Преглед на някои от основните теми в руския печат (Агенция "Фокус")
©
Според Бербок, която съчетава високия дипломатически пост с поста съпредседател на Германската зелена партия, "при сегашното състояние на нещата не е възможно да се одобри работата на СП-2, тъй като тя не отговаря на европейските правила“.
Новият ръководител на германската дипломация не разкри подробности за претенциите си към СП-2, говорейки само за несъответствието на проекта с европейското енергийно законодателство и по-специално с нормите на Европейския съюз. Очевидно това се отнася до причините, поради които Федералната мрежова агенция на Германия в средата на ноември спря сертифицирането на оператора на газопровода, швейцарската компания Nord Stream 2. Регулаторът смята, че тази компания, официално притежаваща офшорната част от газопровода, ще навреди на конкуренцията на други енергийни доставчици на европейския пазар, тъй като сферата на нейната отговорност ще се простира не само до транспорта, но и до продажбата на "синьо гориво“ в страните от ЕС. Според законите на Европейския съюз тези задължения трябва да бъдат строго разделени: едната компания трябва да бъде доставчик на въглеводороди, другата трябва да предоставя транспортни услуги, а третата трябва да разпределя суровини между конкретни потребители.
"Газпром“ намери изход: Nord Stream 2, изцяло собственост на руския монополист, обяви създаването на германско дъщерно дружество, специализирано в маркетинга на руски газ, доставян по новия маршрут. Тази структура ще получи както материални активи – газопроводи, преминаващи през територията на Европа и принадлежащи на Русия, така и кадрови и финансови връзки за обслужване на клиенти. Правното създаване на новото дъщерно дружество, според представители на Nord Stream 2, вече е завършено и сега тече процесът на бюрократични одобрения, който може да отнеме няколко месеца.
Според прессекретаря на президента на Руската федерация Дмитрий Песков изявлението на ръководителя на германското външно министерство все още не трябва да се разглежда като истина от последна инстанция. "Процесът на сертифициране на СП-2 продължава, не бива да избързваме. Работата продължава с регулатора (Федерална мрежова агенция на Федерална република Германия – MK). Просто трябва да бъдем търпеливи “, смята официалният говорител на Кремъл, отбелязвайки, че всички възходи и падения, които възникват в момента, са свързани с технически нюанси.
"Исканията на Бербок трябва да бъдат разделени на два компонента“, обяснява Игор Юшков, експерт във Финансовия университет към правителството на Руската федерация. Първият от тях се крие в технологичните характеристики на проекта, към които не трябва да има въпроси - СП-2 е най-модерният канал за доставка на въглеводороди до европейските потребители. Вторият проблем също е разрешен – създадена е отделна финансово прозрачна структура, правно обвързана с европейското и на първо място германското законодателство. Работата на тръбопровода ще бъде строго ограничена: "Газпром“ ще доставя "синьото гориво“, Nord Stream 2 ще осигури транзита на суровини през офшорната линия, а новото дъщерно дружество на оператора на тръбопровода, регистрирано съгласно германското законодателство, ще поеме продажбата на въглеводороди.
Това обаче не означава, че пълноценната дейност на СП-2 ще започне от момента на пускането на газопровода. По-големият брат на газопровода, газопроводът "Северен поток-1", не работи на пълен капацитет от около десетилетие след пускането му в експлоатация. Неговите европейски клонове, местните транспортни системи OPAL и NEL, също управлявани от Германия, работят само наполовина.
Междувременно, след изявлението на Бербок, котировките на газ в ЕС отново надхвърлиха границата от 1300 долара за хиляда кубически метър. "Такива цени не са от полза за континента, особено след като САЩ, които преди това обещаха да запълнят европейския пазар на горива със собствено втечнено гориво, се преориентираха към доставките на по-щедри азиатски клиенти“, предупреждава Юшков. "Въпреки това, както показва практиката, европейските политици могат да избират не търговски, а политически интереси, което рискува да остави СП-2, дори след въвеждане в експлоатация, полупразен в продължение на много години.
***
Киев. Военната принуда на Киев към мир и неутралитет може да се окаже разумен сценарий за Русия, считат в Киев. В този случай Русия ще получи нова порция санкции. Но загубите на Вашингтон ще бъдат по-значителни, отколкото след бягството от Афганистан. Американците разбират, че в случай на военно обостряне ще загубят Украйна и ще покажат неспособността си да защитят сателитите си. "Убийствените" санкции срещу Русия ще лишат Вашингтон от комуникации с Русия и ще тласнат Москва към по-близък съюз с Пекин, каза Руслан Бортник, директор на Украинския институт за анализ и управление на политиката, цитиран от руския вестник “Независимая газета“.
Страните от НАТО вече обявиха, че няма да воюват за интересите на киевските чиновници. Това означава, че Русия може да принуди Киев към неутралитет с военни средства, без да рискува поражение от страните от НАТО.
"САЩ разбират, че като доведат ситуацията до края, те ще загубят Украйна. И те ще получат удар по репутацията си “, смята украинският политолог. Именно заплахата от тези щети доведе до исканията на американците за разрешаване на конфликта в Донбас с дипломатически, а не с военни методи, обяснява Бортник.
