Преглед на някои от основните теми в световния печат (Агенция "Фокус")
© Wikipedia
От гледна точка на Москва тази експанзия може да се разглежда само като стратегия за обкръжаване на Русия с врагове, които са всъщност собствените й съседи. На фона на икономическата и военна слабост на страната този процес продължи без прекъсване. След обединението на Германия Алиансът нарасна от 16 на 28 държави.
Още на 5 февруари 1997 г. Джордж Кенан, американски дипломат и автор на концепциите от Студената война и курса на "сдържането“, пророчески предупреждава Америка на страниците на New York Times за опасностите от подобна политика:
"…Разширяването на НАТО ще бъде най-фаталната грешка на американската политика през целия период след края на Студената война… Може да се очаква, че подобно решение ще засили националистическите, антизападните и милитаристични тенденции в руското обществено мнение; ще има негативни последици за развитието на демокрацията в Русия, ще съживи атмосферата на Студената война в отношенията между Изтока и Запада и ще тласне руската външна политика в посоки, които силно не харесваме."
Настоящите събития произтичат от тази "най-фатална" грешка.
Днешна Русия е в състояние да сложи край на това и президентът Путин начерта червена линия в Украйна.
Той даде да се разбере абсолютно ясно, че няма да позволи на Киев да влезе в НАТО. За мирно решение на този въпрос той предложи на президента Байдън да предостави на Русия гаранции, че Украйна няма да се присъедини към военния съюз. Но генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отхвърли тази идея и потвърди правото на Алианса да кани нови страни в редиците си. Освен ако ситуацията не се промени, Москва няма да има друг избор, освен да нахлуе в Украйна.
За Москва подобна инвазия не крие особени рискове нито във военен, нито в политически, нито в икономически план.
Във военно отношение президентът Байдън вече бутна Украйна под влака, с изключване на военната намеса на НАТО. Дори и да промени решението си, страните от Алианса, които са намалили военния си потенциал, няма да могат да се конкурират с руската армия. Ако Путин даде заповед за нахлуване, руските танкове ще влязат в Киев след по-малко от ден. Имаше съобщения, че Министерството на отбраната на САЩ е заявило, че това може да се случи през 2022 г.
В политически план събитието ще предизвика много шум и осъждане, но не се очакват съществени сътресения. След анексирането на Крим Русия беше изключена от Г-8 и отстранена от участие в Съвета на Европа. Тези "сурови“ мерки не струваха й песъчинка от кримските плажове.
Путин също помни добре, че когато Червената армия опустоши Будапеща през 1956 г., построи Берлинската стена през 1961 г. и нахлу в Чехословакия през 1968 г., Америка и нейните съюзници от НАТО стояха безпомощно встрани, наблюдавайки касапницата и само ръсейки празни заплахи.
Икономически е малко вероятно демократичните страни да подкрепят нови антируски санкции. Те несъмнено ще изострят настоящия икономически спад, причинен от пандемията на коронавирус, и ще предизвикат криза, която ще удари собствените им икономики.
Но дори и в случай на нови санкции, западните демокрации трябва да осъзнаят от висотата на тези седем години и половина, че Москва разглежда украинската ситуация като геополитически въпрос от първостепенно значение. Следователно решимостта на Москва няма да отслабне, дори ако санкциите останат в сила през следващите сто години. Извършването на едно и също действие няма да даде различни резултати.
Друг резултат можеше да бъде постигнат, ако Байдън и подобните му бяха последвали съвета на Наполеон и се опитаха да разберат руската външна политика: "Да познаваш географията на една страна означава да познаваш нейната политика“, пише Бонапарт.
Американските лидери явно са в противоречие с географията; в противен случай те биха разбрали, че руската земя, простираща се в девет часови зони в цяла Европа и Азия, населена с малко по-малко от 150 милиона души, може да се защити само чрез наличието на буферна зона между нея и потенциалните противници.
