Силно заразният вариант на коронавируса "Омикрон“ изпраща рекорден брой деца в болницата, според последните данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), пише американският вестник The Hill.

За седмицата от 22 до 28 декември бе отчетен тревожен антирекорд по хоспитализации заради Covid-19 на деца до 17 години, показва проследяването на CDC. Повече от 370 деца в момента се хоспитализират дневно, което е 66% увеличение спрямо предходната седмица.

Лекарите нарекоха вълната от "Омикрон" "сърцераздирателна", казвайки пред Associated Press, че ниският брой ваксинации сред децата е тревожен.

"Миналата година беше достатъчно трудно, но сега знаете, че имате начин да предотвратите всичко това“, каза Пол Офит от Детската болница на Филаделфия пред AP.

Повече от 1000 деца са починали от COVID-19 от началото на пандемията. Междувременно само през последните няколко месеца десетки хиляди деца са били хоспитализирани.

От 1 август до 28 декември повече от 76 000 деца са били хоспитализирани с Covid-19. Вариантът “Oмикрон" беше открит за първи път в САЩ в началото на декември, a вече представлява 59 процента от всички случаи миналата седмица.

Американската педиатрична асоциация изчислява, че през последните две седмици е имало 5% увеличение на децата с положителен тест за Covid-19, като от 9 декември до 23 декември са регистрирани 368 515 случая.

Докато децата са по-малко склонни да развият тежки симптоми на Covid-19, отколкото възрастните, CDC предупреждава, че те все още могат да страдат от сериозни здравословни проблеми като мултисистемен възпалителен синдром, рядко заболяване, свързано с Covid-19, което води до възпаление на различни органи.

Деца на възраст от 5 до 11 години отговарят на условията за ваксината на Pfizer, която е доказано изключително ефективна за намаляване на сериозните заболявания, според доклад на CDC, публикуван в четвъртък.

Около 14 процента от децата на възраст от 5 до 11 години са напълно ваксинирани, докато 53 процента от тези на възраст от 12 до 17 години са завършили своята ваксинация.

***

Истанбул. Изследванията показват, че противно на общоприетото схващане, няма пряка връзка между възрастта ни и наддаването на тегло. Метаболизмът при хората работи стабилно във възрастта между 20 и 60 години. Но с напредването на възрастта ядем повече и се движим по-малко, пише турският вестник Sabah.

Смяташе се, че след 30 години метаболизмът се забавя и затова теглото започва да се увеличава. Въпреки това, последните проучвания показват, че тялото работи по различен начин. Според 40-годишно проучване, проведено с участието на 6,5 хиляди души и публикувано в списание Science, всъщност на възраст между 20 и 60 години скоростта на метаболизма остава стабилна.

Изгарянето на калории в тялото започва да се забавя след 60 годишна възраст. Разбира се, това не се случва веднага. Метаболизмът се забавя със 7% на всеки десет години. Като цяло обаче, свързаното с възрастта наддаване на тегло се среща практически при всеки. В същото време за това не е виновно стареенето на тялото, а тенденцията към промяна на навиците с годините.

Яжте засищаща храна

Тъй като сме склонни да ядем повече и да се движим по-малко с напредването на възрастта, приемането и поддържането на здравословни навици, които могат да се следват на всяка възраст, ще поддържа метаболизма ни да работи редовно. Можете да направите първата стъпка, като се съсредоточите върху храненето. Хранителните вещества играят важна роля във функционирането на тялото. Закуските, които ядете за удоволствие, лесно водят до преяждане и наддаване на тегло.

Яденето на храна без съсредоточаване на вниманието води до получаване на повече калории - около 10% за текущото хранене и до 25% за следващите хранения, според преглед, публикуван в American Journal of Clinical Nutrition. Основният въпрос тук не е, че трябва напълно да избягвате закуски или каквато и да е храна, а необходимостта да се съсредоточите върху това защо ядете. Важно е да прецените дали сте гладни или не.

Направете втората стъпка, като изберете засищащи храни. Консумирането на храни, които Ви поддържат сити за дълго време, също може да ви помогне да контролирате теглото си. Диетата винаги трябва да включва храни, богати на протеини, фибри и здравословни мазнини. Тези храни подпомагат метаболизма, тъй като се усвояват бавно и стабилно. Трябва обаче да избягвате храни, които предизвикват обратен ефект, като бял хляб, тестени изделия и печени изделия от бяло брашно. Изследванията показват, че яденето на твърде много храни с високо съдържание на рафинирани въглехидрати може да повлияе на нивата на кръвната захар, карайки мозъка да мисли, че тялото гладува. Това насърчава тялото да съхранява въглехидратните калории като мазнини и ви насърчава да ядете повече.

Не прекалявайте с упражненията

Като трета стъпка, свикнете с редовни упражнения. Мускулната тренировка е най-добрият начин за поддържане и развитие на чиста мускулна тъкан. Мускулната маса е определящ фактор за скоростта на метаболизма. Колкото по-дълго поддържате мускулна маса, толкова по-дълго можете да поддържате скоростта на метаболизма си. Като цяло, опитайте се да правите укрепващи упражнения, които тренират всички основни мускулни групи поне два пъти седмично. Редовните упражнения увеличават общото ви ежедневно изгаряне на калории, което, заедно с правилната диета, може да ви помогне да контролирате теглото си. Изследванията показват, че физическата активност, съчетана с цялостен план за здравословно хранене, може значително да увеличи шансовете ви за постигане на здравословно тегло, вместо просто да промените диетата си или само да тренирате.

Като четвърта стъпка в това отношение - не прекалявайте. Да, упражненията са необходими, но твърде много упражнения, както всичко останало, също са вредни... Според проучвания физическата активност за повече от 150 минути седмично не помага за поддържане на теглото или загуба на тегло в дългосрочен план. Има дори възможност повече упражнения да ви накарат да ядете повече.

Петата стъпка към поддържането на вашия метаболизъм е управлението на стреса и редовния сън. Силният стрес и липсата на сън могат да ви попречат да направите правилния избор. Проучванията показват, че стресът и умората увеличават желанието за ядене на сладко, намаляват мотивацията да бъдат активни и водят до увеличаване на теглото с течение на времето.

Токио. Японски учени от Токийския институт по медицински науки разработват ваксина срещу коронавируса, която може да осигури имунитет за цял живот. Предполага се, че клиничните изпитвания ще се проведат през 2023 г., съобщава The Japan Times.

Изследователите казаха, че са взели за основа ваксината срещу едра шарка, разработена през 18 век от Едуард Дженeр. Според експертитe, ръководени от професор Митинори Кохара, в нея се използва вирусът на кравешка шарка, който е безвреден за хората.

Идеята е да се създаде рекомбинантен вирус срещу едра шарка, който съдържа протеина на коронавирус. Предполага се, че това трябва да доведе до доживотно развитие на клетъчен имунитет от организма.

Експерименти върху мишки показват, че животните, ваксинирани с ваксината, са били в състояние да оцелеят дори след като са били заразени с птичи грип.

"Работил съм върху различни технологии за ваксини като аденовирусни и РНК ваксини, но препаратите, използващи вектора на вируса на едрата шарка при кравите, са най-мощните от всички“, каза Кохара.

Предварително е известно, че японският производител Nobelpharma възнамерява да проведе първата и втората фаза на клиничните изпитания през 2023 г. В проучването ще участват 150-200 души, включително такива, които са страдали от Covid-19 и ваксинирани срещу него. Ако се докаже ефективността на препарата, те възнамеряват да го пуснат на пазара през 2024 г.