Преглед на някои от основните теми в руския печат (Агенция "Фокус")
©
В четвъртък се състоя годишната голяма пресконференция на Владимир Путин, която продължи почти пет часа. През това време президентът отговори подробно на 55 въпроса на журналисти. Темите им понякога бяха най-неочаквани – от бъдещето на женския спорт до дело срещу Дядо Коледа заради неизпълнение на желания.
Разбира се, президентът отговори на цели блокове въпроси по най-актуалните теми, свързани с пандемията, отношенията с Украйна и червените линии с НАТО. Посочени бяха и основните, според държавния глава, руски проблеми.
"Силата на действие е равна на силата на противодействието"
Журналистът на "Комсомолская правда" Александър Гамов в питането си към президента каза, че около шест до седем хиляди души умират от коронавирус всеки ден в света, а хиляда от тях са в Русия. В тази връзка той попита държавния глава дали не е време да се въведат глоби, както в Австрия, за тези, които не са ваксинирани, и наказателно преследване за тези, които призовават срещу ваксинацията. "Може би е необходима някаква политическа воля на ръководството на страната. Ще Ви подкрепим, Владимир Владимирович “, каза Гамов.
Путин се обяви срещу преследването за отказ от ваксинация, защото хората, каза той, трябва да разберат необходимостта от тази процедура. "Въпросът изобщо не е в някаква политическа воля. Факт е, че силата на действие винаги е равна на силата на противодействие: веднага щом започнете да натискате, ние имаме изобретателни хора, веднага ще се появят начини да заобиколят този натиск “, обясни президентът, припомняйки също че в много европейски страни, включително Германия, много хора също не желаят да бъдат ваксинирани.
Държавният глава призова за борба не срещу хората, а срещу правонарушенията и престъпленията - фалшифициране на сертификати за ваксинация. Той даде за пример ситуацията в СССР, когато не питаха за желанието за ваксинация – "пляс-пляс-пляс – и да вървим". Освен това по време на борбата с коронавируса е невъзможно да се справим без взаимното признаване на ваксините и тяхното разпространение по света, убеден е Путин.
"Ето защо говоря за необходимостта от взаимно признаване на ваксините и разпространението на тези ваксини по света възможно най-бързо и във възможно най-големи количества, в противен случай няма да се справим с този проблем в световен мащаб, човечеството ще живее с този вирус през цялото време и ще търпи огромни загуби. Имаме дори такъв термин - свръхсмъртност “, каза той.
Говорейки за появата на нови вълни и щамове на вируса, президентът обясни, че това се дължи на способността на вируса да мутира. "Това е, това е много прост отговор. И нови щамове се появяват там, където все още има проблеми със здравните системи и нивото на имунитет е ниско. Е, да кажем, че в африканските страни има много инфекции с вируса на СПИН и там се появяват нови и нови щамове, в това няма нищо изненадващо “, обясни президентът.
Според Путин е възможно повторно заразяване с коронавирус, но от оздравелите само 1% ще се разболеят отново и само 3-4% от реваксинираните. Той нарече сегашното ниво на колективен имунитет срещу коронавирус в Русия от 59,4% недостатъчно и очаква страната да може да достигне 80% до края на първото тримесечие или през второто тримесечие на 2022 г.
Защита от мракобесие
Поставен бе и въпросът до какво ще доведе отхвърлянето на обичайните понятия "майка" и "татко" на Запад, както и други атрибути на новата етика. "Ще дойде ли този пренос на стойност в Русия?“ - уточни авторът на въпроса. Путин отговори, подкрепяйки британската писателка Дж. К. Роулинг, като каза, че той също се придържа към традиционния подход: "жената е жена, мъжът е мъж“. "Тази карета ще отиде неизбежно. Така е и с пандемията. И не можем да се измъкнем от това, просто трябва да потърсим ефективен антидот. Ако някой си мисли, че жената и мъжът са едно и също, то опазил Бог. Но има здрав разум “, каза президентът.
Путин даде пример: в САЩ затворник се обяви за жена и поиска да бъде преместен в женски затвор, където веднага изнасили съкилийницата си. "Трябва да има здрав разум“, повтори Путин, предупреждавайки, че женските спортове ще престанат да съществуват, ако на мъжете със сменен пол бъде позволено да се състезават.
