В своите дипломатически усилия да разубедят Русия от нова инвазия в Украйна, западните лидери възлагат възобновена надежда на отдавна блокираните мирни споразумения от Минск, пише европейската редакция на Politico в материал, представен без редакторска намеса.

Минските споразумения, договорени за първи път през 2014 и 2015 г., имаха за цел да сложат край на войната с подкрепяните от Русия сепаратисти, която бушуваше тогава в Източна Украйна.

Но договорът е силно оспорван и сгрешен, с двусмислени разпоредби, отворени за противоречиво тълкуване на сериозни непредвидени обстоятелства.

От 2015 г. Русия отказва да създаде основни условия, необходими за прилагането му, а висши украински служители казват, че самото мирно споразумение е оръжие, което Москва използва, за да се опита да унищожи страната им.

Всичко това прави споразуменията, кръстени на беларуската столица, където са разработени, малко вероятно средство за разрешаване на настоящата криза — дори когато световните лидери настояват, че няма друг вариант.

Изправяйки се до украинския президент Владимир Зеленски в Киев във вторник, френският президент Еманюел Макрон обяви споразуменията от Минск за "единственият път, който ни позволява да изградим мир, единственият път, който ни позволява да изградим жизнеспособно политическо решение“. Германският канцлер Олаф Шолц и президентът на САЩ Джо Байдън направиха подобни изявления.

Макрон също така настоя, че е получил личен ангажимент от руския президент Владимир Путин в Москва предишния ден Русия да спазва тези споразумения. "Вярвам, че сега е моментът всички участници в тези преговори да започнат добросъвестен диалог. Пътят е възможен", заяви той.

Всъщност няма път — просто задънена улица, според висши служители и дипломати, които са участвали пряко в годините на мъчителни преговори за споразумението и които знаят много повече за условията и недостатъците им от Макрон.

Русия настоява, че споразумението от Минск, след като бъде изпълнено, ще предостави политическа автономия на сега окупираните райони на Донецк и Луганск, което ще даде на подкрепяните от Русия власти там вето върху важни решения в Киев, като например дали страната да се присъединят към НАТО или ЕС. Киев казва, че сделката предвижда известна степен на местно самоуправление, но предвижда такива широки правомощия върху бъдещето на цялата страна.

Кремъл твърди, че Украйна е длъжна да пренапише конституцията си и незабавно да свика местни избори в окупираните територии. Украйна казва, че споразумението определя серия от предварителни условия за избори, които никога не са били изпълнени, включително разоръжаване, изтегляне на руски бойци и възстановяване на законната власт на Киев над тези територии.

Всяка страна настоява, че само тяхната интерпретация на споразьуменията е правилна - и техните тълкувания са напълно противоречиви.

В понеделник, разговаряйки с Макрон, Путин обвини Киев, че работи за подкопаване на тези споразумения.

"Според мен е очевидно за всички, че сегашните власти в Киев са поели курс за демонтиране на Минските споразумения“, каза Путин. "Няма напредък по такива фундаментални въпроси като конституционната реформа, амнистията, местните избори, правните аспекти на специалния статут на Донбас. Той добави, че Украйна "продължава да игнорира всички възможности за мирно възстановяване на териториалната цялост на страната чрез пряк диалог“ с подкрепяните от Москва регионални власти в източната част на страната.

Путин призова западните сили да принудят Киев да се подчини на неговата интерпретация на Минските споразумения. "Харесва ли ти или не, бъди търпелива, красавице моя – трябва да се съобразяваш“, каза той, използвайки руска рима, която родителите използват, когато принуждават децата да ядат храна, която не им харесва, и която също се използва и в по-груб контекст.

Но Путин също така насочи вниманието си към три по-широки искания за сигурност, които той представи пред НАТО и Вашингтон – оставяйки някои анализатори да се страхуват, че той е заключил, че Минск никога няма да бъде приет и че само военни действия ще постигнат целите му за Източна Украйна.

Висши украински служители, включително външният министър Дмитро Кулеба и секретарят на Съвета за национална сигурност Олексий Данилов, заявиха, че Киев никога не може да приеме руската версия на Минските споразумения. Данилов каза, че това би било равносилно на "унищожаване" на страната. В дългосрочен план, твърдят тези служители, Москва може да получи постоянен лост за контрол върху украинската политика и да осуети амбициите на страната да се присъедини към НАТО и ЕС. Но преди това, предупреждават те, общественият гняв заради подобни отстъпки може да доведе до масови вълнения и политическа нестабилност, което потенциално ще разцепи страната.

