Китай и Русия се прижиха с още една крачка до фактически военен съюз, чрез който да се противопоставят на натиска от САЩ, след като министрите на отбраната на двете страни Сергей Шойгу и Вей Фънхе се договориха за разширяване на сътрудничеството чрез стратегически учения и съвместни патрули в Азиатско-Тихоокеанския регион, включително Японско море и Източнокитайско море, пише хонконгското издание South China Morning Post.

Във видеоразговор във вторник Шойгу е споделил със своя китайски колега притесненията на Москва от "значителната интензификация“ на дейностите на САЩ, които изпращат стратегически бомбардировачи край руските граници.

"През последния месец са извършени около 30 прелитания до границите на Руската федерация, което е 2,5 пъти повече от същия период на миналата година“, каза той.

Това включва учението Global Thunder от този месец, за което Шойгу твърди, че са участвали 10 американски стратегически бомбардировача в сценарий за използване на ядрени оръжия срещу Русия от запад и изток и че те са се приближили на 20 км от руската граница. Шойгу е отбелязал, че американските въздушни патрули близо до източните граници на Русия са се увеличили, като през 2020 г. са извършени общо 22 стратегически полета над Охотско море – спрямо три предходната година – които според него представляват заплаха както за Русия, така и за Китай.

"На този фон руско-китайската координация се превръща в стабилизиращ фактор в световните дела“, каза Шойгу.

Генерал Вей Фънхе е заявил, че Русия "успешно се е противопоставила“ на натиска и военните заплахи от САЩ, както и че Китай "изцяло се е справил с натиска и сдържането на САЩ.

В кратко изявление китайското министерство на отбраната обяви, че двете страни ще "продължат да задълбочават стратегическото сътрудничество между армиите, ще продължат да засилват сътрудничеството в стратегически учения, съвместни патрули и други области и ще продължат да дават нов принос за защитата на основните интереси на Китай и Русия и поддържане на международната и регионална сигурност и стабилност“.

Началниците на отбраната обсъдиха съвместни военноморски патрули в северозападната част на Тихия океан и съвместни въздушни патрули над Японско и Източнокитайско море по време на разговора и подписаха пътна карта за по-тясно военно сътрудничество през следващите пет години, съобщи руското министерство на отбраната, без да даде допълнителни детайли.

Както отбелязва изданието, преговорите се състояха на фона на непрекъсното задълбочаващите се военни връзки между Китай и Русия, които обмислят различни мерки, за да противостоят на натиска от Запада.

По-рано във вторник Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) обвини САЩ, че "създават рискове за безопасността и застрашават регионалната стабилност“, след като разрушителят с управляеми ракети USS Milius премина през Тайванския проток. Седмият флот на САЩ го нарече "рутинно“ плаване, което "демонстрира ангажимента на САЩ към свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион“.

Междувременно напрежението между Москва и Вашингтон се засилва, след като служители на американското разузнаване предупредиха европейските съюзници, че Русия е разположила около 100 000 войници, както и артилерия на границата си с Украйна и обмисля военни мерки срещу Украйна, твърдение, което Кремъл каза, че е подстрекателство.

Миналия месец пет китайски и пет руски военни кораба направиха първото съвместно преминаване през пролива Цугару в японския архипелаг, след като приключиха годишните си учения близо до залива Петър Велики в Японско море.

А в петък китайските и руските военновъздушни сили проведоха третия си съвместен въздушен патрул, като и двете страни изпратиха два бомбардировача над Японско море и Източнокитайско море. В отговор Южна Корея вдигна изтребители, докато Япония изказа протест в Пекин и Москва.

Сонг Чжунпин, базиран в Хонконг военен коментатор, очаква да види повече подобни учения между двете военни в Азиатско-Тихоокеанския регион – включително Японско море и Източно- и Южнокитайско море. "Китай и Русия могат също да увеличат съвместното стратегическо сътрудничество, включително по отношение на противоракетните системи и системите за ранно предупреждение, както и между различни военни служби“, каза той.

***

Брюксел. Ръководителят на Агенцията за обществено здраве на Европейския съюз обяви в сряда, че бурстърни дози срещу COVID-19 трябва да се обмислят за всички възрастни в блока, пише The Hill.

Андреа Амон, директор на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC), каза, че хората на възраст над 40 години трябва да бъдат приоритет.

"Страните също трябва да обмислят бустер доза за всички възрастни на 18 и повече години, с приоритет за хора над 40 години“, каза Амон в изявление на уебсайта на агенцията.

"Все още има твърде много хора, изложени на риск от тежка инфекция с COVID-19, които трябва да защитим възможно най-скоро“, се казва още в изявлението й. "Трябва спешно да се съсредоточим върху затварянето на тази пропаст в имунитета, да предложим бустер дози на всички възрастни и да въведем отново нефармацевтични мерки“.

Препоръката на Амон не е обвързваща за правителствата на ЕС, но вероятно ще бъде използвана за оформяне на здравната политика.

Това ръководство е промяна от това, което агенцията обяви по-рано. В съвместно изявление с Европейската агенция по лекарствата ECDC заяви, че през септември "няма спешна нужда от прилагане на бустерни дози ваксини на напълно ваксинирани лица от общото население“.

В този момент агенциите току-що бяха започнали оценки дали да препоръчат бустерите.

Европейският офис на Световната здравна организация (СЗО) предупреди по-рано тази седмица, че Европа може да има над 2 милиона общи смъртни случая от COVID-19 до март, което е увеличение с приблизително 700 000 от настоящия брой смъртни случаи от вируса в региона с 53 държави.

***

Анкара. Количеството на уловената риба през 2021 г. от турските рибари е намаляло в цялата страна, като замърсяването на водата и прекомерният улов са намалили рибните запаси в Черно море, пише турското издание Hurryiet.

Наблягайки особено на прекомерния улов, Ахмет Шахин от Факултета по морски науки в Сюрмене към Техническия университет Карадениз предупреди: "Количеството на уловената риба в Черно море е намаляло видимо“.

По официални данни количеството на уловената риба в страната през 2021 г. е намаляло с 23 процента в сравнение с миналата година.

Шахин посочи, че намаляването на количеството риба не е проблем само на Турция. Около 550 милиона по целия свят изкарват прехраната си с риболов.

"Въпреки това, около 80 процента от рибните запаси в света са изправени пред заплахата от прекомерен улов“, каза той.

Той призова властите да предприемат действия срещу замърсяването и прекомерния риболов, за да направят така, че Черно море да се върне към "старите си дни“.

Турция е една от шестте страни, водещи в риболовния сектор в Черно море и Средиземно море от 24-те страни членки на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM), според двугодишен доклад, публикуван на 14 декември 2020 г.

Докладът, наречен "Състояние на рибарството в Средиземно и Черно море“, подчертава, че Турция, заедно с Тунис, Италия, Гърция, Египет и Алжир, доминира в сектора.

В Черно море и Средиземно море оперират 87 600 риболовни кораба, а Турция е начело в списъка с 15 352 регистрирани риболовни кораба. Турските рибари покриват 17,5 процента от зоната на GFCM.

"Турция представлява 82,1% от общия флот в Черно море“, се добавя в доклада.

***