Президентът каза, че е необходимо да се борим с "мракобесието" на Запада не с инструкции и викове, а с подкрепата на традиционните ценности. "Всички народи на Руската федерация, искам да подчертая, всички, имат определена вътрешна морална защита от подобно мракобесие... Да, нека правят там каквото си искат. Трябва да вземем всичко, което е прогресивно и най-доброто, което помага за развитието. Надявам се, че нашите народи ще имат достатъчно вътрешна дълбока имунна система, за да се предпазят от това мракобесие. Е, трябва да се справим с това не чрез преки заповеди, не с викове и обвинения, а подкрепяйки нашите традиционни ценности“, заяви се Путин.
"Трябва да живеем в благоприятна среда"
Журналист от Йошкар-Ола попита президента защо влаковете се движат от нейния град само до Москва, а директни рейсове до Нижни Новгород, Самара и други градове изобщо няма.
"Днес или утре ще разговарям с Олег Валентинович (Белозеров – ок. ВЗГЛЯД), директор на руските железници, и той несъмнено ще получи такава поръчка да разгледа свързаността на близките територии“, каза президентът.
"Сигурен съм, че той ще чуе и дори няма нужда да се обаждам, но въпреки това ще се обадя и ще говоря с него. Да видим какво можем да направим. Надявам се да мога да направя нещо. Въпросът за свързаността на руските територии е изключително важен както за икономическия, така и за хуманитарния компонент на живота на хората “, завърши президентът.
Журналист от Велики Новгород попита в кой град Путин ще избере да живее и кога ще бъде построена високоскоростната железопътна линия Москва-Санкт Петербург, която ще ускори развитието на региона.
"Нашите градове, както малки, така и големи, се развиват доста енергично. Въпреки че, преди всичко, сега трябва да обърнем внимание на развитието на малките градове - напоследък винаги говорим за това. И ние полагаме усилия, свързани с развитието на инфраструктурата, преди всичко свързаността на териториите с железопътен, автомобилен, въздушен транспорт, по море и река - вече говорих за това, това е един от двигателите на растежа, в който предлагаме да инвестираме колосални ресурси “, отговори държавният глава.
Той отбеляза, че много зависи от свързаността: "Защото е възможно и необходимо да живееш в благоприятна среда – сега не говоря за себе си – а да може човек да стигне до работното място или да го смени. А увеличаването на мобилността на населението е една от нашите задачи."
В същото време Путин отбеляза, че пускането на високоскоростната магистрала (HSR) Москва – Санкт Петербург ще обезсмисли въздушната комуникация между тези градове. "Авиацията на това" рамо“ Москва - Петербург ще престане да съществува. Това е очевидно, защото от центъра на Москва до центъра на Санкт Петербург - колко време ще отнеме, три часа? И сега само в Москва понякога отнема един и половина, за да стигнете до летището. Следователно авиацията по това "рамо“ се обезсмисля“, каза държавният глава.
В тази връзка, според него, е необходимо да се изчисли икономическата стойност на проекта, като се вземе предвид международният опит. "Трябва да претеглим всичко, да помислим, да видим как се развиват високоскоростните линии в други страни. Например в Китай има много сходни железопътни комуникационни системи, доскоро всички бяха нерентабилни дори за Китай – имайте предвид, че това е страна с население от 1,5 милиарда. Икономиката - трябва да се има предвид “, заключи Путин.
Къде отива немският газ?
Президентът на Русия отново трябваше да отговори на обвиненията към Русия за високите цени на газа. Според Путин има основание да се смята, че газът, който през последните дни беше обърнат през газопровода Ямал-Европа от Германия до Полша, в крайна сметка ще отиде в Украйна, което европейските потребители, страдащи от високи цени, трябва да знаят и да имат възможността да се обърнат към съответните органи.
"След като взеха определен обем, след като получиха от нас 5,6 милиарда (куб. м) повече от предвиденото в дългосрочните договори, те сега го продават“, каза Путин, обяснявайки, че по дългосрочните договори на "Газпром“ европейците купуват много по-евтино, отколкото на борсата. "Като препродадете един милиард кубически метра газ, можете да спечелите почти един милиард долара. Това е бизнес “, подчерта президентът.
