Френският ежедневник "Либерасион“ обвини европейския комисар Йоханес Хан в корупция заявявайки, че Хан си е позволил да бъде канен на ловни пътувания и скъпи вечери и обяди от чужди лобисти, без, както е длъжен, да докладва за това, съобщава австрийската обществена служба ORF и ежедневника Der Standard.

Вестникът посочва, че Хан е приел поканата да отиде на лов с белгийски лобисти през декември 2015 г. и посочва, че Кодексът за поведение го задължава да докладва на Европейската комисия за поканата, която е получил от лобистка организация на крупни земевладелци (ELO).

Неназован говорител на Хан заяви пред ORF и Standard, че поканата е била чисто частна. Той разказа, че е участвал в лова с тогавашния си партньор, който има книжка за лов.

Хан смята, че не е било необходимо да се съобщава за тази покана в регистъра за прозрачност.

Според Der Standard австрийският комисар е свързан и с други ситуации с конфликт на интереси.

Така през юни тази година той дори обядва или вечеря три пъти с представителката на Австрия в одитния комитет Хелга Бергер.

Веднъж той е бил придружен от настоящата си партньорка Сузана Рис-Пасер, бивш вицеканцлер.

Според вестника Бергер е платил за ресторанта и е препратил сметката на одитната комисия.

От кабинета на Хан казват, че подобни срещи са част от редовната размяна на мнения между комисарите и представители на институции и организации и това също не е трябвало да се съобщава.

***

Стокхолм. Външните министри на Русия и САЩ проведоха двустранна среща в кулоарите на министерската среща на върха на ОССЕ, която се провежда в предградията на Стокхолм, пише Le Monde. Те имаха напрегната среща, по време на която си размениха предупреждения и заплахи по украинския въпрос, но в същото време и двамата увериха, че искат да разрешат тази криза с помощта на дипломация, отбелязва авторът на статията.

"Ние сме дълбоко загрижени за плановете на Русия за нова агресия срещу Украйна“, каза Антъни Блинкен. Той също така призова Русия да "деескалира“ ситуацията на границата с Украйна. "Кошмарният сценарий на военна конфронтация се завръща“, отбеляза на свой ред Сергей Лавров. Той обвини НАТО, че се приближава до руските граници, но в същото време увери, че Русия е заинтересована от съвместни усилия за разрешаване на кризата.

Москва също заяви, че се надява на скорошен контакт между президента Владимир Путин и американския му колега Джо Байдън. Авторът на статията цитира думите на заместник-министъра на външните работи на Русия Сергей Рябков, който отбеляза, че този контакт сега е наистина необходим, като се има предвид, че проблемите нарастват.

"Няма взаимно разбиране как да деескалираме ситуацията в Европа“, каза Рябков. "Ситуацията в Европа е много тревожна. Ясно е, че това ще бъде една от основните теми за обсъждане на президентско ниво“. Антъни Блинкен от своя страна изрази надежда, че такава среща ще се състои в близко бъдеще.

Както отбелязва авторът на статията, въпреки намеренията за помирение, демонстрирани от Путин и Байдън по време на историческата им среща на върха в Женева, въпросите, които предизвикват напрежение, нарастват все повече и повече. Така, освен в Украйна, през последните няколко седмици миграционна криза избухна и на границата с Беларус, а сблъсъците между Армения и Азербайджан се възобновиха, пише Le Monde.

***

Берлин. На фона на миграционната криза на границата с Беларус ЕС изоставя ли собствените си принципи? Заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас и еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон представиха предложения за временно опростяване на процедурата за убежище. Те имат за цел да улеснят правителствата на Полша, Литва и Латвия да работят с многобройните мигранти, които искат да влязат в ЕС от територията на Беларус. Според Йохансон в този случай няма да бъдат нарушени основните права на мигрантите. Правозащитните организации не са съгласни с нейната позиция, пише Süddeutsche Zeitung.

Европейската комисия предлага да се увеличи срокът за регистриране на молби за убежище от 3-10 дни на четири седмици. Освен това процедурата по тяхното разглеждане ще отнеме до 16 седмици. Това означава, че кандидатите ще имат възможност да останат в приемните центрове за по-дълъг период от време. Освен това Европейската комисия предлага да се опрости и ускори процеса на експулсиране на мигранти, получили отказ за убежище. Европейската комисия се позовава на член 78 от Договора за функционирането на Европейския съюз, който предвижда временни мерки, които могат да бъдат предприети в случай на "извънредна ситуация“, причинена от "внезапен приток на граждани на трети страни“. Предложението на Европейската комисия трябва първо да бъде одобрено от страните членки на ЕС.

Германската правозащитна организация Pro Asyl е "дълбоко загрижена“ от тези предложения. Според нейния говорител това показва, че твърдолинейните сега определят дневния ред. Внесените предложения предизвикаха противоречия в самата Европейска комисия: членовете й не можаха да изработят обща позиция до вторник вечерта. Освен това, както отбелязва вестникът, новите полски закони, насърчавани от самото правителство на страната, противоречат на правото на ЕС.

