Бъдещото правителство на Германия представи своето коалиционно споразумение. Трипартийната коалиция планира множество инвестиции в образованието, дигитализацията, научните изследвания и климата. Междувременно един важен въпрос все още не е напълно изяснен: как ще бъде платено всичко това, отбелязват в редакцията на националния ежедневник Die Welt.

Едно от основните искания на "Зелените“ в предизборната кампания бе държавата да харчи допълнителни 50 милиарда евро годишно за бъдещи инвестиции - в допълнение към 50 милиарда евро, които вече са планирани за инвестиции всяка година.

Свободната демократическа партия не иска да знае и дума за това и предупреди за твърде "небрежно боравене“ с нови дългове. Т.нар. аварийна спирачка, заложена в Основния закон, трябва да остане в действие и да бъде активирана отново от 2023 г.

Резултатът е изречение, в което поддръжниците и на двете партии успяха да се припознаят. "В рамките на конституционната дългова спирачка ние ще гарантираме необходимите бъдещи инвестиции, особено в опазването на климата, дигитализацията, образованието и научните изследвания, както и инфраструктурата“.

Коалиционното споразумение обаче не дава конкретен отговор на въпроса как да се плати всичко това. При представянето на документа определеният за федерален министър на финансите Кристиан Линднер само обеща, че Германия ще остане "застъпник на стабилните финанси“. Но "Зелените“ също така успяха да прокарат разпознаваемите си точки в преговорите за коалиция относно публичните финанси.

Едно нещо е ясно: Фондът за енергия и климат (EKF) ще играе специална роля през следващите години. Предстои той да се развие до Фонд за климат и трансформация (KTF) и значително да се увеличи.

За целта новото правителство възнамерява да използва средства от предвидени в бюджета и неизползвани кредитни разрешения за 2021 г. Парите се използват не само за инвестиции, но и за финансиране на други проекти по EKF. В договора не е посочена точната сума. Във всеки случай става дума за десетки милиарди евро.

При финансовия министър Олаф Шолц (ГСДП) 26 милиарда евро вече са потекли в EKF. При Линднер скоро ще бъде добавена средна двуцифрена сума от милиарди. Става очевидно, че от 240 милиарда евро, които Шолц е предоставил на себе си от Бундестага като кредитна линия за борба с кризата през 2021 г., тази година вероятно ще са необходими само около 180 милиарда евро - до края на октомври бяха похарчени 146 милиард евро.

И това не е всичко. В коалиционното споразумение се казва още: "С федералния бюджет за 2022 г. ще проучим как можем допълнително да укрепим фонда за климата и трансформацията в рамките на конституционните възможности“. През 2022 г., както вече е известно, спирачката за дълга трябва да бъде спряна отново.

Според предишните планове, които Шолц и Линднер наскоро потвърдиха, тогава ще бъдат поети почти 100 милиарда евро нов дълг. Тази сума очевидно е предназначена не само за борба с пандемията от коронавируса и последствията от нея, но и за бъдещи инвестиции.

"Коалицията планира голяма глътка от бутилката за 2022 г., когато става дума за националния дълг“, каза икономистът Йенс Бойсен-Хогфе от Килския институт за световна икономика (IfW). Нетните заеми вероятно ще бъдат огромни.

Тъй като спирачката на дълга ще бъде спряна през 2022 г. и погасяването на "дълга от коронавируса“ ще бъде значително удължено, ще има място за нови заеми. Новата коалиция първоначално ще изсмуква федералния бюджет със заеми през първата година, а след това ще се върне към курса на консолидация.

Той не гледа на ситуацията негативно. "Положително е, че текущото дългово финансиране се избягва, енергийните и климатичните фондове осигуряват надеждно предназначение“, каза Бойсен-Хогриф.

При сегашните благоприятни условия за финансиране не съществуваше сериозна заплаха за устойчивостта на публичните финанси. Въпреки това, ако фондът за енергия и климат не се използва ефективно, ситуацията може да стане критична.

Ларс Фелд, директор на института "Валтер Ойкен“ във Фрайбург приветства в първоначална реакция, че "проблемите с недостатъчната инвестиционна активност в Германия сега са правилно признати“.

При това обаче трябва да се има предвид, че обемът, който може да бъде мобилизиран с него, остава в правно тесни рамки. Той вижда поредното заобикаляне на спирачката за дълга в планирания фонд за трансформация на държавната банка за развитие KfW, която също би трябвало все повече да поема рискове за частните кредитори, когато инвестира в опазване на климата.

***

Лондон. Британски вирусолози съобщиха за появата на нов щам на коронавирус, съдържащ редица мутации, които потенциално го правят по-устойчив на ваксини от всеки друг генетичен вариант на SARS-CoV-2. В шиповия протеин на новия щам B.1.1.529 са открити 32 мутации и няколко от тях наведнъж затрудняват откриването на патогена от антителата, обяснява изданието Daily Mail.

