Броят на имигрантите в САЩ е нараснал значително тази година - според Центъра за изследване на миграцията страната е добавила 1,5 милиона нови жители. Общият брой на "чужденците“ в Америка достигна рекордните 46,2 милиона, пише The Washington Times.

След миналогодишния спад, вероятно поради пандемията на коронавирус и ограниченията за имиграция и влизане в страната, точно когато президентът Джо Байдън дойде на власт, потокът от новоизпечени американци отново започна да расте. Както отбелязва вестникът, "в безпрецедентен брой те идват в страната легално, пресичайки границата на летища и по суша, и нелегално през Рио Гранде и отдалечени части на Аризона и Калифорния“.

"Търсенето на законна имиграция се натрупа и нелегалната имиграция показа един от най-мощните, ако не и най-мощния, прилив, който някога сме виждали. Така че числата се увеличават и нарастват“, казва демографът Стивън Камарота, водещ автор на доклада на Центъра за изследване на миграцията.

В момента 14,2% от населението на САЩ е "родено в чужбина", тоест всеки седми жител. Това е най-големият дял на имигрантите в населението от 1910 г. насам, когато цифрата е 14,7%. Ако тенденциите продължат, според оценки на правителството, Америка ще счупи и този рекорд - много по-рано от края на настоящото десетилетие.

Според The Washington Times нарастването на броя на имигрантите се откроява на фона на предишния спад. В годината след избора на бившия президент Доналд Тръмп процентът на родените в чужбина хора спря да расте, но в периода от края на 2017 г. до началото на 2019 г. отново започна да нараства. След това дойде пандемията.

Сега, при Байдън, кризата на границата изигра голяма роля за увеличаване на броя на имигрантите - както посочвая Карамота, впечатляващ процент от пристигащите са латиноамериканци, те съставляват 61% от увеличението през последната година.

Както обяснява изданието, в работата си Карамота се позовава на данни от Актуалното изследване на населението, което се изготвя ежемесечно от Бюрото за преброяване. За разлика от по-голямото проучване на американската общност, което също често се използва за оценка на имиграционната ситуация, първата програма позволява по-подробно проследяване на текущите промени в статистиката. В допълнение, текущото изследване на населението разкрива тенденции в законната и нелегалната имиграция, които често не са отразени в официалните документи на граничните служби.

Последното голямо проучване на американското общество е проведено през 2019 г. След това данните показват, че процентът на хората, които имигрират нелегално в Съединените щати, ще намалее в дългосрочен план. Въпреки това, както отбелязва Карамота, новите резултати от текущото проучване показват, че ситуацията се е променила.

Отчасти причината за подобни оценки е новата политика на САЩ при президента Байдън, който, заедно с конгресмените от Демократическата партия, се стреми да стимулира притока на имигранти, да осигури амнистии на тези, които са влезли в страната нелегално, и да отвори повече пътища за законно заселване.

През 70-те години на миналия век почти всеки 20-ти в Америка е бил имигрант. През 2000 г. - всеки девети, а сега - всеки седми. Това до голяма степен се дължи на спада на раждаемостта в САЩ. Ето защо страната се нуждае от приток на нови хора - потенциална работна сила, която да помогне за поддържането на скъпите социални програми, според защитниците на имиграцията. В края на краищата те могат да бъдат изправени пред банкрут, защото населението на САЩ може да не е в състояние да се справи с това самостоятелно.

Но, както предупреждава Карамота, политиците и предприемачите, които се борят за имиграция, не обръщат достатъчно внимание на въпроса дали страната е в състояние да приеме толкова много хора, тъй като броят им ще се отрази пряко върху образователната система, здравеопазването и пазара на труда.

***

Киев. По време на срещата на върха на Източното партньорство европейските лидери, докато са разговаряли с украинския президент Владимир Зеленски, са предложили да се премахнат санкциите от редица украински медии, както и от ръководителя на политическия съвет на партията "Опозиционна платформа – За живот“ Виктор Медведчук. Това съобщи украинският вестник "Страна", позовавайки се на източник от дипломатически кръгове, близки до преговорите.

"Това бяха преговори за деескалация на напрежението около Украйна и Русия, както и размяна на мнения относно вътрешната украинска политика и ситуацията с правата на човека в страната. Европейските лидери представиха списък с предложения на Зеленски за успокояване на ситуацията . Включително е било заявено, че санкциите, наложени от Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна (СНБО) срещу опозиционните медии, включително санкциите срещу "Страна“ и три опозиционни телевизионни канала, затворени през февруари 2021 г., са несправедливи и трябва да бъдат отменени. Те изострят ситуацията и задълбочават разцеплението в Украйна. На украинската страна е било казано също, че е необходимо Медведчук да бъде освободен от домашен арест", каза източникът.

