Плажовете в района на Лос Анджелис бяха затворени този уикенд след безпрецедентен разлив на отпадъчни води от канализация, съобщава американския вестник The Hill. Поради повреда в канала Домингес, който се влива в пристанището на Лос Анджелис, в морето са попаднали до 26,5 милиона литра непречистени отпадъчни води, пояснява изданието, като допълва, че това е най-големият подобен разлив в историята на региона.

След разлива окръг Лос Анджелис, Оук Ридж и Лонг Бийч наредиха затварянето на няколко плажа. Отпадъчните води се изляха и по улиците на града след разлива, пише вестникът. Репортерът Джесика Де Нова написа в социалната мрежа "Туитър“, че един от кварталите на града е "изпълнен с ужасни миризми“ и река от отпадъчни води тече по улицата, добавяйки, че жителите "се надяват властите да направят повече, за да подобрят качеството на живот тук“. Разливът затвори достъпа до морето от Лонг Бийч до Сийл Бийч, а спасителните организации за диви животни очакват съобщения за засегнати морски обитатели.

Инспекторът на окръг Лос Анджелис Джанис Хан призова за обстоен преглед на тръбопроводите и канализационната инфраструктура, за да се установи дали има повреда в мрежата. "Изтичане от такъв мащаб е опасно и неприемливо и трябва да разберем какво се е случило“, подчерта инспекторът в изявление.

***

Вашингтон. Година, след като тълпа от поддръжници на вече бившия президент на САЩ Доналд Тръмп щурмува Капитолия в най-тежката атака срещу Конгреса от 1814 г. насам, когато беше опожарен от британски войски, изданието The Washington Post и Университета на Мериленд проведоха проучване, което установи, че приблизително един от всеки трима американци вярва, че насилието е срещу правителството понякога може да бъде оправдано.

Делът на гражданите на САЩ с това мнение е нараснал до безпрецедентно ниво за последните 20 години, подчертава вестникът.

Резултатите от анкетата, посочва изданието, дават представа за психологическото състояние на страната по време на бурен период от американската история, белязан от миналогодишните бунтове, все по-провокативните изборни съобщения на Тръмп, задълбочаващите се разделения относно ролята на правителството в борбата с пандемията, както и на фона на засилени протести за расова справедливост, причинени от убийства на чернокожи американци от страна на полицейските служители.

Делът на възрастните в САЩ, които вярват, че насилието срещу властите може да бъде оправдано, се е увеличил. През 2015 г. на това мнение са били 23% от анкетираните, а през 2010 г. - само 16%, припомня The Washington Post, позовавайки се на анкети на CBS News и The New York Times.

Междувременно 62% от американците продължават да настояват, че насилието срещу правителството никога не може да бъде оправдано, но тази цифра е най-ниската през последните години и е в рязък контраст с 90-те години, когато 90% от анкетираните са защитавали тази позиция.

***

Тел Авив. От 9 януари Израел отново ще посреща туристи, стига те са ваксинирани и да пристигат в страната от държави извън червената зона. Това обявиха от правителството на еврейската държава, съобщава англоезичното издание The Jerusalem Post.

Пристигащите пътници ще трябва да остават под карантина, докато получат резултатите от своя PCR тест, взет при кацане или през първите 24 часа след пристигането им в страната, поясняват от редакцията. И в двата случая новите правила няма да се прилагат за пътници от страни, класифицирани като червени – или с най-висок риск от заразяване.

В момента списъкът на червените страни включва САЩ, Обединеното кралство, Канада, Франция, Обединените арабски емирства, Етиопия, Южна Африка, Унгария, Танзания, Нигерия, Испания, Португалия, Швейцария и Турция, но комисията, натоварена с класифицирането, препоръча в червената група да бъдат оставени само Обединените арабски емирства, САЩ, Етиопия, Обединеното кралство, Танзания, Мексико, Швейцария и Турция.

Когато в края на ноевмри южноафрикански учени обявиха, че нов силно мутирал вариант на коронавируса предизвиква нарастване на случаите в тяхната страна, Израел незабавно затвори границите си за всички чужденци и изиска от всички, които влизат на територията на страната, да се поставят под карантина за минимум три дни – дори и напълно ваксинираните.

Скоро след това Израел също ограничи пътуването за собствените си граждани, като обозначи все по-голям брой страни като червени. Израелците не могат да пътуват до тях без правителствено разрешение. Още тогава властите обявиха, че мерките ще бъдат само временни, тъй като са предназначени да предотвратят проникването на варианта "Омикрон“ в Израел или поне да го забавят.

През последните няколко дни обаче случаите нараснаха изключително много, ясен знак, че "Омикрон“ се разпространява в Израел. В неделя премиерът Нафтали Бенет спомена, че политиките за пътуване вероятно ще бъдат променени през следващите дни.

"Отмяната на изолацията за ваксинираните пътуващи от чужбина и отварянето на туризма за ваксинираните е правилното и справедливо решение в този момент“, каза министърът на туризма Йоел Резбозов. "Благодаря на колегите си в правителството, които разбраха тежкото положение на туристическата индустрия и се съгласиха с мен, че вредата е по-голяма от ползата“.

***

Анкара. През 2021 г. Турция регистрира увеличение на потребителските цени в размер на 36,08%, най-високото за последните 19 години, съобщава вестник Yeni Safak, като се позовава на статистическия орган на югоизточната ни съседка.

През ноември потребителските цени са достигнали годишен ръст от 21,31%, според Националната статистическа служба. На месечна база инфлацията нараства с 13,58% през декември спрямо 3,51% през ноември.

Най-голямо увеличение на цените на годишна база се наблюдава при транспорта - с 53,66%, показват данните. Следват храните и безалкохолните напитки с 43,80%, обзавеждането и стоки за домакинството с 40,95%. Най-ниското годишно увеличение, от друга страна, е в комуникацията - 8,76%

Група от 21 икономисти прогнозира средно годишно увеличение на потребителските цени от 30,05% през декември 2021 г., показа проучване на "Анадолската агенция“ от миналата седмица.

Икономистите прогнозират месечната инфлация за декември да бъде средно 8,54%, показа още проучването.

Междувременно, публикувайки в сряда монетарната и валутната политика за 2022 г., Централната банка на Турция запази средносрочната цел за инфлация от 5%, като заяви, че паричната политика ще бъде насочена към постепенно достигане на тази цел.

***