Новият председател на Мюнхенската конференция по сигурността ще стане бившият постоянен представител на ФРГ в ООН Кристоф Хойсген, който ще поеме поста през февруари. Това обяви настоящият ръководител на форума Волфганг Ишингер в интервю за вестник Das Handelsblatt.

"Дойде времето да предадем оперативното ръководство [на конференцията] в ръцете на по-младите. Във връзка с това предложих Съветът на настоятелите да повери председателството на Мюнхенската конференция на Кристоф Хойсген“, каза Ишингер, който ръководи престижния форум от 2008 г. насам "Правомощията ще му бъдат прехвърлени след следващата конференция през февруари 2022 г. Аз самият ще остана председател на Съвета на настоятелите“, поясни Ишинген.

Хойсген се смята за близък съратник на Ангела Меркел. От 2005 до 2017 г. той беше неин съветник по политиката за сигурност. След това бе назначен за постоянен представител на Германия в ООН и остана на този пост до септември тази година,когато бе заменен от Анте Лендерце.

Мюнхенската конференция по сигурността е основана през 1962 г. от германския публицист Евалд фон Клайст като "среща на представители на министерствата на отбраната“ на страните-членки на НАТО. От 1999 г. в нея започват да участват политици и военни от държавите от Централна и Източна Европа, както и представители на бизнеса. В рамките на форума традиционно се провеждат множество неформални и лични срещи на политици. През 2021 г. Мюнхенската конференция по сигурността се проведе във виртуален формат заради пандемията от COVID-19.

***

Рим. От понеделник в цяла Италия се въвежда изискване за представяне на т.нар. супер-ковид сертификат, съобщава електронното издание на националния ежедневник Corriere della Sera. Съответният документ ще бъде издаван въз основа на доказателство за ваксинация срещу COVID-19 или възстановяване след инфекция и ще бъде използван за посещение на обществени места като ресторанти, кина, театри, нощни клубове.

Освен това наличието на сертификат става задължително за пътуване с всеки вид обществен транспорт. За придвижването на дълги разстояния обаче е достатъчен и основен сертификат, получен въз основа на отрицателен тест за коронавирус. Същият документ все още се изисква за влизане на работното място и фитнес залите. В последния момент музеи, архиви и библиотеки бяха премахнати от задължителния "супер пропуск“, където е достатъчен основен документ с отрицателен резултат от тест.

"Суперпас“ се въвежда навсякъде поне до 15 януари, независимо от цвета на региона, който определя степента на епидемични рискове. В момента само автономната провинция Болцано (която има един от най-ниските нива на ваксиниране) и североизточният регион Фриули-Венеция Джулия, са обявени за жълти зони. Там режимът за "супер пропуски“ започна да действа седмица по-рано.

Според властите въвеждането на такъв документ позволява да се запази работата на всички обществени институции, както и пълният капацитет на театралните и кинозалите. Нови ограничения ще бъдат въведени само при влошаване на епидемиологичната ситуация (в оранжевата и червената зона). А самата мярка за въвеждане на "суперпас“ има за цел да стимулира ваксинацията. Продължителността на ковид-сертификата въз основа на този за ваксинация се намалява от една година на девет месеца. За удължаване на валидността му след изтичането на този период е необходимо притежателят му да си постави трета доза от ваксината. Към настоящия момент това се препоръчва да се направи пет месеца след края на основния имунизационен цикъл.

Италианските QR кодове са свързани със сертификата за ваксинация само за препарати, признати в ЕС, поясняват още от редакцията.

Правилата на зеления пропуск се отнасят за деца на 12 и повече години, които могат да ходят на училище без този документ, но не могат да използват обществен транспорт. Освен това, без ковид-сертификат може да се посещават магазини, супермаркети, търговски центрове, както и църковни служби.

Основната трудност на нововъведенията е свързана с осъществяването на проверки, особено в транспорта в час пик.

За да намалят нарастващото ниво на инфекции в повечето градове, включително такива големи центрове като Рим, Милано и Генуа, местните власти въведоха изискване за носене на маски на най-натоварените улици по време на Коледните и Новогодишните празници. В южния регион Кампания този режим никога не е бил отменян.