Страховете на Киев

През последните седмици, докато Русия натрупа огромна военна сила по границите на Украйна, официалните лица в Киев тихо се притесняваха, че Западът ще използва руската заплаха, за да принуди Украйна да приеме версията на Москва за Минските споразумения, особено защото Путин е единственият лидер от сега управляващите, който е бил на масата за преговори при договарянето на сделката. Германският, френският и украинският лидери по това време – Ангела Меркел, Франсоа Оланд и Петро Порошенко – вече не са на власт.

"Проблемът е, че тези споразумения ни бяха наложени по принуда от руснаците“, каза посланикът на Украйна в Лондон Вадим Пристайко пред радио BBC във вторник.

"Най-мразената дума в момента в Украйна е "прогрес“, когато се произнася с френски или немски акцент, когато разбираме, че нещо трябва да се направи за наша сметка.

Досега опасенията от западно изнудване не са се материализирали. Но липсата на запознаване с условията и историята на сделката беше демонстрирано по време на посещението на Макрон в Москва. "Когато бяха подписани споразуменията от Минск, нямаше толкова интензивно руско военно присъствие на границата и това сериозно променя ситуацията“, каза Макрон.

Всъщност по времето на сключването на споразуменията от Минск, в Донбас бушуваше пълномащабна война, активен руски военен персонал и руски танкове и друго оръжия бяха преминали границата и бяха пряко замесени в конфликта, а Украйна бе притисната да приеме неблагоприятните условия именно за да се избегнат масови жертви и сериозно поражение.

"Това беше договорено под дулото на оръжието“, каза западен дипломат, който сега е базиран в Украйна, който следи процеса от самото начало. "И затова руснаците не искат да го променят."

Мински недоразумения

Русия и Украйна не са съгласни по почти всяка точка от споразуменията от Минск, които всъщност не са единичен съгласуван мирен договор, а по-скоро два основни документа – първоначално споразумение за прекратяване на огъня, постигнато през септември 2014 г., и последващ план от 13 точки, насочен към прилагане на примирието и очертаване на стъпки за политическо споразумение — и редица други допълнителни текстове.

Основният план от 13 точки, официално наречен "Пакет от мерки за прилагане на споразумението от Минск“ и известен накратко като "Минск 2“, беше договорен през февруари 2015 г. и беше последван от поредица от дипломатическа кореспонденция, приложения , допълнения и приложения, никое от които няма законова сила. Най-известната от тях е "Формулата на Щайнмайер“ – кръстена на настоящия германски президент Франк-Валтер Щайнмайер, който като външен министър се опита да разреши разногласията относно това какви стъпки трябва да бъдат предприети и в какъв ред.

Ключов проблем, според висши служители и дипломати, които са участвали пряко в годините на мъчителни преговори за споразумението, е, че Русия е определена като гарант - по същество съдия като Франция и Германия - вместо като страна в конфликта.

Това разграничение, за което Путин и Владислав Сурков, тогава неговият върховен съветник за Украйна, настояваха по време на преговорите през 2014 и 2015 г., позволи на Кремъл да настоява украинското правителство да преговаря директно с лидерите на така наречените Донецка и Луганска народни републики - сепаратистки проруски марионетни власти в окупирания Донбас, дори след като тези лидери приемат всичките си инструкции от Москва.

"Имате текст, който е толкова много заплетен, сложен и противоречив на моменти – и това очевидно е нарочно“, каза дипломат, който е работил директно по въпроса. "Този сложен текст изисква тълкувания и съгласие за тълкуванията, стъпка по стъпка. И така, щом една от страните каже "така е, а не иначе“, не можете да приложите нищо, защото… всъщност на всяка стъпка трябва да се споразумеете за следващата стъпка."

"Това е рамка, не е закон“, каза дипломатът. "Това не е правно обвързващо нещо."

Въпреки липсата на правна сила зад целия пакет, споразумението Минск 2 беше одобрено от Съвета за сигурност на ООН, който одобри резолюция на 17 февруари 2015 г., призоваваща за неговото "пълно изпълнение“.

Путин цитира резолюцията на ООН по време на пресконференцията си с Макрон, както често прави, за да подчертае легитимността на споразумението, и той също така показа, че владее правния ситен шрифт, като настоя, че украинското правителство трябва да бъде принудено да преговаря със сепаратистките власти в Донецк и Луганск, което Киев отказа да направи.

"Иначе няма да проработи“, каза Путин. "Те не искат да разговарят директно с представителите на Донбас. Написано е в точка 12, в точка 9, точка 11 , че такива и такива въпроси ще бъдат обсъждани и съгласувани с представители на тези територии“, каза Путин. "Обсъдете ги и се споразумейте с тях. Как иначе можеш да проработи това? Невъзможно."

