През 2020 г. 13 държави-членки произвеждат близо 25% от общото производство на електроенергия в ЕС с ядрена енергия, според нови данни, публикувани във вторник от Евростат, пише EU Observer.

Най-големият производител е Франция, следвана от Германия, Испания и Швеция. През 2020 г. в ЕС работеха 109 ядрени реактора, но през тази година три реактора спряха окончателно. Само Франция и Словакия произвеждат над половината от електроенергията си в атомни централи.

***

Париж. НАТО "дължи задгробния си живот“ на Владимир Путин, пише Le Monde. Според автора на статията, ако не е била руската заплаха и исканията на Русия за признание на нейната сфера на влияние, то Алиансът още дълго би спорил по своите екзистенциални тревоги. И сега у него изведнъж отново се появи сила, а неговият генерален секретар Йенс Столтенберг дори каза, че опасността от въоръжен конфликт в Европа е реална.

Авторът на статията припомня, че през 2019 г. френският президент Еманюел Макрон обяви "мозъчната смърт“ на НАТО. В същото време, когато Доналд Тръмп беше президент в Съединените щати, в Европа имаше постоянни дискусии за приноса на всеки член към общата отбрана. А през 2021 г. имаше изтегляне на контингента от Афганистан.

Въпреки това, както отбелязва авторът на статията, в НАТО също така има такива, които защитават целия алианс, и такива, които се застъпват за отделна отбранителна система в Европа. Но докато Европа се превърне във федерация – което според изданието е утопия – НАТО ще продължи да защитава континента. Наскоро започнаха да говорят за присъединяване към НАТО в Швеция и Финландия. Авторът на статията отбелязва, че това също е специален знак, че европейците искат да бъдат в Алианса, особено ако Русия действа активно.

По време на френското председателство на ЕС Еманюел Макрон възнамерява да приеме стратегическа концепция за по-нататъшното развитие на Съюза, което да доведе до съвместно разпознаване на заплахите и развитие на способности, включително настъпателни сили. Но проблемът остава, че европейците все още нямат обща култура на сигурност, те се колебаят да използват силите си за противодействие на новите геополитически заплахи, например в индо-тихоокеанското пространство, в киберсферата, в космоса, в борбата срещу климатичните заплахи. Много партньори предпочитат да разчитат на НАТО, а реалните правомощия на ЕС предвиждат изоставяне на голяма част от националния суверенитет.

Но ако Владимир Путин несъзнателно помага за укрепване на западния лагер, тогава Джо Байдън може неволно да се противопоставя на това, отбелязва авторът на статията. На първо място има съмнения относно реалното му желание да включи ЕС в преговорите с Москва. Но по този начин той се върна към нормалните отношения между Вашингтон и неговите съюзници.

Взети заедно, последните промени са добри за НАТО. Самият Йенс Столтенберг отбелязва, че Алиансът трябва да преразгледа стратегическата си концепция и да се трансформира. И това трябва да се случи на следващата годишна среща на върха, която ще се проведе през юни в Мадрид. Укрепване на колективната отбрана, превъоръжаване, прекалибриране, за да се противопостави не само на Русия, но и да се подготви за евентуален сблъсък с Китай.

Ако европейците се съпротивляват на това, вярвайки, че НАТО не си струва да се занимава с китайския въпрос, тогава Съединените щати ще действат независимо, но европейците ще трябва да платят за абдикацията си. Така в Европейския съюз, който все още е крехък, могат да възникнат нови въпроси и нови дилеми, пише Le Monde.

***

Будапеща. Унгария ще избира нов парламент на 3 април, пише европейската редакция на Politico, като посочва, че на вота се очакват близки резултати между управляващите християндемократи от "Фидес“ и обединената опозиция.

Вотът идва в момент, когато Будапеща е заплашена от тежки наказателни мерки от Брюксел във връзка със стандартите за върховенство на закона.

Очаква се Орбан и неговата партия да се изправят срещу шестпартийна опозиционна коалиция, която избра центристкия политик Петер Марки-Зай за общ кандидат за министър-председател.

През последните месеца някои социологически проучвания поставиха "Фидес“ и опозиционния алианс с еднакъв резултат, въпреки че изглежда, че опозицията загуби някои позиции в края на 2021 г.

