква месечната инфлация да бъде "умерена“ през следващите месеци, въпреки че прогнозите очакват инфлацията да достигне към по-типични цифри до края на годината.
Псаки каза, че историческите увеличения на цените подчертават необходимостта Конгресът да приеме законопроекта на Байдън за климата и социална сигурност, който е в задънена улица.
***
Вашингтон. Висши сенатори от Демократическата партия на САЩ в сряда ще разкрият нов пакет от санкции, с които ще се сблъска Русия ако нахлуе в Украйна. Инициативата има подкрепа от Белия дом, пише The Washington Post.
Оглавяваната от председателя на комисията по външни отношения на Сената Робърт Менендес инициатива дава ефективно извинение за демократите, които публично се колебаеха дали да гласуват в полза на законопроект, който ще наложи санкции на Русия за "Северен поток 2“.
Въпреки че сенаторите от Демократическата партия широко подкрепяха санкциите срещу Москва в миналото, сега това рискува потенциално неудобно поражение за администрацията на Байдън, особено във време, когато тя води чувствителни дипломатически разговори в чужбина, за да спре потенциална инвазия на Русия в Източна Европа, коментира вестникът.
В изявление в сряда Менендес каза, че наказанията, посочени в неговия законопроект, "показват абсолютно ясно, че Сенатът на САЩ няма да стои безучастен, докато Кремъл заплашва с повторно нахлуване в Украйна“.
Менендес каза, че законодателството изпраща ясно послание към Русия: "Путин не трябва да срива цялата си икономика, нито трябва да жертва живота на собствения си народ в безполезен опит да преначертае картата на Европа“.
Законът, получен от The Washington Post преди публикуването му, ще наложи широки санкции на висши руски военни и правителствени служители, включително Путин и други лидери, както и ключови банкови институции, ако Москва се включи във военни действия срещу Украйна. Той също така ще бъде насочен към компании в Русия, които предлагат защитени системи за съобщения като SWIFT, които банките използват за обмен на ключова информация с други финансови институции.
Той също така включва разпоредби за подпомагане на сигурността на Украйна. Наричайки "Северен поток 2“ "инструмент за злонамерено влияние на Руската федерация“, законодателството насърчава Съединените щати "да разгледат всички налични и подходящи мерки“, за да гарантират, че газопроводът няма да започне да работи.
Малко оптимизъм, докато Русия и НАТО се срещат по повод нарастващото напрежение в Европа
Говорител на Съвета за национална сигурност каза пред The Washington Post, че Белият дом подкрепя законопроекта на Менендес — който ще "задейства сериозни разходи за руската икономика“, ако Путин нахлуе в Украйна — и че други мерки, като тази, предложена от Круз, "няма да са достатъчни, за да спрат по-нататъшната руска агресия или да защитят Украйна“.
"Вместо това това ще подкопае усилията ни да сдържаме Русия и ще премахне лостовете, които Съединените щати и нашите съюзници и партньори притежават в този момент, за да се спечелят политически точки у дома“, каза говорителят, който говори при условие на анонимност. "И това ще дойде в момент, в който трябва да бъдем тясно обединени с нашите европейски партньори, включително Германия. Няма смисъл“.
***
Пекин. Китай обяви, че ще въведе пълен локдаун в Анянг, град с 5,5 милиона души население, в опит да ограничи разпространението на COVID-19, след като там бяха открити два случая на варианта "Омикрон“, пише американското издание The Hill.
Анянг е третият град, който е затворен в Китай, след като Сиан беше блокиран за почти три седмици и Юджоу за повече от седмица.
Държавните медии съобщиха, че на несъществени превозни средства в Анянг е забранено да се движат по улиците като част от блокирането. На хората също не е разрешено да излизат, а магазините, с изключение на тези, които продават стоки от първа необходимост, също бяха затворени. Въпреки това броят на случаите остава сравнително нисък с 58 нови случая, потвърдени между понеделник и вторник сутринта.
Сега около 20 милиона души в Китай са под карантина, тъй като страната се опитва да проведе масови тестове в опит да изолира заразените възможно най-бързо.
Неотдавнашните блокирания са най-широкото усилие за борба с вируса в Китай след блокирането на Ухан и провинция Хубей през 2020 г. в началото на пандемията.
Докато силно заразният вариант "Омикрон“ продължава да увеличава броя на случаите по целия свят, стриктното решение идва само седмици преди Олимпийските игри в Пекин през 2022 г., които трябва да започнат на 4 февруари.
"Ако се случи масовото предаване на клъстери, това със сигурност ще повлияе на Игрите и графика“, каза Хуан Чун, служител на Олимпийските игри, отговарящ за контрола на болестите.
"Най-лошият сценарий, ако се случи, е независим от волята на човека, така че оставяме нашите възможности отворени“, добави той.