Иронията е, че Путин прилага концепцията за ограничаване на Джордж Кенан наобратно - спира разширяването на НАТО. Докато Украйна е независима буферна държава между Русия и НАТО, тя ще бъде доминирана от първата. Поради тази причина Москва ще запази независимостта на Киев. При този сценарий НАТО няма да може да атакува Русия, без да наруши суверенитета на Украйна. Тогава Москва ще й се притече на помощ.
Докато Америка и нейните съюзници от НАТО обмислят наказателни мерки срещу Русия, вместо да се опитват да решат създадения от тях проблем, нахлуването изглежда неизбежно.
Ако това се случи, Украйна ще престане да бъде унитарна държава. Руснаците ще я разделят на три отделни държави: Източна, Централна и Западна. За Украйна, страдаща от вътрешни разделения, това няма да е нещо неестествено, но ще сигнализира на бившите съветски сателити, че НАТО не е спасение, а само бреме.
***
Киев. През есента на 2019 г. Владимир Путин говори за опити за "безцеремонно намаляване на пространството на руския език в света“. Обвини за всичко "пещерните русофоби" и държавната политика на отделните страни. И това е случаят, когато трябва да се съгласите с руския президент. Действително политиката на Кремъл не е в полза на руския език, пише украинското издание “Главред“ в материал, представен без редакторска намеса
За разлика от английския език, Москва е отнела основното нещо от руския език: политическия му неутралитет. Изучаването на английски не засяга идентичността – литовецът, който се е научил да говори английски, остава литовец, а казахстанецът остава казахстанец. А Кремъл продава руския език като пакетен продукт, опитвайки се да привърже лоялността към империята и съгласието с руската версия на историята към този културен локомотив.
Москва положи всички усилия да превърне задграничните "руски училища“ във фабрики за "руски хора“. Такива, които трябва да са в опозиция на собствената си държава, спрямо нейната история и език. Само за да ги използва впоследствие като лост за натиск, като инструмент за влияние и причина за намеса. Колкото по-зле живеят, толкова повече Москва има право да мърмори.
В резултат на това съседните държави са принудени да се защитават не толкова от самия език, колкото от всичко, което е прикрепено към него в рамките на "пакетното предложение“. Освен това за бившите съветски републики този продукт се доставя като претекст за инвазия. Всеки носител на езика е обявен за руска собственост, която Москва е длъжна да защитава. Точно това наблюдавахме през пролетта на 2014 г. в Крим.
В същото време всички, които се опитват да се издигнат "над битката“, пеят в общ хор с официалния Кремъл. Всеки говорещ руски език от време на време се опитва да седне на два стола. Вместо да кажат неудобна истина, те предпочитат удобна полуистина. Например, те говорят за необходимостта от провеждане на "честен референдум" в Крим.
Всички подобни изявления са "племенна" история. Всъщност, казват ни: ако една територия е населена с хора, които Москва смята за "свои“, това е причина за инвазия. Причина за анексиране и окупация. И докато самите руски опозиционери са убедени, че "пазят своите", в действителност всичко е обратното.
Всъщност в този момент Москва изпраща сигнал до съседите си. Докато имате хора, които са готови да се нарекат "руснаци", териториалната ви цялост е под въпрос. Докато сте обитавани от такива, които смятаме за "наши“ – бъдете нащрек. И всичко това звучи като пряк призив към съседите на Русия да се заемат с асимилация и дерусификация.
"Сънародници“, "Рускоезични училища“, "компрометирани учебници по история“. По предложение на Кремъл всичко това сега се превръща в бомба, поставена под суверенитета на съседите. Примерът с Крим изглежда като недвусмислено предупреждение. Искате ли да се предпазите от проникване? Стремете се към вътрешна стабилност. Еднородност на речта. Положителна дискриминация. Единен и суверенен поглед върху историята на своята страна.
