Преглед на някои от основните теми в европейския печат (Агенция "Фокус")
©
С 14-дневна честота от над 3 000 случая на 100 000 жители и повече от 300 000 нови инфекции, регистрирани в Испания за един ден, здравните центрове трябва да се справят от наводнение от пациенти с коронавирус в допълнение към тези с други заболявания. Допълнително ситуацията се усложнява от увеличаването на служителите, които отсъстват от работа поради Covid-19, нещо, което увеличава натиска върху тези, които остават активни. Следователно не е изненада, че има и вълна от професионалисти, които излизат в отпуск заради депресия, избират ранно пенсиониране или просто напускат работата си напълно.
Много професионалисти се чувстват неудобно да предлагат минимални нива на грижа в напрегнати и хаотични ситуации, нещо, което не им носи никакво удовлетворение и ги държи постоянно на ръба на срив. Претъпканите ежедневни графици, обременяващата бюрокрация и липсата на работна ръка причиняват физическа умора и емоционално изтощение, които са трудни за справяне без помощ. Работата под този вид натиск увеличава вероятността от причиняване на медицински грешки, а също така е необходимо да се работи с недоволството на самите пациенти, които имат впечатлението, че предлаганата грижа се е влошила, което ги кара да предадат този гняв на професионалистите на първа линия.
Това създава идеалните условия за типичните симптоми на професионално изгаряне: тревожност, безсъние и депресия. Някои проучвания, проведени миналата година, предполагат, че до 45% от здравните работници имат един от тези три симптома.
Основна част от отговора на пандемията се състои в грижата за хората, които се грижат за здравето. Когато самата организация проявява симптоми на стрес, трябва да се вземат по-резултатни и ефективни мерки от приетите досега. Здравната система трябва да бъде укрепена, а не отслабена по време на това предизвикателство.
Някои региони се обърнаха към пенсионирани специалисти и студенти в последната си година в медицинското училище, за да укрепят персонала си. Ако предупреждението на регионалния директор на Световната здравна организация в Европа Ханс Клуге се сбъдне и половината от европейците се заразят с новия щам на коронавируса "Омикрон“ през следващите седмици, вероятно този натиск ще продължи.
В същото време все още няма проучвания за това какъв процент от пациентите, заразени с този вариант, ще развият така наречения "дълъг Covid“. Но дори делът да е по-нисък от предишните вълни, като се има предвид огромното разпространение на вируса, вероятността е да има много случаи, които ще трябва да бъдат лекувани от системата за първично здравеопазване.
***
Лондон. Водещи британски и американски учени смятат, че е вероятно коронавирусътслучайно да изтекъл от лабораторията в Ухан, но се опасяват, че по-нататъшният дебат ще навреди на науката в Китай и на "международната хармония“, пише британският вестник The Telegraph, като се позовава на разкрити имейли.
В имейл от сър Джеръми Фарар, директор на Wellcome Trust, на 2 февруари 2020 г. се казва, че "вероятно обяснение“ е, че Covid-19 бързо се е развил от подобен на Sars вирус в човешката тъкан в лаборатория с ниска сигурност.
В имейла до д-р Антъни Фаучи и д-р Франсис Колинс от Националния здравен институт на САЩ се казва, че подобна еволюция може да е "създала случайно вирус, подготвен за бързо предаване между хората“.
Но водещ учен е казал на сър Джеръми, че "по-нататъшният дебат би нанесъл ненужна вреда на науката като цяло и науката в Китай в частност“. Д-р Колинс, бивш директор на Националния здравен институт на САЩ, предупреди, че това може да навреди на "международната хармония".
Виконт Ридли, съавтор на "Viral: търсенето на произхода на Covid“, каза: "Тези имейли показват плачевна липса на откритост и прозрачност сред западните учени, които изглежда са били по-заинтересовани да отхвърлят хипотеза, която смятат за много правдоподобно по политически причини".
В имейлите сър Джеръми каза, че други учени също вярват, че вирусът не може да се е развил естествено. Един такъв учен е професор Майк Фарзан от Scripps Research, експертът, който откри как оригиналният вирус на Тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) се свързва с човешките клетки.
Учените са били особено обезпокоени от част от Covid-19,, част от шиповия протеин, който му помага да навлезе в клетките и го прави толкова заразен за хората.
Обобщавайки опасенията на професор Фарзан в имейл, сър Джеръми каза: "Той е притеснен от място в шиповия протеин и му е трудно (да) обясни това като събитие извън лаборатория, въпреки че има възможни начини (това да се случи) в природата, но те са много малко вероятни.
Новите подробности излязоха наяве, след като членовете на Надзорния комитет на Републиканската камара на САЩ получиха достъп до документите, след като се оплакаха, че съдържанието им е било силно редактирано, когато са били пуснати по искания за свобода на информацията.
Имейлите бяха изпратени в отговор на телеконференция между 12 учени, включително сър Патрик Валанс, главен научен съветник на британското правителство, на 1 февруари.
Имейлите показват, че до 2 февруари 2020 г. учените вече се опитват да спрат дебата за теорията за лабораторен теч.
В имейл от д-р Рон Фучие до сър Джеръми се казва: "По-нататъшен дебат относно подобни обвинения ненужно ще отвлече вниманието на висшите изследователи от техните активни задължения и ще нанесе ненужна вреда на науката като цяло и науката в Китай в частност“.
Д-р Колинс, бивш директор на Националния здравен институт на Великобритания, отговори на сър Джереми, заявявайки: "Споделям вашето мнение, че е необходимо бързо свикване на експертите в рамка, вдъхваща доверие, или гласовете на конспирацията бързо ще започнат да доминират, причинявайки голяма потенциална вреда на науката и международна хармония."
Джеймс Комър, републиканският конгресмен, който е осигурил нередактираните имейли, е казал, че това показва, че експерти като д-р Фаучи са приели теорията за течове от лабораторията в Ухан "много по-сериозно“, отколкото се е предполагало досега.
***
Лондон. Лиз Тръс, която пое поста британски външен министър през септември миналата година, планира посещение в Москва, пише британският вестник The Times, позовавайки се на източник от британското правителство в сряда.
Според събеседника на изданието посещението може да се състои в началото на февруари. В същото време друг източник на Times, запознат със ситуацията във външното министерство, отрече тази информация, като каза, че в момента няма подготовка за подобно пътуване. Външен министър на Обединеното кралство не е посещавал Русия от декември 2017 г. Тогава в Москва отиде Борис Джонсън, който сега оглавява британското правителство.
"Много трябва да се случи, за да се осъществи пътуването, но Лиз е запалена по идеята за такова посещение и сериозно ще обмисли да го направи, ако моментът е подходящ и ни помогне да постигнем целите си“, е казал източник, близък дo министърa пред The Times.