Преглед на някои от основните теми в руския печат (Агенция "Фокус")
©
Самият факт, че властите и на Русия, и на Китай изразиха недоволство от намерението на Вашингтон да направи инвентаризация на всички, които са идеологически близки до САЩ, разбира се, не може да бъде изненадващ. Отсъствието на тези две държави в инвентара също не е изненадващо. В Китай, както се казва, никога не са и претендирали. А времената, когато Русия можеше да бъде включена, поне като аванс, сред участниците в подобни срещи на върха, отдавна са отминали. Единственото, което е останало от това минало, е съжалението на Путин, който наскоро спомена пред колегиума на МВнР, че Москва и Вашингтон са били "почти съюзници“ преди двадесет години.
Вашингтон има претенции и към Унгария, Турция и Египет. Те не бяха поканени на срещата на върха, въпреки че за тези важни и напълно лоялни към Съединените щати страни Байдън можеше да пожертва принципите си.
Впечатляващо е и друго: фактът, че Китай и Русия критикуват заедно идеята на американския президент.
Пекин не обича много жестовете на демонстративно единство с Москва в опозиция на Вашингтон и рядко прибягва до тях, когато американците, от гледна точка на китайските власти, напълно прекрачат границата. И сега е точно такъв случай.
Тайван беше сред поканените на срещата на върха. И това е след разговор между Си Дзинпин и Байдън, по време на който последният ясно каза, че САЩ признават териториалната цялост на Китай. Разбира се, президентът направи уговорката, че американците няма да толерират нахлуване в Тайван. Тоест Байдън игнорира призива на Си Дзинпин да "направи крачка“ към Китай. И все пак Пекин имаше право да се надява на известно понижение на напрежението, поне на риторично ниво, на конфронтацията със Съединените щати. Вместо това Вашингтон реши, че е време да удари с юмрук по масата. Оттук - Срещата на върха за демокрация и поканата към Тайван, подкрепена, между другото, на ниво Конгрес. Втора делегация от американски парламентаристи посети острова за месец. В петък група конгресмени, водени от един от най-видните лобисти за интересите на острова, демократът Марк Такано, се срещнаха с най-дразнещия китайците политик - президента на Тайван Цай Инвен, който е твърд привърженик на независимостта от КНР.
Такова ясно признание, че за Вашингтон все още има два Китая – комунистически и не, не можеше да не вбеси Си Дзинпин. Говорителят на китайското външно министерство Жао Лицян нарече посещението на конгресмените "лично предизвикателство към Китай“, което е довело до "огромното възмущение на 1,4 милиарда души в КНР“.
Уви, логиката на отношенията между САЩ и Китай тласка двете страни към конфронтация. Предстоящата среща на върха за демокрация ще стане част от нея. Това ще отбележи окончателното завършване на периода, когато Съединените щати и Китай си сътрудничиха или се състезаваха помежду си, без да се забравя разликата в политическите системи. Сега конфронтацията между двете страни ще придобива все по-идеологизиран характер. Всъщност контурите на тази промяна се виждаха дори при Тръмп. Именно той говори за факта, че Китай, въпреки всички промени, остава страна, в която на власт са марксисти, обсебени от планове за световна експанзия. Тогава това все още изглеждаше на мнозина в Америка като поредната сложна проява на ексцентричния характер на президента. Сега е ясно, че Тръмп е задал дългосрочна външнополитическа тенденция.
В същото време в Китай конфронтацията със САЩ напоследък беше описвана в идеологически категории. "Новият етап на социализма с китайски характеристики“, към който Си Дзинпин обеща да поведе страната, е придружен от възраждане на вече забравената комунистическа реторика. Човек не може да не признае, че тези промени са плашещи. Ако самите най-мощни сили на планетата започнат да описват международната политика в категориите добро и зло, тогава предстои труден период от историята. Така е било в миналото. За съжаление, това може да бъде така в бъдеще.