В сряда в Полша влезе в сила актуализираният закон "За охраната на държавната граница“, приет предния ден във връзка с невъзможността за удължаване на извънредното положение в граничната зона с Беларус, което изтича на 2 декември. Законът дава право на министъра на вътрешните работи по своя преценка да налага забрана за пребиваване в граничната зона на всички нерезиденти. В същото време граничната зона беше разширена на 15 км вместо досегашните три.

Съдебната комисия на Сената постанови, че законът противоречи на полската конституция: нарушено е правото на свободно движение, както и правото на демонстрации и събирания и правото на свобода на печата. Полският омбудсман също даде отрицателна характеристика на закона. Въпреки това във вторник той беше приет с мнозинство в парламента.

Актуализираният закон "За защита на държавната граница“ беше приет след одобряването на закона от 26 октомври, който нарушава правото на ЕС и други международни конвенции и узаконява практиката на връщане на мигранти и бежанци през границата поради незаконното им преминаване. Всъщност Полша, както и други страни, е длъжна да позволи на хората да кандидатстват за убежище дори след като са преминали незаконно границата. При такива обстоятелства малко мигранти и бежанци действително могат да кандидатстват за убежище.

Междувременно ситуацията на границата с Беларус се подобри значително. По-рано полските граничари съобщиха само за 102 опита за незаконно преминаване на границата. Петима мигранти и бежанци бяха принудени да се върнат на територията на Беларус. В момента, след прекратяване на полетите от Истанбул, нови мигранти не пристигат на границата. Полските власти предупреждават, че относителното спокойствие е "подвеждащо“, предава Süddeutsche Zeitung.

***

Вашингтон. Законопроект за финансиране на правителството на САЩ до средата на февруари получи подкрепата на достатъчно членове на Сената и така бе предотвратено частичното затваряне на федералните агенции в края на тази седмица и изпадане в състояние на фалит по дълговете на страната, пише The Guardian.

Гласуването късно в четвъртък дойде, след като някои републикански сенатори заплашиха да блокират процеса, за да изразят своето противопоставяне на предложената от администрацията на президента Джо Байдън задължителна ваксинация. Сенаторите гласуваха поправка за отмяна на задължителната ваксинация на федерално ниво, който в крайна сметка се провали, разчиствайки пътя за приемането на законопроекта за краткосрочно финансиране.

Мярката, която беше одобрена от депутатите в Камарата по-рано през деня, ще запази финансирането на федералното правителство за следващите два месеца и половина.

69 сенатори подкрепиха предложението, 28 бяха "против“. Очаква се документът да бъде подписан от президента на САЩ Джо Байдън в близко бъдеще.

Лидерите на републиканците и демократите в Сената, буквално няколко часа преди гласуването, успяха да се споразумеят за необходимостта от подкрепа на предложението.

По-рано Байдън изрази увереност, че Конгресът няма да допусне ситуация, при която поради липса на удължаване на финансирането федералните ведомства ще трябва временно да спрат работа. За последно това се случи на 22 декември 2018 г., в резултат на което държавните служители излязоха в принудителен отпуск за рекордно дълъг период от 35 дни.

Предишната резолюция за удължаване на правителственото финансиране, подписана от президента на 1 октомври, изтича в петък. В тази връзка президентът трябва да има време да подпише законопроект за по-нататъшно удължаване на финансирането до полунощ на 3 декември местно време. Предишната фискална 2021 г. приключи на 30 септември в Съединените щати, но законодателите все още не са се договорили за пълен бюджет за следващата година. В тази връзка те са принудени да приемат временни решения за удължаване на държавното финансиране.

Опитът на републиканските сенатори да отменят задължителната ваксинация дойде, след като някои републикански щати вече се опитаха да отменят разпоредбата чрез разширяване на обезщетенията за безработица за служители, които са били уволнени или напуснали поради изискването да са ваксинирани.

В сряда Камарата за свобода, група от десни републиканци в Камарата на представителите, призова своите колеги в Сената да блокират законопроекта за финансиране, известен също като продължаваща резолюция, "освен ако не забранява финансиране – във всяко отношение – за задължителната ваксинация и нейното изпълнение“.

Байдън въведе задължителна ваксинация през юли, според която федералните служители трябва да бъдат ваксинирани или да се подлагат на седмични тестове. През септември Байдън въведе задължителна ваксинация за медицинскитеработници, а компаниите със 100 или повече работници да изискват ваксини или тестове срещу Covid-19, които според правителството ще обхванат повече от 100 милиона служители. Тези мерки бяха отложени със съдебни решения, след като републиканските генерални прокурори, консервативните групи и търговски организации решиха да спрат изпълнението на заповедите.