Владимир Путин пристигна в Пекин на кратко посещение и проведе разговори лице в лице със своя китайски приятел Си за първи път от началото пандемията. В резултат на тази среща двамата лидери излязоха с общо изявление, което с основание може да се нарече "китайска грамота“. За тези, които са забравили точното значение на тази руска фразеологична единица, припомняме. "Китайска грамотна“ е определен набор от думи, чието значение е абсолютно недостъпно за невеж човек, пише "Московский комсомолец“ в материал, представен без редакторска намеса.

В документа с претенциозното заглавие "За навлизането на международните отношения в нова ера и глобално устойчиво развитие“ всяка дума и всеки параграф са разбираеми. Но основното, което се изплъзва от разбирането, е общият смисъл на цялата тази политическа красота.

Трябва ли общото изявление на двамата лидери да се приеме като призив за "всичко добро и срещу всичко лошо?“ Или сред помпозните, но лишени от дълбоко вътрешно съдържание ритуални фрази се крие нещо наистина важно на фона на сегашното безпрецедентно изостряне на отношенията между Руската федерация и Запада? Истината най-вероятно се крие някъде по средата. Но изглежда, че тази среда все още е изкривена към първия вариант.

В руската версия съвместното изявление се състои от 36 996 знака. Това е почти една и половина вестникарски страници с малък текст. Но по-голямата част от този кратък текст заслужава само бегъл прочит.

Типичен пример: "Страните се обръщат към всички държави с призив в интерес на общото благополучие да засилят диалога и взаимното доверие, да задълбочат взаимното разбирателство, да поддържат такива универсални ценности като мир, развитие, равенство, справедливост, демокрация и свобода, да зачитат правата на народите да избират самостоятелно пътя на развитие на своите страни, както и суверенитета и интересите на държавите в областта на сигурността и развитието".

Не знам за вас, но за мен тук няма достатъчно призиви за защита на правата на котките, както и на камилите, които несъмнено са потиснати от някои камиломразци. Каква е причината за такава ирония? В подозрението, че необятността на документа има за цел да прикрие отсъствието на нещо наистина ново и значимо в него.

Разбира се, не може да се каже, че изказването на двамата лидери се състои само от банални и общи думи. Четем например следното: "Някои сили, представляващи малцинство на световната сцена, продължават да се застъпват за едностранни подходи за решаване на международни проблеми и прибягват до силова политика, практикуват намеса във вътрешните работи на други държави, накърнявайки техните законни права и интереси, предизвикват противоречия, разногласия и конфронтация, пречат на развитието и напредъка на човечеството“.

Ясно е, че "под някои сили“ тук се има предвид САЩ. Но наистина ли Америка е "малцинство“ на международната арена сега? И има ли този пасаж някакво приложно политическо значение?

Друга загадка: "Страните потвърждават, че новият тип руско-китайски междудържавни отношения превъзхожда военно-политическите съюзи от ерата на Студената война. Приятелството между двете държави няма граници, няма забранени зони за сътрудничество, укрепването на двустранното стратегическо сътрудничество не е насочено срещу трети страни, не се влияе от променящата се международна среда и промените на ситуацията в трети страни“.

Красиво, красноречиво - и крайно неразбираемо. Какво на практика се крие зад израза "междудържавни отношения от нов тип“? С какво именно те са "превъзхождащи военно-политическите съюзи от ерата на Студената война“? И означава ли тезата за имунитета на новото "голямо приятелство“ по отношение на "ситуационните промени в трети страни“, че китайските банки няма да бъдат обект на санкции на САЩ, насочени срещу Русия? Някак си се съмнявам.

Продължаваме напред в търсене на конкретика: "Китайската страна се отнася с разбиране и подкрепя предложенията на Руската федерация за формиране на дългосрочни правно обвързващи гаранции за сигурност в Европа“. Златни думи - или само позлатени? По отношение на международните отношения терминът "подкрепа“ има много различни степени, вариращи от подкрепа "гледайки отстрани от шезлонг на плажа“ до подкрепа под формата на активно участие в борбата. Използваната формулировка води до заключението, че китайската подкрепа за Русия в този труден момент от нейната история е по-близка до "съчувствие отстрани“.