***
Йоханесбург. В Южна Африка лекарите посочиха възрастта на най-уязвимите хора към новия щам на коронавируса "Омикрон“. Както се оказа, това са млади хора на възраст между 20 и малко над 30 години. Те са тези, които основно постъпват в местните болници с диагноза Covid-19, пише руският вестник "Московский Комсомолец“.
При тях се развиват средно-тежки или тежки форми на заболяването. Някои от тях се нуждаят от интензивни грижи, каза Рудо Матива, ръководител на болницата в Совето в югозападните покрайнини на Йоханесбург.
По думите й около 65 процента от хоспитализираните пациенти не са ваксинирани. Повечето от останалите са ваксинирани само с първата доза.
Като цяло специалистите в Южна Африка са изключително разтревожени от скоростта на разпространение на новия щам "Омикрон“, пише вестник Times of Israel.
Новият вариант на коронавируса сериозно разтревожи учените и властите в много страни. От страх от този "щам-супермутант" се затварят границите и се налагат ограничения. В същото време експертите предупреждават: пълното въздействие на "Омикрон“ ще се усети в онези страни, където са ваксинирани по-малко хора.
Много държави вече преустановиха полетите от Република Южна Африка и редица други страни в региона . Израел затваря границите си за две седмици. Въпреки това, според последните данни, "Омикрон“ вече е достигнал до много европейски страни, обобщава "Московский Комсомолец“
***
Москва. Идентифицирането на нов щам на коронавирус, наречен "Омикрон“ от Световната здравна организация, доведе до по-строги правила за пътуване между различните страни. Така 27 държави от ЕС решиха да спрат всички полети от седем африкански държави: Република Южна Африка, Ботсвана, Есватини (Свазиленд), Лесото, Мозамбик, Намибия и Зимбабве. Подобни решения бяха взети в САЩ, Австралия, но списъкът на страните, с които въздушният трафик е ограничен, е малко по-различен, пише “Российская газета“.
Испания започна да изисква от пътници от страни, изложени на риск отрицателен PCR тест от всички, направен в рамките на 78 часа след преминаване на границата, независимо от ваксинационния статус на пътника.
Португалия разшири това правило като цяло за всички, пристигащи в страната, дори от епидемиологично безопасни региони. Британските власти избраха малко по-различно решение, пътниците вече трябва да направят PCR тест два дни след преминаване на границата и остават в изолация през цялото време, докато се получи резултатът.
Между другото, от 1 декември Испания ще приема само ваксинирани пътници от Великобритания и Северна Ирландия. Досега на пътниците, пристигащи от там, беше разрешено да влизат с отрицателен PCR тест, но появата на нов щам на коронавирус промени правилата.
Израел е стигнал най-далеч досега. Властите на страната затвориха границите за всички чужденци. Смята се, че това ще помогне за забавяне на разпространението на щама "Омикрон“, чийто първи случай вече е идентифициран в Израел.
"Влизането на чужди граждани в Израел е забранено, освен в случаите, одобрени от специална комисия“, се казва в изявление от кабинета на премиера. Израелските граждани също ще бъдат изправени пред редица ограничения; при завръщането си в страната те трябва да преминат PCR тест и да прекарат три дни под карантина (за неваксинираните този период е увеличен на седем дни).
Припомняме, че нов щам на коронавирус бе открит в Южна Африка. Според СЗО първият заразен с него е открит в началото на ноември. На Омикрон“, класифициран от СЗО като "вариант, предизвикващ безпокойство“, се приписва нарастването на случаите в Южна Африка. Той предизвика опасения относно големия брой мутации, които го правят потенциално по-инфекциозен и устойчив на ваксини.
Към момента са известни два случая на заразяване с новия щам във Великобритания, два случая в Германия, по един в Италия, Белгия и Чехия. Има опасения, че е могъл да бъде донесен в Дания и Нидерландия, като на летището в Амстердам коронавирусът е открит при повече от 60 пътници, пристигащи от Южна Африка, но лекарите все още не са установили с кой щам са заразени.