Защото в противен случай има риск да се събудите и да видите руски трикольори в някой от Вашите региони
Боговете на елементарните истини така и не успяха да намерят своето стадо в Русия. Кремъл се опитва няколко години подред да подкара всички класици без изключение под крилата си. Именно с неговите усилия моралните авторитети от миналото започват да играят ролята на пътуващи търговци за продажба на императорски знамена.
Руската пропаганда атакува челно. Тя взе например стиха на Пушкин "Клеветници на Русия“, направи аналогия между полското въстание и украинския Майдан, а след това изпрати класика "да се бие за ДНР“. Без сянка на съмнение тя обяви хората от 19 век за морални камертони на събитията от двадесет и първи век.
Всичко това стана някак страховито. Защото всеки човек принадлежи само към ерата, в която се е формирал. В противен случай ще трябва да си спомним, че Пушкин е бил робовладелец, Достоевски - ксенофоб, а Фет антисемит. Не правим това само защото миналото трябва да принадлежи на миналото. И към настоящето си струва да пренесем естетиката от миналите векове, но в никакъв случай етиката.
Искате ли да разберете на чия страна ще бъде Пушкин днес? Тогава нека се роди 1970г. Да завърши училище при Горбачов, да отиде в армията на една страна и се демобилизира - вече в друга. Той ще види "Лебедово езеро" на 91-ва, ще направи своя избор в 93-та. Нека се случи "Курск" и Беслан при него, отмяната на изборите и загубата на свобода. Първо прекарайте класиката през месомелачка и едва след това ще разберете на чия страна ще бъде.
Вместо това Москва определи културата като локомотив на политическия дневен ред. Ако искате да уважавате Чехов и Толстой, моля, радвайте се на Крим и Донбас. Ако искате да се възхищавате на Гагарин и Достоевски, свикнете да се молите върху тухлените стени на Кремъл. Русия последователно опакова своето наследство с "духовни връзки“ и провъзгласява за "пета колона“ всички, които не са съгласни с това. Чудно ли е, че съседните страни се опитват да не купуват това комплексно ястие?
Вероятно Кремъл в крайна сметка ще постигне обратното. И ние все още ще наблюдаваме как областта на използване на руския език ще се свива. Как жителите на съседните страни ще четат руски класици в превод и ще ги учат в уроците по чужда литература. Как всяка страна настръхва със своя собствена суверенна версия на Втората световна война. В който просто няма да има място за руски "духовни страдания".
Москва искаше да се бори за "руския свят"? Тя трябва да бъде поздравена. Загуби.
***
Токио. Японското правителство планира да засекрети местни патенти за технологии, които могат да бъдат използвани от чужди държави за военни цели, пише токийският вестник Nikkei в неделя, позовавайки се на свои източници.
Става дума по-специално за ядрени и квантови технологии. Разработчиците на съответните технологии също няма да могат да кандидатстват за регистрация на тези патенти в други държави. Като прави документите класифицирани, японското правителство ще компенсира печалбите, които притежателите на патенти биха могли да спечелят за 20-годишен период на лицензиране. По този начин японските власти очакват да предотвратят изтичането на чувствителна информация в чужбина.
Очаква се съответният регламент да влезе в сила през финансовата 2023 г. (започвайки от април 2023 г.).
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Володимир Зеленски: Путин може да размахва своите "Орешници", за ...
21:38 / 28.11.2024
Израел и Хизбула си размениха обвиненя в нарушение на примирието
21:21 / 28.11.2024
В Грузия започнаха протести срещу решението за спиране на прегово...
20:57 / 28.11.2024
BILD: Напредъкът на бунтовниците в Сирия е резултат от изтеглянет...
19:25 / 28.11.2024
Президентът на Северна Македония отговори на Кос за конституционн...
18:42 / 28.11.2024
Сирийските бунтовници преминаха в настъпление при Алепо
18:24 / 28.11.2024
Актуални теми