В Италия почти 85% от населението над 12 години е ваксинирано с две дози. Общият брой на гражданите, които са получили поне една доза и са се възстановили от коронавирус през последните шест месеца, достига над 88%. Повече от 40% от ваксинираните вече са получили третата си доза.

От началото на пандемията общият брой на заразените е 5 109 082, от които 134 000 са починали от последиците от коронавирусна инфекция. Броят на дневните нови случаи на заразяване все още не е надхвърлил 20 хил. В болниците има 5,5 хил. пациенти с коронавирус, а 736 души са в интензивни отделения.

От 13 декември властите възнамеряват да започнат кампания за ваксиниране на деца на възраст от 5 до 11 години.

Въведена е задължителна ваксинация - освен за лекарите и всички служители на лечебните заведения, за полицаи и служители на учебни заведения.

***

Вашингтон/Брюксел. САЩ са отделили седмици на дипломатически усилия, подкрепени с данни от разузнаването, за да убедят европейските си партньори в подготовката на предполагаема руска инвазия в Украйна, макар някои от държавите на Стария континент да са били скептични към подобна заплаха, съобщава британският вестник The Financial Times, позовавайки се на източници.

Според изданието усилията на САЩ са били насочени към убеждаване на скептичните страни, включително Германия, че Русия уж "скоро може да изпрати войските си в Украйна“.

По данни на редакцията САЩ са разпространили материали за "предполагаемите намерения на Кремъл“ до 29-ата съюзници от НАТО в двустранни и колективни срещи и по дипломатически канали на ЕС. Предаването на класифицирана информация е започнало през ноември, преди среща на министрите на НАТО, на която, наред с други неща, беше широко дискутирана темата за Украйна.

Според четирима официални лица нехарактерното ниво на разпространение на разузнавателна информация се дължи на нежеланието на някои съюзници в Европа да се доверят на съобщенията на САЩ за подготовката на руска инвазия. "Много съюзници не бяха сигурни, че се случва нещо сериозно. Бяхме изненадани от тази празнина [в разузнаването]. Как и защо САЩ видяха това, което не видяхме ние?“, цитира изданието думите на европейски служител, пожелал анонимност.

Някои държави от ЕС и НАТО, които призовават за диалог, а не за конфронтация с Москва, са изразили мнението, че Русия няма да предприеме стъпки към Украйна, "ако не бъде провокирана“. Според изданието в крайна сметка информацията на американското разузнаване е променила позицията им.

***

Хелзинки. Гражданската инициатива срещу използването на COVID-паспортите във Финландия е събрала необходимия брой подписи и вече може да бъде внесена за разглеждане в парламента на скандинавската страна, съобщава националният ежедневник Helsingin Sanomat.

"На 15 октомври парламентът одобри използването на COVID-паспорти (с информация за ваксинации, минало заболяване или отрицателен тест). Използването му обаче противоречи на Конституцията на Финландия и Всеобщата декларация на ООН за правата на човека, т.к. дискриминира гражданите и ги поставя в неравностойно приложение. В тази връзка трябва незабавно да се отхвърли идеята за COVID- паспортите“, се казва в текста на петицията, публикуван на интернет страницата kansalaisaloite.fi.

През ноември друга гражданска инициатива събра достатъчно подписи, за да бъде внесена в парламента - срещу изискването за COVID-паспорти за достъп до работното място. Все още не е посочен точният срок за разглеждане на тези документи.

Към днешна дата повече от 80% от населението на Финландия над 12 години е получило две дози от ваксината срещу коронавирус, а около 3% са получили третата доза. Въпреки това, нарастването на броя на случаите на инфекция продължава, а страната вече идентифицира първи случай на инфекция с щама "Омикрон“ при завърнал се от Швеция човек.

На 30 ноември финландското правителство подкрепи разширяването на използването на COVID-паспортите, вместо да налага ограничения. Те вече се изискват, по-специално, на много обществени места в редица региони: в заведения за обществено хранене, кина, басейни. В същото време, както подчертаха от кабинета на министрите, такъв сертификат не може да се изисква в институции, които предоставят услуги (например в здравни заведения), в хранителни магазини и аптеки. Освен това изискването за представяне на паспорт "не трябва да пречи на упражняването на правата и задълженията“ на дадено лице, увериха от правителството в Хелзинки.

***