Загубена пътна карта

Независими анализатори и експерти твърдят, че различията между руснаци и украинци по отношение на Минските споразумения са практически непреодолими.

"Ние сме далеч от предстояща пътна карта, това е сигурно“, каза Самюел Чарап, старши политолог в RAND Corporation и съавтор на книга от 2017 г., озаглавена "Всички губят: Кризата в Украйна и разрушителното състезание за постсъветска Евразия.

"Не виждам никоя страна да се отдалечава от позициите си в момента“, каза Чарап.

В същото време някои от най-оспорваните разпоредби в споразуменията от Минск могат да се окажат полезни - в малко вероятния случай може да се намери компромис, каза Чарап.

Споразумението, например, призовава за изменения в украинската конституция, за да се осигури специален статут на окупираните райони на Донбас. Теоретично, каза Чарап, процесът на конституционна реформа може да бъде използван за замяна на разпоредбите, изискващи Украйна да работи за членство в НАТО, с разпоредба, която се ангажира с необвързаност.

Подобна поправка би отговорила на искането на Русия за гаранция, че Украйна никога не се присъединява към Алианса, без да се изисква НАТО да обърне политиката си на "отворени врати“, за която западните лидери настояват, че не подлежи на преговори.

Но реално погледнато, подобни конституционни изменения изглеждат много малко вероятни в момента. "Има и причина да бъдем скептични, че в момента Зеленски е в състояние да преговаря за нова конституция с подставените лица на Русия“, каза Чарап. "Като се има предвид, че всички в Украйна се готвят за битка, а не за преговори.

Някои украински служители настояват, че няма нужда от промяна на конституцията, тъй като украинският парламент прие законодателство за широк план за децентрализация, който пренасочва бюджетните и вземащите решения правомощия към местните власти от Киев.

Чарап обаче каза, че Русия ще нарече това недостатъчно, за изпълнение на разпоредбите в Минск, които изискват специален статут на окупираните в момента райони. "Не мисля, че Русия ще бъде готина само с прилагането на действащото украинско законодателство. Не мисля, че това е нещото, за което те смятат, че са подписали", каза той.

Липсват лидери

Друго главоболие, когато става дума за Минск, е, че никой на реална власт не е подписвал нищо. Въпреки че Оланд, Меркел, Порошенко и Путин бяха на масата за преговори в беларуската столица, документите бяха подписани от други. Бившият украински президент Леонид Кучма подписа като представител на страната си, заедно с руския посланик в Украйна Михаил Зурабов и посланик Хайди Талявини от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Споразумението беше подписано и от представители на сепаратистки райони Александър Захарченко от Донецк и Игор Плотницки от Луганск. Захарченко беше убит при бомбен атентат през август 2018 г. Плотницки оцеля при атентат с кола през 2016 г., подаде оставка на фона на политическата борба през 2017 г. и избяга в Русия, където се смята, че живее.

Основната отговорност за прилагането на споразуменията от Минск е на лидерите на Франция, Германия, Русия и Украйна – или посочени от тях лица, било то външни министри или съветници на президента – които се срещат като квартет в така наречения "Нормандски формат“. Следващата среща на ниво съветници е насрочена за четвъртък в Берлин.

На техническо ниво обаче управлението на детайлите беше поставено в ръцете на тристранна контактна група, състояща се от представители на Украйна, Русия и ОССЕ.

През 2015 и 2016 г., когато страните бяха в безизходица и споразуменията в застой, Щайнмайер предложи серия от стъпки, насочени към връщане на процеса обратно в движение.

Една шега, която сега циркулира сред официални лица и дипломати, е, че в този момент дори Щайнмайер не знае какво има във формулата на Щайнмайер. Но когато беше предложена за първи път в дипломатически писма, формулата ясно призоваваше за закон за специалния статут на Донецк и Луганск да влезе в сила в 20 часа в същия ден, в който се провеждат местните избори в Донбас

Русия използва това, за да настоява, че първите стъпки за напредък съгласно Минските споразумения трябва да бъдат провеждането на избори и предоставянето на специален статут. Украинските служители обаче посочват други разпоредби в писмата на Щайнмайер, които декларират, че гласуването трябва да бъде "насрочено и проведено в съответствие с Конституцията на Украйна“, а също и в "съответствие“ с "ОССЕ и международните стандарти за демократични избори“.

Украинските власти настояват, че тези стандарти не могат да бъдат изпълнени, докато Киев не си върне отново контрола над окупираните райони, журналистите не получат неограничен достъп и кандидатите от целия политически спектър не получат свободна и справедлива възможност да участват. Съществуват и много други пречки, включително отсъствието на гласоподаватели: повече от 700 000 души се смята, че са били разселени от регионите поради продължаващата война.