"Но това е само част от информацията. Там има тръба, която свързва полската тръбопроводна система с украинската. Обемът е около 3 милиона кубически метра на ден. Точно толкова се сервира от ФРГ до Полша. Имам всички основания да вярвам, че този газ в крайна сметка ще отиде в Украйна. И потребителите в Европа и Германия трябва да знаят какво наистина се случва. И може би да се обърнат към определени органи с искане за изясняване на тази позиция “, добави той.
Путин също така подчерта, че при такава схема, когато газът тече реверсивно през "Ямал – Европа,“ той не може да тече едновременно от Полша към Германия в обратна посока. "Газът не може да се движи по една тръба в двете посоки едновременно. Те: а) не поръчаха (допълнителни обеми от "Газпром“), б) включиха ги на обратната страна “, обобщи президентът.
"Надуха се и стоят на прага на къщата ни!“
На пресконференцията, отговаряйки на въпрос на британски журналист, Путин каза, че страните от НАТО трябва да дадат на Русия гаранции за сигурност, а не обратното. "И веднага, сега. А не да бръщолевите повече от десетилетие, и зад мекия говор за необходимостта да гарантирате сигурност за всеки, да правите това, което планирате “, добави президентът, отговаряйки на въпрос на журналист от Sky News, какви гаранции може да предостави Москва за ненападение срещу Украйна или която и да е друга суверенна държава.
Според Путин Северноатлантическият алианс е измамил Русия, когато е обеща да не позволи никакво разширение на изток. "Ни един инч на изток, ни казаха през 90-те. И какво следва оттогава? Измамени! Пет вълни на разширяване на НАТО. И сега сте добре дошли - в Румъния, сега, в Полша, се появяват съответни системи “, отбеляза президентът и добави, че блокът се приближи до границите на Руската федерация и се говори за включването на Украйна в състава му.
"Ние дадохме да се разбере, че по-нататъшното движение на НАТО на изток е неприемливо. Е, какво е неразбираемо? Разполагаме ли ракети близо до границите на Съединените щати? Не, САЩ с техните ракети дойдоха в нашата къща. Е, това някакво прекомерно искане ли е - да не разполагате повече ударни системи край нашата къща?" - попита руският лидер.
Той попита как биха реагирали американците, ако Русия постави своите ракети на границата между Канада и САЩ или на границата с Мексико. В тази връзка е важно по-нататъшните действия на Москва да зависят "не от хода на преговорите, а от безусловното осигуряване на сигурността на Русия днес и в историческа перспектива“, каза президентът.
В същото време Путин каза, че напоследък има положителна реакция от Запада относно идеите за гаранции за сигурност. "Американските партньори ни казват, че са готови да започнат тези преговори в самото начало на годината в Женева. Назначени са представители и от двете страни, надявам се, че развитието на ситуацията ще върви по този (конструктивен) път “, каза той.
Отговаряйки на въпрос за перспективите на отношенията с Украйна, президентът каза, че Русия иска да изгради добросъседски връзки с Киев и прави всичко възможно за това. Но поради действията на сегашното киевско ръководство това е почти невъзможно, каза Путин на пресконференция. "Вместо да отговори на искането на хората за мир, използвайки тези настроения в украинското общество, президентът Зеленски попадна под влиянието на радикални елементи, както ги наричат в Украйна – нацики“, каза президентът.
Според него проблемът е, че "се унищожават хората, които искат да работят с нас". Това каза държавният глава, припомняйки зверствата от 2014 г., когато хората в Одеса бяха изгорени живи в Дома на профсъюзите. — Някой мръдна ли пръста?“ - зададе риторичен въпрос Путин.
Освен това президентът говори за Донбас. Бъдещето му според него трябва да се определя от хората, живеещи в региона. "Не може да бъде другояче. И Русия ще действа като посредник. Има ли проблеми? Да. В съответствие с Минските споразумения Русия е посредник и те искат да я направят страна в конфликта. Москва не е доволна от това “, каза той.
Според него украинските войски всеки ден обстрелват Донбас. В същото време Киев не иска да изпълнява Минските споразумения, които бяха и остават "единствените възможни“ споразумения, каза Путин.
