Алексей Навални, както и редица негови най-близки поддръжници, включително Любов Собол и Георги Албуров, са включени от "Росфинмониторинг“ (руският финансов надзор – бел.прев.) в "Списъка на терористите и екстремистите“. Това означава, че банковите им сметки ще престанат да се обслужват, средствата им ще бъдат замразени. Навални и неговите другари са включени в списъка, тъй като Министерството на правосъдието по-рано призна създадените от тях организации за екстремистки, пише руският вестник “Независимая газета“ в редакционен материал, представен без редакторска намеса.

Известно е, че на практика човек, който призовава да се отиде на митинг, който властите не са разрешили и впоследствие бъде признат за незаконен, може да бъде признат за екстремист. Списъкът на "Росфинмониторинг“ поставя такива хора в един ред (или по-скоро в една колона) с тези, които например вземат заложници или поставят бомби, заплашват или извършват масови убийства. Това изглежда малко пресилено. Такива списъци автоматично формират отношение към фигуриращите в тях: никой няма да разбере защо даден човек е включен в списъка, достатъчно е той да бъде близо до очевидно опасни престъпници.

Обхватът на понятието "тероризъм", да не говорим за "екстремизъм", е замъглен в политическия и практически дискурс. Ръководителят на Чечения Рамзан Кадиров наскоро каза, че Игор Каляпин, член на Съвета по правата на човека при президента на Руската федерация, и Елена Милашина, журналистка от "Новая газета", са "терористи за него", които "правят пари от темата за Чеченската република и чеченците, разработват сценарии и шепнат в ушите текстове и поведение на своите героите.“ Кадиров призова правоохранителните органи да "задържат тези съучастници на терористите“.

Прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков, който редовно е призоваван да коментира изявленията на чеченския лидер, каза, че това е лично мнение - или "мнение на главата на републиката". Съдът обаче не е признал Каляпин и Милашина за терористи или техни съучастници. В същото време Кадиров има право да казва това, което казва, докато Каляпин и Милашина имат право да защитават честта и достойнството си.

Песков отбеляза също, че Чеченската република е "специален регион, който повече от всеки друг се е сблъсквал с терористи, международни терористи и тази борба се води много успешно и до днес“. Тези думи могат да се разбират по различни начини. Например, като призив да бъдем снизходителни към емоционалните изказвания на чеченските лидери и характеристиките, които те могат да припишат на тези, които не харесват. Или, напротив, като констатация на факта, че в Чечения хора биват признавани за терористи, дори ако това не е в крак със закона.

Както и да е, обвиненията в тероризъм вече не се приписват непременно на регионални особености. Всичко това е съвсем в духа на сегашните политически практики. Навални и Собол са включени в списъка заедно с наистина опасни радикали, въпреки че самите те бяха осъдени на ограничаване на свободата изобщо не обвинения в екстремизъм и със сигурност не в такива за тероризъм.

Не само в Чечения знаят какво е тероризъм. Подобни случки има и в Дагестан, и в Северна Осетия, и в Москва, и в Санкт Петербург, и в други региони и градове. Ето защо да наречеш човек терорист означава да настроиш общественото мнение, да го оформиш по определен начин. Думата "терорист" се превръща в аналог на думата ‚фашист" (по същество политическо заклеймяване) и все по-малко има връзка с действителната практика на подготовка и извършване на терористични атаки.

С такъв тероризъм и екстремизъм силите за сигурност се борят много по-лесно. По-точно, много по-лесно е да се отчетат резултатите от такава борба. Не трябва да се проследяват транспортирането на оръжия или експлозиви, образуването на опасни клетки, а изявленията, публикациите в социалните мрежи, журналистическите или блогърските дейности. Всяка политическа или дори политико-журналистическа дейност се превръща в опасен бизнес, който може да вкара някого в черния списък.

***

Кремъл отбеляза, че руският президент Владимир Путин, който ще присъства на откриването на Зимните олимпийски игри в Пекин на 4 февруари, няма планове за двустранни срещи поради Сovid-19, включително с украинския президент Владимир Зеленски, който също ще бъде там. В същото време този вариант не е напълно изключен, пише русият вестник “Московский Комсомолец“.

Прессекретарят на руския държавен глава Дмитрий Песков каза, че организаторите на церемонията по откриването на Игрите прилагат редица строги ограничения заради коронавируса не само за спортисти, но и за поканените официални лица.

"Така че по очевидни причини в графика на президента на Русия в Пекин не са предвидени двустранни срещи“, каза Песков.

На уточняващ въпрос за възможна среща с президента на Украйна Владимир Зеленски, който също ще присъства на церемонията по откриването на Олимпиадата, Песков каза: "В момента няма планове за такава среща“.

"Въпреки че не можем да я изключим напълно“, уточни ръководителят на пресслужбата на президента на Русия.

***

Будапеща. Унгария смята за неуместно в настоящата ситуация да разполага допълнителни сили на НАТО на нейна територия, заяви министърът на отбраната на страната Тибор Бенке. Според него идеята за разполагане на чужди войски в страната е неуместна, цитира думите му руският вестник “Коммерсантъ“.

"В същото време нашата позиция е, че в съответствие с основната директива на "Програмата за развитие на отбраната и въоръжените сили“, Унгария вече е създала такава национална сила и е формирала такъв национален потенциал, че в настоящия ситуация няма нужда да се разчита на чужди въоръжени сили и части. Ние се движим по този път, така че сега, в сегашната ситуация, не смятаме за целесъобразно и не изискваме тук да бъдат разположени допълнителни сили на НАТО.“ Това каза г-н Бенке в ефира на унгарската радиостанция InfoRdi, отговаряйки на въпроса дали САЩ преговарят за разполагане на бойни части на НАТО, включително и с Унгария..

Министърът на отбраната отбеляза, че ситуацията около Украйна не представлява непосредствена опасност за Унгария, затова страната не се нуждае от допълнителни сили на НАТО. Министърът добави още, че преразпределението на руските войски по границата с Украйна не показва, че Русия иска да атакува Украйна.

По-рано британският телевизионен канал Sky News съобщи, че Обединеното кралство обмисля създаването на бойно подразделение на НАТО в Румъния, България, Унгария и Словакия. Освен това генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че НАТО проучва възможността за разполагане на допълнителни войски в Източна Европа. В същото време военни няма да бъдат разположени в Украйна, обеща той.