Бившият украински премиер Арсений Яценюк каза, че Русия използва като оръжие мирните споразумения. "Целта на Путин е да ни задърши в сферата си на влияние ни чрез прилагането на сделката от Минск в неговата интерпретация“, каза той.

Яценюк, Порошенко и други бивши длъжностни лица, които бяха на власт по времето, когато беше постигнато споразумението от Минск, казват, че Украйна би била повече от готова да приложи споразуменията, както го тълкува Киев по това време.

"Ако руснаците споделят украинската интерпретация на сделката от Минск, добре, ние сме готови“, каза Яценюк. "Можем да проведем свободни и честни избори, а не избори под дулото на руски оръдия."

Порошенко, в интервю за POLITICO миналия месец, каза, че Русия прекалява, като настоява, че специалният статут на окупираните територии ще позволи налагане на вето върху важни решения относно международния статут на Украйна.

"Извинете, но външната политика не е местно самоуправление“, каза Порошенко.

Макрон обаче каза, че Минск е единственият отговор, ако Украйна иска да си върне контрола над Донбас. "Споразуменията от Минск“, каза френският президент, са "най-добрата защита на териториалната цялост на Украйна“.

***

Москва. Британският външен министър Лиз Тръс се среща с руския си колега Сергей Лавров в четвъртък на фона на предложения "най-строг режим на санкции на Обединеното кралство срещу Русия“, пише британския вестник The Guradian.

Тръс е заявила пред британските депутати, че законите ще бъдат в сила до 10 февруари, но досега нищо не е внесено в парламента, което породи подозрения сред опозицията, че правителствените юристи засега не успяват да формулират "мащабните и безпрецедентни нови санкции“.

Министерството на външните работи потвърди забавянето. "Нашето ново законодателство за санкции ще бъде подписано тази седмица и скоро след това ще бъде внесено в парламента“, се казва в изявление. "Това ще бъде най-строгият режим на санкции на Обединеното кралство срещу Русия и означава, че можем да действаме в съгласие със САЩ и други партньори. Парламентът ще бъде в почивка за две седмици.

Не е посочена причина за забавянето, но Министерството на външните работи може да посочи, че мерките, макар и оформени като закон, ще влязат в сила само в случай на руска инвазия. ЕС също все още обмисля какви санкции ще приложи, включително върху петте газопровода, свързващи Русия и Германия.

Говорейки преди посещението си в Москва, Тръс каза: "Русия не трябва да се съмнява в силата на нашия отговор. Много пъти сме казвали, че всяка по-нататъшна инвазия ще доведе до сериозни разходи, включително чрез координиран пакет от санкции. Тук Русия има избор. Силно ги насърчаваме да деескалират и да изберат пътя на дипломацията."

В изявление в сряда вечерта руското външно министерство предупреди, че британските служители трябва да променят реториката си. "Британската страна трябва ясно да осъзнава, че без осезаема промяна в тона на изказванията на представители на британското ръководство е невъзможно продуктивното взаимодействие нито при решаването на двустранни проблеми, нито при уреждането на международни проблеми“, казаха от Министерството.

"Отношенията между нашите страни трябва да се основават на принципите на равенство и взаимно уважение, без изкуствени ограничения, възпрепятстващи бизнеса.

Москва добави, че търговско-икономическите връзки остават "стабилизиращ“ фактор в двустранните отношения межди Русия и Великобритания.

***

Будапеща. Numbeo публикува списък на градовете в страните от Централна и Източна Европа, съгласно ежедневните разходи за живот ( храна, ресторанти, пътуване, наеми и др.). В списъка с 49 града Будапеща в момента се нарежда на седмо място в региона. Друг унгарски град Печ е на 15-о място, а Сегед и Дебрецен са в средата на класацията, пише унгарското англоезично издание Hungary Today

Класацията се основава на проценти, като Ню Йорк е стандартът от 100 процента, а Будапеща като цяло представлява около 46 процента от разходите за живот там.

Въз основа на тези цифри наемът на апартамент в Будапеща е около 16 процента от цената на наема в Ню Йорк, далеч зад Прага (26 процента), която също е много скъпа, докато Москва оглавява списъка с 28 процента от наема на Ню Йорк.

Москва, която дълго време беше един от най-скъпите градове в света, сега е едва 11-та в този списък поради възхода на руската икономика.

Най-скъпият град в Централна и Източна Европа е Прага, следвана от Братислава, Бърно, Оломоуц, Кошице и Острава. Варшава заема осмо място, следвана от Гдиня, също в Полша, а София е на десето място., следвана от Москва. Втората половина на списъка е заета от по- туристически градове в Украйна и Русия, но също и от столицата на Молдова Кишинев.