Отбелязва се, че европейците са направили тези предложения за облекчаване на напрежението в отношенията с Русия и в рамките на Украйна и те са били предадени на украинската страна непублично, по строго поверителен начин.

През февруари Зеленски наложи санкции чрез СНБО за 5 години на телевизионните канали "112 Украйна“, "Нюсуан“ и "Зик“ и на техния собственик, депутата от "Опозиционна платформа - За живот" Тарас Козак, което предполага анулиране или спиране на лицензите им и прекратяване на предоставянето на услуги за препредаване и разпространение на телевизионните им програми. На 20 август бяха въведени санкции срещу главния редактор на изданието "Страна“ Игор Гужва, както и издателите на "Страна“, блогъра и журналист Анатолий Шарий и съпругата му Олга. В резултат на това бяха блокирани на украинска територия изданията "Страна“ и "Шарий“

Медведчук е под денонощен домашен арест. Срещу него в Украйна са заведени наказателни дела за "Държавна измяна“, "Нарушение на законите и обичаите на войната“, "Подпомагане на дейността на терористични организации“. Според прокуратурата става дума за незаконни доставки на въглища от неконтролирани от Киев територии в края на 2014 - началото на 2015 г.

***

Анкара. Турската лира продължава стремителното си покачване от рекордно ниски нива по-рано през седмицата, след като правителството предприе поредица от мерки за подкрепа на валутата, пише турският вестник Daily Sabah

Лирата се повиши с още 12% до 10,85 за един долар, като общото й седмично покачване достигнаха над 40% и това е най-доброто й седмично представяне досега, макар и на по-малко ликвидни празнични пазари.

Валутата получи тласък тази седмица, след като президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган каза, че правителството и Централната банка на Република Турция (CBRT) ще гарантират определени депозити в местна валута срещу загуби от обезценяване на валутата.

***

Кайро. Кабинетът на Египет проведе в четвъртък първото си заседание в новата административна столица, проект на президента Абдел Фатах Ел Сиси, който се изгражда в пустинята източно от Кайро през последните пет години, пише англоезичното издание от Обединените арабски емирства (ОАЕ) The National

"Това е исторически ден!" в изявление от кабинета на министър-председателя Мостафа Мадбули се цитират думите на министри от кабинета.

"Нашата среща днес в правителствения квартал в Новата административна столица изпраща силно и ясно послание към света, че Египет предприема стабилни и енергични стъпки към бъдещето въпреки предизвикателствата, пред които е изправен.

Строителството на новата столица започна преди пет години на първоначална цена от поне 60 милиарда долара. Това е част от енергичен строителен бум, по време на който Египет построи дузина нови градове, хиляди километри нови пътища, мега жилищни проекти и превърна пустиня в земеделска земя.

Завършването на новата столица даде възможност на Ел Сиси и контролираните от държавата медии да измислят фразата "Новата република“ като почит към стремежа за развитие, започнал след като египетският лидер встъпи в длъжност през 2014 г.

Освен правителствения квартал, новият град може да се похвали с дипломатически квартал, най-голямата християнска катедрала в Близкия изток и център на най-съвременната култура и изкуства. Самият Ел Сиси ще се премести там заедно с всички министерства. Той също така ще включва най-високите небостъргачи в Африка, а обществените услуги ще бъдат изцяло цифрови.

Градът ще има население от 6,5 милиона, когато бъде напълно населен, около една трета от над 20 милиона души, които живеят в Кайро на 60 километра от новата столица.

Тя трябваше да бъде открита миналата година, но това беше отложено заради пандемията.

Заседанието на кабинета в четвъртък беше до голяма степен символично, тъй като министерствата и държавните служители тепърва ще се преместят там. Г-н Мадбули каза, че това ще стане постепенно.

"Преди пет години този град не беше нищо друго освен чертежи и мастило върху хартия. Това, което се случи днес, е постижение, което трябва да се припише на президента Абдел Фатах Ел Сиси, който следи напредъка и предлага съвети на всяка стъпка от пътя“, каза Мадбули.

"Това, което беше постигнато тук, щеше да отнеме не по-малко от 15 или 20 години, за да бъде завършено навсякъде другаде по света, нещо, което ме кара да благодаря на всички, които допринесоха този град да види светлината на деня и да блесне пред целия свят като началото на Новата република".