"Казват, че е необходимо да се промени конституцията – да се проведат избори, да се обяви амнистия. Вместо избори - военна администрация, вместо амнистия - лустрация, вместо политическо уреждане - се въвеждат войски. Къде са промените в конституцията? В същото време "Минск" казва, че те трябва да бъдат съгласувани с представители на (непризнатите-бел.ред.) Луганска народна република (ЛНР) и Донецка народна република (ДНР). Те отказват да разговарят с представители на Донбас, въпреки че самите те настояваха за подписите им под документите “, припомни президентът.
Според него възниква впечатление, че в Украйна се подготвя трета военна операция. "И ние сме предупредени предварително: "Не се намесвайте, не защитавайте тези хора. Ако се намесите, ако ги защитите - ще последват такива и такива нови санкции", каза президентът и добави, че Москва трябва "да реагира и, мислейки за това, да направи нещо.“
В отговор на един от въпросите за ситуацията в Украйна президентът цитира крилата фраза на канцлера на Руската империя Александър Горчаков: "Русия не е ядосана, Русия се съсредоточава“.
***
Москва. Студовете в югоизточната част на Украйна не се превърнаха в пречка въоръжените сили да водят активна бойна подготовка. Според пресцентъра на щаба на Операцията на обединените сили (ООС), в сряда в Донбас за първи път са проведени практически бойни стрелби с преносимата противотанкова ракетна система (ПТРК) Javelin "Джевлин“-Копие-бел.ред.) . Основната особеност на тези стрелкови обучения е, че военнослужещите са упражнявали офанзивни действия. Офанзивната тактика вече беше практикувана от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) само преди седмица при организиране на учебно форсиране на река Северски Донец, пише руският вестник “Независимая газета“.
Според украинските въоръжени сили в учението за форсиране на водната преграда са участвали танков батальон, както и части от 57-а мотопехотна и 79-та десантно-щурмова бригада. В украинските медии това събитие се представя като реакция на евентуална офанзива на руските войски в Донбас, за която САЩ и НАТО говорят повече от месец. По време на обстрела ПТРК "Джевлин“ на разстояние около 1,5 км се практикува и настъпателна тактика. Както се вижда от сюжетите, показани от украинските телевизионни канали, подразделенията, използвали тези американски противотанкови системи, не са използвали окопи, както е в отбрана, а изпълняват практически упражнения по стрелба (UUS) почти в пълен ръст, което е характерно за организиране на настъпателна битка. За същото свидетелства и самата цел – от пресцентъра на ООС съобщиха, че противотанковият комплекс е стрелял по "танк в окоп, намиращ се на разстояние около 1,5 км“.
Унищожаването на танк в окоп се счита за един от трудните елементи при извършване на учебни стрелби с ПТРК. Най-трудната задача се счита за изстрелване с противотанкова ракета по движеща се цел, когато противникът напредва. Но нейните военни не са тренирали такива стрелби.
На кадрите се вижда, че целта, по която е стреляна, е танк, допълнително оборудван с решетъчни метални екрани под формата на пасивна защита на купола. След войната в Карабах такива екрани вече се монтират не само на бронираната техника от арменската армия, но и от въоръжени формирования в Донбас. Екраните водят до преждевременна детонация на кумулятивния заряд на противотанкова ракета или дрон, спасявайки бронираната машина от повреди. Очевидно представители на въоръжените сили на Украйна са оценявали как такава система за защита на окопан в земята танк ще може да го предпази от "Джевлин“-ите. Съдейки по представените видеокадри, екраните са били пробити с ПТРК, въпреки че редица източници твърдят, че не всички американски ракети са поразили целта. Но това е в реда на нещата - в условия, когато не се използва намеса срещу "Джевлин“-ите, точността им е около 70-90%.