Разбира се, има въпроси, при които наистина има пълно единство между двете страни. Москва и Пекин са против опитите за ревизия на резултатите от Втората световна война. Чудесно. "Русия и Китай, като световни сили с богато културно и историческо наследство, имат дълбока традиция на демокрацията“ е по-малко прекрасно или дори леко комично. Кой точно, чудя се, е положил тези "дълбоки традиции на демокрацията“ - Сталин и Мао, китайските императори или представители на нашата династия Романови? Но нека не се караме. Да предположим, че в такава особена форма Путин и Си са изразили протеста си срещу желанието на американците да насаждат своята форма на демокрация навсякъде.

"Страните подкрепят курса към интернационализация на управлението на Интернет, застъпват се за равни права за управлението му, считат за неприемливи всякакви опити за ограничаване на суверенното им право да регулират и гарантират сигурността на националните сегменти на Интернет“ – към тези пасажи също има въпроси. С американския контрол над интернет, социалните мрежи и така нататък и така нататък определено е време да се сложи край. Но не дай Боже да следваме пътя на Китай по отношение на изграждането на общество на универсално електронно наблюдение и универсален електронен контрол. Но това е така, мисли на глас и забележки от категорията "бележки в полетата“ И сега, от тези бележки, е време да се върнем към основното: в битката с колективния Запад Русия сякаш е сама с този Запад.

Разбира се, не бива да строим заключенията си само на обилно цитирания по-горе документ. Тази бумага беше ясно подготвена и съгласувана силно предварително. Наистина важното е какво се е случило в закритата част от срещата между двамата лидери. Все още не знаем нищо за това и вероятно няма да разберем скоро. Въпреки това отново използвам тази фраза: малко вероятно е духът на това, което се обсъждаше в Пекин при закрити врати, да се различава много от духа на прословутото "Съвместно изявление“. Русия в момента несъмнено е велика, но не по-малко несъмнено самотна сила. Имаме с кого да си поговорим приятно, но не много на кого да разчитаме. Такава е сега песента "Москва-Пекин“.

***

Москва. Съединените щати одобриха разполагането на допълнителен контингент от своите войски в Европа. Според източници на руското издание "Известия“ те ще включват парашутисти, артилерийски и противовъздушни части. В същото време приключва подготовката за съвместните руско-белоруски учения "Съюзническа решимост – 2022“. На 3 февруари, на среща с президента на Република Беларус Александър Лукашенко, министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу отбеляза, че прехвърлянето на части и формирования от въоръжените сили на РФ на над 10 000 км е "минало блестящо“. В същия ден военните от Русия и Беларус проведоха първата съвместна тренировка със стрелба на живо. Маневрите привличат вниманието не само на Брюксел и Вашингтон, но и на Киев. Онзи ден в близост до беларуския полигон, където ще се проведе един от етапите на ученията, беше открит и приземен украински разузнавателен дрон, който е преминал беларуската държавна граница.

Източници, запознати със ситуацията, съобщават пред "Известия“, че САЩ са подготвили части от 82-ра въздушно-десантна дивизия за прехвърляне в Европа. Тя ще бъде транспортирана от територията на САЩ директно до Полша. Червените барети от 82-ра дивизия ще подсилят личния състав на друга американска въздушно-десантна част - 173-та бригада, която е дислоцирана в Италия. В близко бъдеще 2-ри брониран кавалерийски полк на американската армия трябва да пристигне в Румъния, сега е базиран в Германия.

Пентагонът планира да разположи в Европа не само пехота и парашутисти, но и тежки въоръжения. Сред очакваните са реактивни залпове с голям обсег HIMARS на 18-та полева артилерийска бригада и зенитни подразделения на 18-и въздушно-десантни корпуси с комплекси с малък обсег SHORAD и Avenger.

Основната част от тях ще бъдат разположени в Полша, на границата с която тече подготовка за мащабни учения "Съюзническа решимост – 2022“.

"Съединените щати правят символичен жест, изпращайки няколко хиляди войници в Европа“, обясни военният експерт Владислав Шуригин пред "Известия“. "На фона на повече от 50 хиляди американци, които вече са постоянно разположени там, това не е голяма промяна. Но през последните месеци, заради ситуацията около Украйна, те разпалиха такава истерия, че сега са принудени да успокояват източноевропейските си съюзници, преди всичко Полша, която граничи пряко с Русия и Беларус“.