Опозиционният алианс, който варира от либерални групи до дясната партия "Йобик“, е изправен пред редица предизвикателства, от вътрешни разделения до неравномерни условия, когато става въпрос за достъп до медии и финансиране.

Въпреки това опозиционните лидери обещаха да оставят различията си настрана в опит да победят Орбан, който беше обвинен в подкопаване на демократичните норми и независими институции на Унгария.

В същия ден като изборите унгарците ще гласуват и на иницииран от правителството референдум за правата на ЛГБТК+. Този ход е след одобрението на миналата година на законови промени, ограничаващи изобразяването на LGBTQ+ идентичности за хора под 18 години.

Във вторник вечерта група от 10 унгарски правозащитни групи излязоха с изявление, в което призоваха обществеността да пусне невалидни бюлетини на референдума с надеждата гласуването да е невалидно, ако не събере достатъчен брой участници.

Преди изборите унгарското правителство обяви увеличение на заплатите на участниците в схемата за обществено строителство, увеличаване на пенсионните плащания, замразяване на лихвите по ипотечните кредити на дребно и увеличение на минималната работна заплата. Междувременно опозицията разкритикува справянето на Орбан с пандемията от коронавирус и се опита да подчертае своите антикорупционни качества.

***

Лондон. Британският министър на отбраната Бен Уолъс каза, че на фона на напрегнатите преговори с Русия, НАТО трябва да се "готви за най-лошото“. В същото време той обеща, че Лондон "ще отблъсне агресорите“ на фона на опасенията от евентуална инвазия на Москва в Украйна, пише The Independent.

Говорейки на събитие, отбелязващо 40-годишнината от войната на Фолклендските острови, Бен Уолъс каза, че разстоянието "не трябва да пречи на Великобритания“ в усилията й да "защити онези, които не могат да се защитят“, докато Западът се изправя срещу руската "агресия“ по отношение на съседна Украйна .

Междувременно важните преговори в Женева между САЩ и Русия досега, очевидно, не са довели до никакви резултати поради разногласия между страните както по Украйна, така и по други спорни въпроси. В същото време Москва събра група от десетки хиляди войници на украинската граница. Имайки предвид това, основната цел на преговорите е да се предотврати криза, която заплашва да прерасне в пълномащабен военен конфликт.

В предупреждение до руския президент Владимир Путин, Уолъс каза, че страниците на историята са "пронизани с последствията, пред които са изправени онези, които подценяват нашия малък остров“, добавяйки, че Великобритания няма да отстъпи пред "мащаба на проблема“ в Източна Европа.

"Всички знаят за събитията в Европа, които се случват тази седмица, а по-рано информирах Камарата на общините за нашите опасения относно продължаващата руска агресия срещу Украйна и безумните опити да се отклони вниманието с фалшиви изявления и истории за експанзионизма на НАТО“, каза министърът на отбраната.

"Така че, докато се надяваме на най-доброто по отношение на дипломатическите усилия тази седмица, не трябва да сме прекалено оптимисти и трябва да се подготвим за най-лошото“, добави Уолъс. "Паралелите със събитията отпреди 40 години едва ли се нуждаят от въведение, но според мен заплахите за нашата страна, нашия народ, нашите съюзници и нашата територия, идващи от всяка посока и по всяко време, са от най-голямо значение“.

"Нашите врагове не трябва да поставят под съмнение решимостта на Великобритания да се бори срещу агресорите и да защити онези, които не могат да защитят себе си и нашите ценности“, подчерта той. "Разстоянието, както и мащабът на проблема, не трябва да пречат на Великобритания, а страниците на историята са изпъстрени с последствията, пред които са изправени онези, които подцениха нашия малък остров“.

Министерството на външните работи и международното развитие също призова Русия "да спре актовете на агресия“, като отбеляза, че всяка инвазия в Украйна би довела до "сериозни последици“.

Говорител на министерството също каза: "Обединеното кралство работи в тясно сътрудничество с нашите съюзници и партньори, включително Съединените щати, за да даде да се разбере на Русия, че сме против нейната кампания за подкопаване на нейните демократични съседи. Русия трябва да спре своите актове на агресия и да тръгне по пътя на дипломацията“.