"В Киев кроят планове за военен реванш в Донбас и вероятно в Крим. Това се доказва от стъпките, предприети от групата на ООС за отработване на настъпателни действия “, казва военният експерт, полковник от запаса Шамил Гареев. Според експерта, използвайки открити данни, въоръжените сили на Украйна вече разполагат с най-малко 70 пускови установки "Джевлин“ и над 500 ракети за тях. "Тези ракети са достатъчни, за да нанесат значителни щети на потенциален враг и при определени обстоятелства да пробият отбраната на опълчението на Донбас“, казва Гареев. Той припомни: в края на ноември главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни каза, че украинските военни са разработили нова тактика за използване на американските ракети "Джевлин“ и турските дронове "Байрактар“ на полигона Широкий Лан в Николаевска област. "Сега явно е ред на Донбас, където в часа Х е възможна агресията на подразделенията на въоръжените сили на Украйна (ВСУ)“, смята Гареев. Той разглежда докладите за формирането на сили за териториална отбрана в страната, провеждането на учения с резервисти и регистрацията на жени в 35 военни специалности (лекари, психолози, сигналисти, програмисти, професионални шофьори и др.) ".
На този фон действията на Русия, която организира редица военни учения в югоизточно стратегическо направление, изглеждат обясними (според изданието-бел.ред.). Според Министерството на отбраната на Руската федерация повече от 1000 военнослужещи, въпреки студеното време, едновременно провеждат учения с бойна стрелба на седем военни полигона в районите на Воронеж, Белгород, Курск, Брянск и Смоленск. А в Крим и Краснодарския край започнаха маневри с участието на 1200 руски парашутисти. "Ще се практикува бойна стрелба на десантни, артилерийски части и части на войските за радиационна, химическа и биологична защита, както и разминиране на участък от терена и прикриване на войски от средства за въздушно нападение и безпилотни летателни апарати. Военнослужещите ще изпълняват огневи задачи и ще поразяват цели на различни разстояния“, казаха от военното ведомство. Въздушнодесантните части ще отработят десантни операции с хеликоптери, за да блокират превзетата зона и да осигурят бързо настъпление на основните сили на съединението, пише руският вестник.
***
Москва. Русия и Китай изграждат всеобхватно стратегическо партньорство, което няма прецедент. Това заяви руският президент Владимир Путин по време на годишната си пресконференция, цитиран от “Российская газета“.
Както отбеляза държавният глава, той е изградил лични отношения на доверие с президента на Китайската народна република (КНР) Си Дзинпин, което спомага за изграждането на бизнес отношения. Китай е безспорен лидер в световната икономика, така че не е изненадващо, че Русия развива отношения с него. Търговският оборот между двете страни надхвърли 100 милиарда долара. "Китай е номер едно сред търговските и икономически партньори (на Русия)“, каза Путин.
По думите му Русия и Китай работят в различни области на сътрудничество. "Китай и Русия се ангажираха да постигнат въглероден неутралитет до 2060 г. До този момент ние доставяме всички видове енергийни ресурси на Китай. И тогава ще сме готови, защото животът на нашите държави не свършва през 2060 г. и въглеродната неутралност може да бъде постигната по различни начини, включително с използването на въглеводороди, но само по подходящ начин“, каза руският президент.
Провежда се съвместна работа в областта на ядрената енергетика, високите технологии, в Космоса, практически във всички области, включително високотехнологичните, както и в хуманитарната сфера. Путин обърна особено внимание на сигурността. Според него Русия и Китай разработват определени високотехнологични видове оръжия. "Работим в Космоса, работим в областта на авиацията: и самолети, и хеликоптери“, отбеляза държавният глава и допълва, че армиите на двете страни провеждат съвместни учения, военни игри, патрулират в морето и във въздуха.
"Това е абсолютно всеобхватно партньорство от стратегическо естество, което няма прецедент в историята, поне между Русия и Китай. И тази работа, упорита работа, е от полза както за китайския, така и за руския народ и, разбира се, е сериозен стабилизиращ фактор на международната арена“, заключи Путин.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Володимир Зеленски: Путин може да размахва своите "Орешници", за ...
21:38 / 28.11.2024
Израел и Хизбула си размениха обвиненя в нарушение на примирието
21:21 / 28.11.2024
В Грузия започнаха протести срещу решението за спиране на прегово...
20:57 / 28.11.2024
BILD: Напредъкът на бунтовниците в Сирия е резултат от изтеглянет...
19:25 / 28.11.2024
Президентът на Северна Македония отговори на Кос за конституционн...
18:42 / 28.11.2024
Сирийските бунтовници преминаха в настъпление при Алепо
18:24 / 28.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15716) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14106) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8586) | 22% | |