Към днешна дата са известни само 10 случая, при които е открит вариант B.1.1.529 при декодиране на геномите на коронавирус от проби, взети от заразени хора. За първи път е въведен в базите данни на 11 ноември. Три случая са съобщени в Ботсвана, шест в Южна Африка и още един в Хонконг, където вирусът е открит при мъж, пристигнал в страната от Южна Африка две седмици по-рано. Все още няма информация, показваща, че новият вариант на вируса може да бъде особено заразен и способен да се разпространява толкова бързо, колкото доминиращият в света "Делта“ щам.

Том Пийкок, изследовател от Имперски колеж Лондон, е първият, който призова да се обърне специално внимание на B.1.1.529. Според него новият щам има "наистина ужасен мутационен профил на шиповия протеин“.

"Невероятно големият брой мутации в шиповия протеин показва, че той може да бъде причина за сериозно безпокойство (предсказвайки, че ще се отклони от повечето от известните моноклонални антитела)“, пише Пийкок. Ученият отбелязва, че макар да засега да има изключително малък брой открити случаи на заразяване с новия щам, той трябва да се следи внимателно. Няколко други британски експерти се съгласиха с тази гледна точка, като подчертаха, че способността му да се разпространява ще играе ключова роля при определянето на потенциалната опасност от новия щам.

"Природата на вирусите предполага чести и произволни мутации и не е необичайно малък брой случаи да се появят, когато [следващият щам] има нов набор от мутации. Всеки вариант, показващ признаци на разпространение, се оценява бързо“, каза представител на създадената през април тази година британска агенция за здравна безопасност Мира Чанд.

Според директора на Института по генетика в Имперския колеж Лондон, професор Франсоа Балот, новият щам може да се е образувал при човек с отслабена имунна система (вероятно пациент с ХИВ/СПИН, който не е получил подходящо лечение). Хроничното протичане на коронавирусната инфекция, с което имунната система не може да се справи, може да позволи на вируса в тялото на пациента да натрупа голям брой мутации наведнъж.

***

Мадрид. Федерацията на металургичните предприемачи и профсъюзите, представляващи стачкуващите работници в провинция Кадис (автономна област Андалусия), успяха да постигнат предварително споразумение за разрешаване на трудовия спор, довел до обявяването на 10-дневна стачка, съобщава испанският национален ежедневник El Pais.

"Стачката ще приключи и всички предприятия ще работят както обикновено“, цитира изданието думите на ръководителя на бизнес асоциацията Хосе Муньос.

Четвъртата среща на спорещите страни се състоя в Севиля и продължи единадесет часа, подчертават от редакцията. Деблокирането предполага подписване на ново споразумение, в което до 2024 г. ще се предвиждат увеличения на заплатите с 2%, както и механизми за компенсация, които ще бъдат включени в таблиците за изчисление на трудовите възнаграждения, потвърдиха източници, запознати със споразумението.

Безсрочната стачка на металурзите започна преди повече от седмица. Работниците настояват за по-високи заплати. Стачкуващите редовно организират протести, издигат барикади и блокират движението по пътищата. Действията многократно са ескалирали в бунтове и сблъсъци с полицаи. Във вторник, според съобщения в медиите, служителите на реда е трябвало да използват гумени куршуми и сълзотворен газ, за да върнат реда сред протестиращите.

***

Техеран/Виена. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) не успя да постигне споразумение с Иран за подновяване на достъпа на експерти за достъп до ключовите ядрени обекти в близкоизточната страна след преговорите в Техеран, съобщава EU Observer.

Директорът на МААЕ Рафаел Гроси отбеляза, провалът сериозно засяга способността на агенцията да върши работата си и подкопава шансовете за възстановяване на ядреното споразумение с Иран от 2015 г.

На пресконференция Гроси призна, че е "близо до момента, в който няма да мога да гарантирам приемственост на знанията“, добавяйки: "Трябва да постигнем споразумение. Трябва да го направим“, Не е определена дата за следваща среща, въпреки че Гроси увери, че ще продължи да търси контакт с представителите на Иран.

Провалът може да застраши по-широките преговори, които трябва да започнат следващия понеделник във Виена за възстановяване на ядрената сделка.

Гроси отлетял до Техеран тази седмица, за да потърси разрешение за неговите инспектори да преинсталират работещите камери в комплекса в Карадж, западно от Техеран. МААЕ казва, че Иран е рестартирал изграждането на центрофуги. "Очевидно е, че толкова дълъг период от време без достъп би ми попречил да продължа да казвам, че имам представа какво се случва в комплекса“.

В официален доклад на заседание на борда на МААЕ в сряда, Гроси каза: "Липсата на достъп до комплекса в Карадж означава, че възстановяването на наблюдението във всички съоръжения на Иран във връзка със Съвместния всеобхватен план за действие не може да бъде завършено“.

***