Преглед на някои от основните теми в руския печат (Агенция "Фокус")
© Der Spiegel
Изявлението беше направено на фона на енергийната криза в Европа, за която редица политици от Европейския съюз обвиняват руската компания, подчертават от редакцията.
"На 23 декември беше регистриран исторически рекорд за ежедневните доставки на газ от Русия за Китай“, се казва в съобщението, публикувано на официалната интернет страница на компанията.
От пресслужбата на "Газпром“ уточниха, че доставките на газ за европейските потребители се извършват "в съответствие със заявките и в пълен размер в съответствие с настоящите договорни задължения“. Компанията отбеляза, че обемът на газ в европейските хранилища към 24 декември възлиза на 21,1 милиарда кубически метра природен газ по-малко от миналогодишното ниво, а 43,1% от обема на инжектирания газ тази година са били използвани.
От 21 декември "Газпром“ не е резервирал допълнителни мощности през газопровода "Ямал-Европа“ до Германия. Компанията казва, че европейските партньори не подават оферти. На фона на намаляването на изпомпването през газопровода цената на газа в Европа надхвърли 2150 долара за първи път в историята.
***
Сочи. В небето над курорта Роза Хутор в Сочи се появиха облаци с необичайна форма. Местни жители и туристи споделиха в социалните мрежи кадри от рядък природен феномен, пише вестник "Московский комсомолец“.
От редакцията обаче обясняват, че няма нищо "странно“ във формата на облаците. Такива дисковидни образувания се наричат лещовидни облаци и се образуват на гребените на въздушните вълни или между два слоя въздух.
Характерна особеност на такива облаци е тяхното неподвижно положение, дори и при наличието на силен вятър. Обикновено могат да се наблюдават от подветрената страна на планинските вериги, отвъд хребетите, както и над отделни върхове, на височина от 2 до 15 километра. Често хората бъркат лещовидните облаци с НЛО, подчертава изданието.
***
Женева. Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Адханом Гебрейесус заяви, че страните ще започнат преговори за глобално споразумение за справяне с пандемията през 2022 г., което ще укрепи механизмите за управление и финансиране. За това пише той в статията си, публикувана в понеделник във вестник "Известия“.
"<...> Трябва да изградим по-силни системи за здравна сигурност по целия свят. През 2022 г. страните ще започнат преговори за глобално споразумение за справяне с пандемията, което ще помогне за укрепване на механизмите за управление и финансиране, както и на системите и инструментите, от които света се нуждае за предпреждение и предотвратяване на епидемии и пандемии, подготовка за тях, откриване и бърза реакция“, каза ръководителят на СЗО.
Той също така смята, че всички страни трябва да инвестират в укрепване на системата на първичната здравна помощ. Според него именно тази система е в основата на предоставянето на здравните услуги за всички.
***