Военните действия на територията на Украйна със сигурност ще доведат до нови болезнени антируски санкции. В момента на обявяването на тези "адски“ санкции обаче САЩ ще изгубят последната възможност да повлияят на действията на Кремъл. А самият факт на неспособността или нежеланието на САЩ да защитят съюзниците си в Украйна ще бъде също толкова стратегическа загуба за Вашингтон, колкото бягството от Афганистан, обяснява украинският анализатор.
Освен това Пекин може да се възползва от изострянето на конфликта около Украйна за окончателно решение за анексирането на Тайван.
Така руската военна операция се превръща в недвусмислено губещ сценарий за Вашингтон: САЩ губят влияние в Тайван и Украйна, а претенциите им към лидерството на света остават в миналото.
Бортник смята потвърждаването на неутралитета и необвързания статут на Украйна като едно от разумните решения на украинската криза.
След разговорите между президентите Джо Байдън и Владимир Путин западната преса изрази съмнения относно необходимостта от пряка военна помощ на Киев. И някои украински политици се изказаха в подкрепа на неутралитета на своята страна.
Така украинската партия "Опозиционна платформа - За живот" предложи в неделя да потвърди необвързания статут на Украйна. "Изборът в полза на неутралността и политиката на необвързани страни осигури успешно, безконфликтно развитие и хармонично партньорство със съседите на много страни в Европа и света“, се казва в документа на партията. Желанието за неутралитет е посочено в Декларацията за държавния суверенитет на Украйна от 1990 г.
"Въпреки това, безотговорни политици отклониха страната от нейните цели. В името на идеологически догми и моментни амбиции при режима на Порошенко, Конституцията на Украйна включва нормата за присъединяване към военно-политическия блок на НАТО “, се казва в изявление на украинската партия.
***
Москва. Русия не вижда никакъв напредък в отношенията със Съединените щати, освен стартирането на структурирни диалози относно оръжията и киберсигурността. Това заяви заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Рябков в интервю за вестник "Известия“, публикувано в понеделник.
"С изключение на стартирането на няколко структурирни диалога в области, които, разбира се, са важни и представляващи основни аспекти на международната сигурност – имам предвид стратегическата стабилност и ИКТ-сигурността – не виждаме напредък. И в тези области ние създадохме само канали на диалог и е преждевременно да се каже, че гарантирано ще стигнем до някои глобални, значими, пробивни решения в процеса“, каза Рябков.
Заместник-министърът на външните работи на Руската федерация добави, че Русия ще работи там, където има възможности, където САЩ "поне относително се вслушват в здравия разум и нашите подходи“.
Москва неотклонно ще привлича вниманието на членовете на НАТО към факта, че сигурността на Алианса няма да бъде засилена, ако той се разшири на Изток, а последствията от подобна стъпка ще бъдат ужасни. Това заяви заместник-министърът на външните работи на Руската федерация.
"За съжаление разширяването на НАТО отдавна влезе в много остро противоречие с този постулат. Ние неотклонно ще насочваме вниманието на нашите опоненти - както членки на НАТО, така и страни, които не членуват в Алианса, но се стремят да влязат - към невъзможността за комбиниране и на двете. Следователно не трябва да има по-нататъшно разширяване на НАТО. И опитите да се представи въпроса така, сякаш Русия няма право на вето тук са все опити с неподходящи средства. Ние ще отстояваме позицията си: ако опонентите се противопоставят, те ще видят, че сигурността им няма да бъде засилена – последствията за тях ще бъдат ужасни“, каза той.
Както отбеляза заместник-министърът на външните работи на Русия, бурното разширяване на НАТО през последните десет години е показало, че "западните аванси, обещания и задължения, които не са в правна форма, струват малко“. "На съветските, а след това и на руските лидери многократно беше казвано - и то на най-отговорните нива - че няма да има по-нататъшно разширяване на НАТО на Изток. Въпреки това виждаме обратната ситуация“, добави той.
Страните от НАТО твърдят, че всяка страна има право самостоятелно да определя как да гарантира своята сигурност, включително чрез присъединяване към военно-политически съюзи, припомни Рябков. "Но искам да подчертая: свободата да се присъединяваш към съюзи не може да бъде абсолютна. Това е като в човешкото общество: свободата на индивида свършва там, където посяга на свободата на друг. Трябва да има разбираема рамка и взаимни задължения и отговорности. Ето защо винаги се уравновесява формулировката за свободата на членство в съюзи с това, че не трябва да се извършва за сметка на сигурността на други държави. Това е било и остава в ОССЕ например“, продължи той.
Според висшия дипломат Алиансът не дава никакви аргументи за разширяване на членството си на Изток. "Няма никакви аргументи. Освен това те се опитват да отрекат легитимността на въпроса защо НАТО трябва да се движи на Изток. Те уж по принципни причини отричат възможността за обсъждане на тази тема. Но това е грешка това може да доведе до отслабване на собствената им сигурност“, подчерта Рябков.
Превод и редакция: Юлиян Марков