За да покажат сериозността на намеренията си, този път САЩ разполагат противовъздушна отбрана и ракетна артилерия. Но с това няма да може да се впечатли Минск и Москва, сигурен е експертът.

"По-миналата година например на ученията бяха прехвърлени повече хора и танкове, а ешелоните с "Ейбрамс“ стигаха до границата. С това не могат да ни впечатлят. За да се покажат възможностите на отбраната на съюзната държава, сега в Беларус се провеждат уникални учения“, припомни Владислав Шуригин.

В сряда, 2 февруари, САЩ обявиха, че ще изпратят почти 3000 допълнителни войници в Полша и Румъния, за да защитят Източна Европа от възможна "руска агресия“.

На пресконференция в сряда говорителят на Пентагона Джон Кърби каза, че приблизително 1000 американски войници от 2-ри кавалерийски полк, базиран в германския град Вилсек, ще бъдат разположени в Румъния в близко бъдеще. Други 1700 войници и офицери от 82-ра елитна въздушнодесантна дивизия ще бъдат транспортирани в Полша от Форт Браг в Северна Каролина. Други 300 войници от 18-ти въздушнодесантен корпус ще бъдат прехвърлени от САЩ в Германия.

Говорителят на Пентагона припомни, че американските войски няма да се бият в Украйна. По-рано това заяви и министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин. Той каза, че президентът Джо Байдън "е дал да се разбере, че не възнамерява да изпраща бойни войски в Украйна за военни операции“.

"Тези сили са предназначени да възпират агресията и да укрепват нашите отбранителни способности в съюзническите държави на фронтовата линия. Очакваме те да се придвижат през следващите дни“, каза Джон Кърби. Той уточни, че Пентагонът не изключва възможността за увеличаване на контингента през следващите дни и седмици, но засега няма планове той да стане постоянен.

На 24 януари говорител на Пентагона каза, че 8500 американски войници са в повишена готовност за разполагане в Европа. Освен бойни, те включват медицински и транспортни части, разузнаване и авиация.

Ръководителят на полското бюро за национална сигурност Павел Солох потвърди, че САЩ ще изпратят около 2500 войници в Полша, за да подкрепят източния фланг на НАТО. Той отбеляза, че в момента в страната вече има около 5,5 хиляди американски войници. В същото време полското външно министерство отбеляза, че Варшава ще настоява за разполагане на допълнителен контингент в страната на постоянна основа с периодична ротация.

***

Пекин. Руският президент Владимир Путин и китайският президент Си Дзинпин разговаряха в Пекин преди церемонията по откриването на Олимпиадата. По време на срещата ръководителите на двете страни обявиха развитието на "безпрецедентни“ отношения между държавите и укрепването на взаимното доверие, пише "Коммерсанть“.

Путин анонсира още, че Русия ще доставя на Китай 10 милиарда кубически метра газ годишно от Далечния изток по нов договор.

"За днешната ни среща нашите петролни работници са подготвили много добри нови решения за доставка на въглеводороди на Китайската народна република и е направена още една крачка напред в газовата индустрия. Имам предвид нов договор за доставка на газ за Китай от Далечния изток на Русия в размер на 10 милиарда кубически метра газ годишно“, заяви Путин. Той подчерта, че отношенията между Русия и Китай са достоен пример за това как страните си помагат взаимно в развитието.

Преди това Роснефт подписа споразумение с Китайската национална петролна корпорация (CNPC) за доставка на 100 милиона тона петрол през Казахстан за 10 години. Документът е подписан от руската и китайската делегации, които пристигнаха в Пекин с руския президент Владимир Путин по повод откриването на Олимпиадата.

"Суровината ще бъде преработена във фабрики в северозападен Китай, за да отговори на нуждите на страната от петролни продукти“, разясниха от Роснефт. Компанията отбеляза, че 445 милиона тона петрол са доставени в Китай от 2005 г. насам. Освен това по време на посещението са подписани споразумения в областта на нисковъглеродното развитие, дигитализацията и технологичното сътрудничество.

След обявяването на новия договор акциите на Роснефт на Московската борса се повишиха с +5,18% до 598,4 рубли.

През януари НОВАТЕК обяви, че е подписал още два твърди договора за доставка на 1,6 милиона тона втечнен природен газ (ВПГ) годишно за Китай от строящия се проект "Арктик СПГ-2“.