Руският президент Владимир Путин каза, че по въпросите на сигурността Русия е била "поставена“ на такава линия, от която няма накъде да отстъпи, цитира думите му руският вестник “Российская газета“.

"Искам на всички да стане ясно, както у нас, така и в чужбина, на нашите партньори, за да е ясно: това дори не е границата, която не искаме някой да преминава. Въпросът е, че вече няма къде да отидем, "- каза той в интервю за програмата " Москва. Кремъл. Путин“ по телевизионния канал "Россия-1“

Президентът отбеляза, че след като Западът достави ракетни системи на Украйна, те ще стигнат за четири до пет минути до Москва.

"Е, къде да отидем тогава? Просто ни докараха до такова състояние, че трябва да им кажем: Спрете! Това е целият смисъл", каза Путин.

Президентът подчерта, че отговорът на Русия на разширяването на НАТО на изток може да бъде много различен. Окончателното решение зависи от предложенията на руски военни експерти, каза президентът.

Но основната цел на Руската федерация е да постигне споразумения със Запада за гарантиране на сигурността на страната.

"Нашето предложение е открито и разбираемо. Искахме обществеността както на Русия, така и на Украйна, и обществеността на Европа, Съединените щати, да разберат каква е нашата идея, какво бихме искали да приложим по време на този преговорен процес. Аз не виждам нищо лошо тук“, каза Путин, визирайки предложението на РФ за гаранции за сигурност.

В същото време президентът отбеляза, че Русия има опасения, че всяко предложение от наша страна ще бъде използвано, за да се запълни с "разрушителна работа по създаване на заплахи за нас в съседните ни страни, на тяхна територия“. "Те ще говорят безкрайно, безкрайно ще говорят за необходимостта от преговори и няма да правят нищо, освен да напомпват съседната страна с модерни оръжейни системи и да увеличат заплахата за Руската федерация., с която трябва да направим нещо, някак си да живеем“, каза Путин.

***

Москва. Ако НАТО продължи да се разширява на изток, тогава отговорът на Русия може да бъде много различен, каза руският президент Владимир Путин. Според него всичко зависи от предложенията на руските военни експерти, цитира думите му руският вестник "Московский Комсомoлец“.

В ефира на телевизионния канал "Россия 1" Путин отбеляза, че Москва е предложила стратегически гаранции за сигурност на САЩ и НАТО, за да се постигне "резултат от дипломатически преговори". Според него предложенията са направени с цел "постигане на резултат от дипломатически преговори", който да бъде гарантиран юридически, в рамките на "документите, които сме предложили".

Преди това прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков коментира изявленията на официалния представител на Белия дом Джен Псаки относно преговорите между Москва и Вашингтон за организацията на системата за сигурност. Според него Путин вече е говорил "за нашата готовност да започнем преговори възможно най-скоро".

По-рано Псаки каза, че преговорите ще се проведат през януари, но подробностите все още не са договорени. Тя отбеляза също, че САЩ ще се съгласят с някои от руските предложения, но не са готови да отстъпят пред изискванията на Русия към НАТО.

***

Москва. През 2022 г. законите относно ограниченията за тютюнопушенето в Русия ще бъдат затегнати. За това говори на 26 декември адвокатът на Европейската правна служба Павел Коритов, цитиран от руския вестник “Известия“.

Според него, през следващата година глоби до три хиляди рубли (70 лв) за пушене ще започнат да се въвеждат в обекти и предприятия. Освен това ще бъде утежнена отговорността за пожар, причинен от пушач.

"От тази година за пушене в много обекти е предвидена отговорност по чл. 20.4 от Административния кодекс ("Нарушение на изискванията за пожарна безопасност“). Глобата за гражданите е от две хиляди до три хиляди рубли, а в случай на пожар поради такова нарушение - до пет хиляди рубли (117 лв)", казва Коритов.

Адвокатът каза още, че правителството обсъжда мерки за забрана на продажбата на тютюн на лица, родени през 2015 г. и по-късно, дори и след навършване на пълнолетие. Такава мярка се обсъжда вече в Нова Зеландия

Освен това от 2022 ще поскъпнат цигарите, обобщи експертът.

"От тази година цената на цигарите се е увеличила с 20%, а през 2022 г. всички участници в циркулацията на никотин-съдържащи продукти ще трябва да подават данни в системата за етикетиране Honest Mark само чрез оператор за електронно управление на документи (EDM). , тази година те все още могат да направят това сами, "- обясни Коритов.

Специалистът припомни, че националният проект "Демография" си постави за цел да намали броя на пушачите в Русия до 10% до 2024 г.

Също така, според него, в рамките на прилагането на Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюнопушенето, която е подписана от 180 държави, включително Русия, вече почти едно десетилетие се води борба срещу тютюнопушенето.

На 10 декември стана известно, че депутатът от Държавната дума, ръководител на проекта "Трезва Русия", Султан Хамзаев, предложи въвеждане на глоба за пушене в близост до бременни жени или непълнолетни. Депутатът помоли здравния министър Михаил Мурашко да прецени "възможността за въвеждане на нова разпоредба в проекта за бъдещия Административен кодекс на Русия, предвиждаща глоба от пет хиляди рубли за нарушаване на установената забрана“.

През октомври беше съобщено, че руски специалисти възнамеряват да създадат система, която да проследява тези, които пушат цигари и вейпове на неразрешени места.

От 1 януари тази година на жителите на Русия беше забранено да пушат в лечебни заведения, места за търговия и в складове, а след това влязоха в сила изискванията за оборудване на зони за пушене на открито.