Процесът на сертифициране на "Северен поток 2“ може да се проточи до лятото и Министерството на външните работи на Руската федерация не изключва в този период САЩ да въведат нови санкции срещу газопровода. Това подчерта заместник-министърът на външните работи на страната Александър Панкин, отбелязва вестник "Коммерсант“.

"Регламентите на процедурата са такива, че позволяват забавяне (на процеса на сертифициране), а именно да се извърши разглеждане на първа, втора условна инстанция, разтягайки го в продължение на много месеци“, обясни Панкин пред медии.

Той смята, че по време на сертифицирането на газопровода "интригите може да бъдат на всяка крачка“. "След това може да има американски чук – защо да не си представим, че американците ще кажат на германците да не купуват нито грам руски газ през "Северен поток 2“? Газопроводът може да бъде или да не бъде сертифициран. Те могат да прилагат всичко“, добави дипломатът.

През лятото САЩ и Германия сключиха сделка за "Северен поток 2“. Вашингтон обеща да не налага санкции на оператора на тръбопровода, за да насърчи удължаването на транзитното споразумение с Украйна. На 29 декември втората нишка на "Северен поток 2“ беше напълнена с газ и сега газопроводът е готов за експлоатация. Русия очаква сертифициране на газопровода до края на първата половина на 2022 г.

***

Москва. Лидерите на петте ядрени сили в света - Русия, Китай, Великобритания, САЩ и Франция, разпространиха съвместно изявление, отбелязва вестник "Известия“, като допълва, че текстът му е публикуван на официалната интернет страница на Кремъл.

"Тъй като използването на ядрени оръжия би имало дългосрочни последици, ние също така потвърждаваме, че ядрените оръжия – докато продължават да съществуват – трябва да служат на отбранителни цели, да възпират агресията и да предотвратяват войната. Ние вярваме, че следва да се предотврати по-нататъшното разпространение на такива оръжия“, се казва в документа.

В изявлението страните потвърдиха, че ядрените оръжия не са насочени към една или друга държава. Освен това страните от "ядрения клуб“ поеха ангажимент, наред с други неща, да предотвратят неволното или неразрешено използване на ядрени арсенали. Петте държави декларират и ангажимента си към задълженията по Договора за неразпространение на ядрени оръжия (ДНЯО).

По-специално, значението на член VI от ДНЯО беше подчертано "в духа на добра воля за договаряне на ефективни мерки за прекратяване на надпреварата в ядреното въоръжение в близко бъдеще и в подкрепа на ядреното разоръжаване, както и на Договора за общо и пълно разоръжаване при стриктни и ефективен международен контрол“.

По-рано, на 17 декември, Томас Кънтриман, старши съветник в Бюрото за международна сигурност към Държавния департамент на САЩ, заяви, че според позицията на Вашингтон успешна конференция на страните по ДНЯО може да даде тласък на САЩ и Русия за преговори за контрол на въоръженията.

В същото време пресслужбата на Кремъл съобщи на 31 декември, че по време на разговорите на 30 декември президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън са изразили взаимната си готовност за диалог по въпросите на сигурността. Беше отбелязано, че лидерите на двете страни са се договорили да държат под личен контрол хода на дискусиите по посочените преговорни линии, особено в двустранен формат.

Телефонните разговори между президентите на Русия и САЩ предхождат среща между двамата лидери, каза прессекретарят на Путин Дмитрий Песков.

В същото време руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков призова САЩ да не поставят условия за преговори за гаранции за сигурност. Той добави, че Русия се стреми да постигне бързо формализиране на споразуменията по проекти на договори с НАТО и САЩ.

Десетата конференция за преглед на ДНЯО ще се проведе от 4 до 28 януари 2022 г. в Ню Йорк. Такава се свиква веднъж на всеки пет години. През май 2020 г. десетата среща беше отложена заради пандемията от коронавирус. Към момента 191 държави са подписали ДНЯО.

***

Женева. Страните от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) проведоха извънредно заседание, в рамките на което избраха нов генерален секретар. От 1 август тази година за период от три години постът ще бъде предаден на представителя на Кувейт Хайтам Ал Гайс, съобщава руският вестник "Московский комсомолец“.

Ал Гaйс представлява страната си в ОПЕК от 2017 г. и в момента заема поста на управляващ директор по маркетинг на държавната компания Kuwait Petroleum Corporation.

По-рано източници съобщиха, че това е единственият кандидат за поста.

***